30 listopada, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ustępujący minister Polski nalega, aby nowi prawodawcy domagali się większych reparacji wojennych od Niemiec

Ustępujący wiceminister spraw zagranicznych Polski napisał do nowo wybranych prawodawców i senatorów, aby nadal otrzymywali od Niemiec reparacje w wysokości 1,3 biliona dolarów za inwazję i okupację kraju przez nazistów w czasie II wojny światowej.

WARSZAWA, Polska – Ustępujący wiceminister spraw zagranicznych Polski powiedział w czwartek, że napisał do nowo wybranych prawodawców i senatorów, aby nadal otrzymywał od Niemiec reparacje w wysokości około 1,3 biliona dolarów za inwazję i okupację kraju przez nazistów podczas II wojny światowej.

Prawicowy rząd Polski przygotował raport na temat strat spowodowanych okupacją hitlerowskich Niemiec w latach 1939-45 i w zeszłym roku wysłał do Berlina formalną prośbę o odszkodowania.

Berlin twierdzi, że sprawa została już dawno rozstrzygnięta i zamknięta.

W Polsce po wyborach powszechnych, które odbyły się w zeszłym miesiącu, czeka zmiana rządu. Ustępujący wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, który był autorem raportu, powiedział, że zwrócił się do wszystkich nowych parlamentarzystów o dalsze wypłacanie odszkodowań.

„To posunięcie, mające na celu zapewnienie Polsce i Polakom podstawowej sprawiedliwości, jest niewątpliwie elementem patriotycznym i moralnym dla wszystkich nowych prawodawców i senatorów” – powiedział Mularczyk na konferencji prasowej.

Polska, licząca w 1939 r. około 31 milionów mieszkańców, podczas II wojny światowej straciła 6 milionów swoich obywateli, z czego połowę stanowili Żydzi. Poniosła również poważne szkody w swoim dziedzictwie przemysłowym, infrastrukturze i kulturowym.

READ  Ponad 1,3 mln osób zostało przesiedlonych z Ukrainy do Polski