1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

USA zgadzają się na sprzedaż Polsce-Pentagonowi systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

USA zgadzają się na sprzedaż Polsce-Pentagonowi systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

Żołnierz patroluje system przeciwlotniczy Patriot podczas polskich ćwiczeń wojskowych z zakresu systemów rakietowych na lotnisku w Warszawie, 7 lutego 2023 r. REUTERS/Kacper Pempel/File Photo Zdobądź prawa licencyjne

WASZYNGTON, 11 września (Reuters) – Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce za 4 miliardy dolarów zintegrowanego systemu dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową, poinformował w poniedziałek Pentagon.

Polska, sojusznik NATO, zwróciła się z wnioskiem o zakup drugiej fazy dwufazowego planu załogowego systemu dowodzenia PATRIOT Konfiguracja-3+ ze zmodernizowanymi czujnikami i komponentami, przy jednoczesnej poprawie jego obrony powietrznej, podał Pentagon.

Sprzedaż obejmuje 93 centra operacyjne zaangażowania systemów, 175 przekaźników sieci kierowania ogniem i inny powiązany sprzęt, podał Pentagon.

Wzrosło europejskie zainteresowanie amerykańską bronią, a popyt koncentruje się na takich produktach, jak amunicja, obrona powietrzna, sprzęt komunikacyjny, rakiety manewrujące wystrzeliwane z ramienia i drony, które okazały się kluczowe dla wysiłków wojennych Ukrainy.

Głównym wykonawcą systemu obrony przeciwrakietowej jest Northrup Grumman (NOC.N), jak podał Pentagon w oświadczeniu.

Doniesienia Erica Beacha i Catherine Jackson: Redakcja: Caitlin Weber i Eric Beach

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę
READ  PiS przed ostatnią szansą na zabezpieczenie większości parlamentarnej - EURACTIV.com