24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Urzędnik USA mówi, że rosyjskie jednostki w pobliżu Ukrainy przesunęły się na „ofensywne pozycje”

Urzędnik USA mówi, że rosyjskie jednostki w pobliżu Ukrainy przesunęły się na „ofensywne pozycje”

Według jednego z amerykańskich urzędników Rosja przeniosła część artylerii dalekiego zasięgu i wyrzutni rakietowych na pozycje strzeleckie, zagrażając Ukrainie.

Urzędnik powiedział, że niektóre rosyjskie jednostki opuściły swoje miejsca gromadzenia się – formacje rozciągające się od zderzaków do odbijaczy widocznych na zdjęciach satelitarnych – i zaczęły przemieszczać się w „miejsca ataku”. Ten ruch reprezentuje zmianę od niedzieli, kiedy niektóre jednostki opuściły miejsca gromadzenia się, ale jeszcze nie zajęły miejsc, które można by uznać za miejsca ataku.

Urzędnik powiedział, że Stany Zjednoczone uważają, że Rosja zaatakuje Ukrainę do końca tygodnia, chociaż nie jest jeszcze pewne, jaką przybierze formę.

Gdy rozpocznie się rosyjska ofensywa, wiedza Stanów Zjednoczonych o tym, co się dzieje, znacznie się zmniejszy. Amerykanie nie mieliby wojsk na ziemi i samolotów zwiadowczych w powietrzu, a rosyjskie cyberataki i wojna elektroniczna blokowałyby komunikację.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Rosja ma teraz 80% sił potrzebnych do rozpoczęcia inwazji na dużą skalę, a reszta jest w drodze. Wzdłuż granicy z Ukrainą zgromadziło się ponad 100 tys. żołnierzy rosyjskich – na wschodzie w Rosji i na północy na Białorusi.

Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego Jake Sullivan ostrzegał w niedzielę Dziś rano w „Face the Nation” rosyjski prezydent Władimir Putin może wydać rozkazy inwazji „zasadniczo w każdej chwili”.

„W ciągu ostatnich 10 dni zaobserwowaliśmy znaczne przyspieszenie mobilizacji sił rosyjskich i rozmieszczenia tych sił w taki sposób, aby mogły w zasadzie rozpocząć działania wojskowe w dowolnym momencie” – powiedział Sullivan. „Mogą to zrobić w przyszłym tygodniu, ale on oczywiście wciąż czeka” – Putin.

Sullivan wyznał Mówiąc, że istnieje wyraźna możliwość, że Rosja może przeprowadzić fałszywy atak, prawdopodobnie w regionie Donbasu na Ukrainie, aby usprawiedliwić inwazję, powiedział, że Stany Zjednoczone „obserwują bardzo uważnie”. W tym scenariuszu rosyjskie służby wywiadowcze mogą „przypuścić pewnego rodzaju atak na rosyjskie siły zastępcze we wschodniej Ukrainie lub na obywateli Rosji, a następnie obwiniać Ukraińców” – powiedział Sullivan w niedzielę.

READ  Columbia twierdzi, że legendarny skarb z wraku statku o „nieocenionej wartości” zostanie odzyskany przez podwodnego robota

Sullivan informuje przywódców Kongresu o wydarzeniach na Ukrainie w poniedziałek.

W sobotę prezydent Biden Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł Że Stany Zjednoczone „zareagują zdecydowanie i nałożą szybkie i dotkliwe koszty” w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę.

– To wyrafinowana historia.