22 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Urzędnik twierdzi, że Biden będzie namawiał Chiny do wznowienia stosunków wojskowych ze Stanami Zjednoczonymi

Urzędnik twierdzi, że Biden będzie namawiał Chiny do wznowienia stosunków wojskowych ze Stanami Zjednoczonymi

WASZYNGTON (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden chce przywrócić stosunki wojskowe z Chinami, powiedział w niedzielę doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, na kilka dni przed planowanym spotkaniem prezydenta z chińskim przywódcą.

Biden po raz pierwszy od roku spotka się osobiście z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w środę podczas szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku w San Francisco. Będzie to dopiero drugie osobiste spotkanie obu przywódców od objęcia urzędu przez Bidena w styczniu 2021 r.

„Prezydent jest zdeterminowany, aby przywrócić stosunki wojskowe, ponieważ uważa, że ​​leży to w interesie amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego” – powiedział Sullivan w wywiadzie dla „Face the Nation” stacji CBS. „Potrzebujemy tych kanałów komunikacji, aby nie było błędów, błędnych obliczeń i nieporozumień”.

Sullivan powiedział, że przywrócenie stosunków wojskowych może nastąpić na każdym szczeblu, od wyższego dowództwa po szczebel operacji taktycznych, a także „na wodzie i w powietrzu w regionie Indo-Pacyfiku”.

Prezydent USA Joe Biden spotyka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na marginesie szczytu przywódców G20 na Bali w Indonezji, 14 listopada 2022 r. REUTERS/Kevin Lamarque Uzyskanie praw licencyjnych

Sullivan powiedział w programie CNN „State of the Union”, że podczas spotkania z Xi Biden będzie starał się „pchnąć piłkę do przodu” w stosunkach wojskowych, ale odmówił podania dalszych szczegółów.

„Chińczycy w zasadzie zerwali te łącza komunikacyjne. Prezydent Biden chciałby to przywrócić” – powiedział Sullivan. „To jest najważniejszy punkt porządku obrad”.

Oczekuje się, że spotkanie Biden-Xi poruszy kwestie globalne, od wojny między Izraelem a Hamasem po rosyjską inwazję na Ukrainę, stosunki Korei Północnej z Rosją, Tajwanem i regionem Indo-Pacyfiku, prawa człowieka, produkcję fentanylu, sztuczną inteligencję, a także jako „sprawiedliwe rozliczenia”. Wyższy urzędnik amerykański powiedział: „Stosunki handlowe i gospodarcze.

Stosunki między obydwoma krajami stały się napięte po tym, jak w lutym Biden nakazał zestrzelenie chińskiego balonu szpiegowskiego podejrzanego o przelot nad Stanami Zjednoczonymi. Jednak od tego czasu wyżsi urzędnicy administracji Bidena odwiedzili Pekin i spotkali się ze swoimi odpowiednikami, aby odbudować komunikację i zaufanie.

READ  Domowi Demokraci zarzucili w nowym raporcie, że Trump i jego rodzina nie zgłosili prezentów o wartości 300 000 dolarów od zagranicznych rządów.

(Raporty: Katherine Jackson, Arshad Mohammed i Andrea Shalal – Przygotowane przez Mohammeda dla Arabic Bulletin – Przygotowane przez Mohammeda dla Arabic Bulletin) Redakcja: Scott Malone i Grant McCall

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę