16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czerwony Półksiężyc: Szpitale w Gazie borykają się z niedoborami paliwa i prądu: Wiadomości o wojnie między Izraelem a Hamasem

Czerwony Półksiężyc: Szpitale w Gazie borykają się z niedoborami paliwa i prądu: Wiadomości o wojnie między Izraelem a Hamasem

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że izraelska armia jest jedyną siłą, która może przejąć odpowiedzialność militarną w Gazie po wojnie i zapewnić bezpieczeństwo jego kraju, stwierdzając jednocześnie, że nie widzi żadnej przyszłej roli administracyjnej dla wspieranej przez Zachód Autonomii Palestyńskiej . -Przynajmniej w obecnej formie.

„Musimy zobaczyć dwie następujące rzeczy” – powiedział Netanjahu w programie „Meet the Press” stacji NBC. „Gaza musi zostać zdemilitaryzowana, a Gaza musi być wolna od ekstremizmu. I myślę, że jak dotąd nie widzieliśmy żadnej siły palestyńskiej, w tym Autonomii Palestyńskiej, zdolnej do tego.

W odpowiedzi na pytanie, kto mógłby w związku z tym rządzić Gazą, powiedział: „Jest za wcześnie, aby powiedzieć”. Dodał: „Pierwszym zadaniem, jakie musimy wykonać, jest pokonanie Hamasu”.

Komentarze Netanjahu są powtórzeniem tych, które wygłosił izraelskiej opinii publicznej podczas telewizyjnej konferencji prasowej w sobotni wieczór i był to jego najbardziej publiczny opis jego wizji Gazy po zakończeniu izraelskiej kampanii wojskowej przeciwko Hamasowi, który kontroluje Strefę Gazy. Powiedział, że Izrael musi utrzymywać tam kontrolę bezpieczeństwa „tak długo, jak to konieczne” i mieć możliwość wjazdu do Gazy według własnego uznania, aby uporać się z dostrzeganymi tam zagrożeniami.

Jego oświadczenia wydają się być nieco sprzeczne z wypowiedziami administracji Bidena, która w zeszłym tygodniu dała jasno do zrozumienia, że ​​nie powinno być mowy o „ponownej okupacji” Gazy przez Izrael. Sekretarz stanu Antony Blinken pozostawił drzwi otwarte na możliwość powojennego „okresu przejściowego”, ale stwierdził, że ostateczna administracja Gazy „musi obejmować rządy pod przewodnictwem Palestyny ​​i zjednoczoną Gazę z Zachodnim Brzegiem pod przywództwem Palestyńczyków Autorytet.”

Sekretarz generalny ONZ António Guterres uznał w niedzielę wyzwania stojące przed programem CNN „Fareed Zakaria GPS”, stwierdzając, że najlepszym scenariuszem jest przejęcie przywództwa w Gazie przez „odnowioną władzę palestyńską”, gdzie Hamas ją wypchnął. Organ w 2007 r.

READ  Neutralna Finlandia i Szwecja akceptują ideę członkostwa w NATO

Dodał, że najlepszy scenariusz wymagałby również zgody Izraela na „negocjowanie rozwiązania dwupaństwowego przy wsparciu społeczności międzynarodowej”. Dodał: „Jakie jest rozwiązanie w postaci jednego państwa, w sytuacji obecności w tym państwie tak dużej liczby Palestyńczyków pozbawionych jakichkolwiek praw? – To byłoby nie do pomyślenia.

Izrael nie jest jednoznaczny co do tego, kto będzie rządził Gazą, jeśli i kiedy Hamas zostanie wydalony, nawet gdy spotyka się z rosnącą międzynarodową krytyką w związku z kryzysem humanitarnym i rosnącą liczbą ofiar śmiertelnych w wyniku nalotów i późniejszej inwazji lądowej na Strefę Gazy. Według urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia w Gazie od 7 października zginęło ponad 11 000 osób.

Według izraelskich urzędników wojna została wywołana transgranicznym atakiem Hamasu 7 października, w którym według szacunków zginęło około 1200 osób, a około 240 innych zostało wziętych jako zakładników w Gazie. Deklarowanymi celami Izraela w tej wojnie jest zniszczenie potęgi militarnej Hamasu i jego zdolności do rządzenia w Gazie, a także powrót zakładników do ich domów.

Zapytany o możliwą umowę o zakładników Netanjahu powiedział „Meet the Press”, że „możliwe” jest zawarcie umowy o zakładnikach, ale dodał: „Im mniej o tym mówisz, tym większe szanse, że zostanie ona wdrożona”. Przedstawiciele Izraela prowadzą rozmowy z mediatorami, w tym z Katarem.

Jednak pan Netanjahu dał teraz jasno do zrozumienia, że ​​nie zgodzi się, aby wspierana przez Zachód Autonomia Palestyńska przejęła sprawy cywilne w Gazie, chyba że zmieni ona część swojego zachowania i jeśli jej przywódca, prezydent Mahmud Abbas, wyraźnie nie potępi ataku na Gazę z 7 października . Izrael – coś, czego pan Abbas jak dotąd się powstrzymywał.

Oprócz nieskazania Netanjahu przytoczył także nauczanie dzieci nienawiści do Izraela i płacenie pieniędzy napastnikom skazanym za ataki na Izraelczyków – są to typowe izraelskie oskarżenia pod adresem Autonomii Palestyńskiej, która w niektórych częściach Izraela sprawuje ograniczoną samorządność. Zajęty Zachodni Brzeg.

READ  Aktualizacje z wojny rosyjsko-ukraińskiej: pociski wystrzelone w Kijowie podczas wizyty przywódców afrykańskich

„Masakra z 7 października udowodniła raz na zawsze, że wszędzie, gdzie Izrael nie ma kontroli bezpieczeństwa, szerzy się terroryzm” – powiedział w sobotę Netanjahu. Dodał: „W końcu wraca, by nas uderzyć i dotyczy to także Judei i Samarii”, odnosząc się do Zachodniego Brzegu jego biblijnymi nazwami.

Powiedział, że właśnie dlatego nie zgadza się na rezygnację z kontroli nad bezpieczeństwem Gazy „w żadnych okolicznościach”.

Rzecznik Abbasa Nabil Abu Rudeina podkreślił w niedzielę, że jakakolwiek izraelska próba oddzielenia Gazy od Zachodniego Brzegu będzie skazana na niepowodzenie. W jasnej odpowiedzi na oświadczenia Netanjahu Abu Rudeina stwierdził w oświadczeniach przekazanych przez Wafa Agency, oficjalną agencję informacyjną Autonomii Palestyńskiej, że „konsolidacja izraelskiej okupacji na Zachodnim Brzegu, w Gazie i Wschodniej Jerozolimie nie zapewni nikomu bezpieczeństwa .” „.

Abu Rudeina dodał, że stabilność zostanie osiągnięta jedynie poprzez zakończenie izraelskiej okupacji i utworzenie na tych obszarach niezależnego państwa palestyńskiego.

Netanjahu, konserwatywny i najdłużej urzędujący premier Izraela, kontynuuje wojnę pomimo spadającego poparcia. Partie ultranacjonalistyczne, które stanowią większą część jego koalicji rządzącej, nie postrzegają Autonomii Palestyńskiej jako partnera, a po atakach z 7 października wśród Izraelczyków panuje powszechna zgoda co do tego, że Hamas należy wydalić z Gazy – mimo że jego pełne ruch się skończył. Eliminacja będzie prawdopodobnie niemożliwa.

W izraelskim rządzie panuje pogląd, że dopóki pan Abbas nie potępi bezpośrednio Hamasu za ataki z 7 października, jakakolwiek zgoda na zainstalowanie jego władzy w Gazie jako alternatywy dla tej grupy sprawiłaby, że Netanjahu wyglądałby słabo w ich oczach. Według urzędnika izraelskiego rządu, który nie był upoważniony do publicznego wypowiadania się na temat wewnętrznych rozmów, wielu Izraelczyków.