24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Unia Europejska zatwierdza przełomowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Unijni prawodawcy zatwierdzili warunki przełomowego ustawodawstwa regulującego sztuczną inteligencję, kontynuując wprowadzanie najbardziej restrykcyjnego na świecie systemu dotyczącego rozwoju tej technologii.

Thierry Breton, komisarz Unii Europejskiej, w poście na stronie internetowej X potwierdził, że osiągnięto porozumienie, określając je jako porozumienie historyczne. „Unia Europejska stała się pierwszym kontynentem, który ustalił jasne zasady wykorzystania sztucznej inteligencji” – napisał. „Kodeks AI to coś więcej niż tylko zbiór zasad – służy jako punkt startowy dla unijnych start-upów i badaczy, aby przewodzić światowemu wyścigowi sztucznej inteligencji”.

Porozumienie osiągnięto po latach dyskusji między państwami członkowskimi a członkami Parlamentu Europejskiego na temat sposobów ograniczania sztucznej inteligencji, aby interes ludzkości znalazł się w centrum prawodawstwa. Nastąpiło to po maratonowych dyskusjach, które rozpoczęły się w środę tego tygodnia.

Po ogłoszeniu szczegóły transakcji były wciąż znane. Breton powiedział, że prawodawcy zgodzili się na dwupoziomowe podejście, obejmujące „wymogi przejrzystości dla wszystkich modeli sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia (takich jak ChatGPT)”, a także „bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące solidnych modeli o skutkach systemowych” w całej UE.

Britton powiedział, że przepisy wprowadzą zabezpieczenia dotyczące korzystania z technologii sztucznej inteligencji, a jednocześnie pozwolą uniknąć „nadmiernego obciążenia” dla firm.

Wśród nowych zasad ustawodawcy zgodzili się na nałożenie rygorystycznych ograniczeń na wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy, z wyjątkiem wąsko zdefiniowanych wyjątków dla organów ścigania.

Ustawodawstwo obejmuje również zakaz wykorzystywania sztucznej inteligencji do „oceny społecznej” – wykorzystywania wskaźników do określenia, jak dana osoba jest hetero – oraz systemów sztucznej inteligencji, które „manipulują ludzkim zachowaniem w celu obejścia ludzkiej wolnej woli”.

Zabronione jest także wykorzystywanie sztucznej inteligencji do wykorzystywania osób bezbronnych ze względu na wiek, niepełnosprawność czy sytuację ekonomiczną.

Firmom, które nie zastosują się do przepisów, grożą kary w wysokości 35 milionów euro, czyli 7 procent światowych przychodów.

Niektóre grupy technologiczne nie były zadowolone. „Zawarliśmy umowę, ale jakim kosztem? W pełni poparliśmy podejście oparte na ryzyku i oparte na wykorzystaniu sztucznej inteligencji, a nie samej technologii, ale podjętą w ostatniej chwili próbę uregulowania leżących u jej podstaw modeli” – powiedziała Cecilia Bonfield Dahl, zarządzająca dyrektor DigitalEurope, reprezentującego sektor technologiczny kontynentu, wywróciłem to do góry nogami.

„Nowe wymagania – a także inne szeroko zakrojone przepisy, takie jak ustawa o danych – będą wymagały od firm znacznych zasobów, które zostaną wydane na prawników, a nie na zatrudnianie inżynierów AI”.

Posłowie do PE spędzili lata spierając się na temat swojego stanowiska, zanim rozpoczęli negocjacje z państwami członkowskimi i Komisją Europejską, organem wykonawczym UE. Cała trójka – ministerstwa krajowe, parlamentarzyści i Komisja – osiągnęła porozumienie w sprawie ostatecznego tekstu w piątkowy wieczór, dzięki czemu przepisy stały się obowiązującym prawem.

Europejskie firmy wyraziły obawę, że zbyt restrykcyjne zasady nałożone na technologię, która szybko się rozwija i zyskała więcej uwagi po wdrożeniu OpenAI ChatGPT, utrudnią innowacje. W czerwcu dziesiątki największych europejskich firm, takich jak francuski Airbus i niemiecki Siemens, stwierdziło, że obowiązujące przepisy są zbyt rygorystyczne, aby wspierać innowacje i pomagać lokalnemu przemysłowi.

W zeszłym miesiącu Wielka Brytania była gospodarzem szczytu na temat bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, w wyniku którego 28 krajów podjęło szeroko zakrojone zobowiązania do współpracy w celu wyeliminowania zagrożeń egzystencjalnych stwarzanych przez zaawansowaną sztuczną inteligencję. Wydarzenie przyciągnęło czołowe postacie technologiczne, takie jak Sam Altman z OpenAI, który wcześniej krytykował plany UE dotyczące uregulowania tej technologii.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, organu wykonawczego UE, pochwaliła prawodawców za polityczne porozumienie w sprawie zasad sztucznej inteligencji.

„To historyczny moment” – powiedziała. Ustawa o sztucznej inteligencji wprowadza europejskie wartości w nową erę.

Dodała: „Dopóki prawo nie stanie się w pełni egzekwowalne, będziemy wspierać firmy i deweloperów w przewidywaniu nowych zasad. Prawie 100 firm wyraziło już zainteresowanie przystąpieniem do naszej Karty AI, w ramach której dobrowolnie zobowiążą się do wdrożenia kluczowych obowiązków wynikających z prawa przed upływem terminu ustawowego.”