17 maja, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Unia Europejska wyda miliony na Polskę w wydobyciu węgla

Warszawa – Unia Europejska rozpoczyna proces potrącania milionów euro z płatności dla Polski w celu zrównoważenia kary nałożonej na Warszawę za zignorowanie nakazu sądowego zamknięcia kopalni węgla – poinformował w środę urzędnik.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska powinna zamknąć odkrywkową kopalnię węgla brunatnego w Troi, niedaleko granicy z Czechami. W swoim zarządzeniu orzekł na korzyść czeskiego rządu, skarżąc się, że kopalnia odkrywkowa odprowadza wody gruntowe z wiosek na ich granicy, jednocześnie powodując zanieczyszczenie pyłem i hałasem.

Sąd nakazał Polsce zapłacić dzienną grzywnę w wysokości 500 tys. euro (567 tys. dolarów) do czasu dalszego funkcjonowania kopalni.

Jednak polski rząd odmówił zamknięcia kopalni, twierdząc, że jest to ważne dla zapewnienia pracy i energii dla kraju. Argumentował, że Trybunał UE nie jest właściwy do nakładania grzywien.

Reklama

Rzecznik Komisji Europejskiej Balas Uzwari powiedział na konferencji prasowej w Brukseli w środę, że pierwszy termin płatności Polski upłynął we wtorek i że komisja rozpoczyna teraz „proces kompensacyjny”.

Pierwsza opłata to 15 milionów euro (17 milionów dolarów), a odsetki to 30 000 euro.

„To, co komisja musi teraz zrobić, to określić odpowiednie lub odpowiednie opłaty, które można zrekompensować” – powiedział Ujjwari.

Gdy to nastąpi, Komisja poinformuje polskie władze i da im co najmniej 10 dni roboczych na zgłoszenie uwag.

„Potem Komisja odliczy odpowiednią kwotę od zidentyfikowanej opłaty” – dodał.

Chociaż rządy Polski i Czech negocjują rozwiązanie tego problemu, nie udało się osiągnąć żadnego rozwiązania.

W zeszłym miesiącu odwołano nowego ambasadora Polski w Pradze, który skrytykował postawę własnego kraju w kontrowersji, oskarżając stronę polską o arogancję i „brak empatii”.

Reklama

___

Śledź wszystkie historie AP związane ze zmianami klimatu https://apnews.com/hub/climate.

Prawa autorskie 2022 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Treści te nie mogą być publikowane, transmitowane, przepisywane ani redystrybuowane bez zezwolenia.

READ  Sprawę Omigron po raz pierwszy poznała polska młodzież na kontynencie chińskim