13 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Unia Europejska wyda miliony na Polskę w wydobyciu węgla

Warszawa – Unia Europejska rozpoczyna proces potrącania milionów euro z płatności dla Polski w celu zrównoważenia kary nałożonej na Warszawę za zignorowanie nakazu sądowego zamknięcia kopalni węgla – poinformował w środę urzędnik.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska powinna zamknąć odkrywkową kopalnię węgla brunatnego w Troi, niedaleko granicy z Czechami. W swoim zarządzeniu orzekł na korzyść czeskiego rządu, skarżąc się, że kopalnia odkrywkowa odprowadza wody gruntowe z wiosek na ich granicy, jednocześnie powodując zanieczyszczenie pyłem i hałasem.

Sąd nakazał Polsce zapłacić dzienną grzywnę w wysokości 500 tys. euro (567 tys. dolarów) do czasu dalszego funkcjonowania kopalni.

Jednak polski rząd odmówił zamknięcia kopalni, twierdząc, że jest to ważne dla zapewnienia pracy i energii dla kraju. Argumentował, że Trybunał UE nie jest właściwy do nakładania grzywien.

Reklama

Rzecznik Komisji Europejskiej Balas Uzwari powiedział na konferencji prasowej w Brukseli w środę, że pierwszy termin płatności Polski upłynął we wtorek i że komisja rozpoczyna teraz „proces kompensacyjny”.

Pierwsza opłata to 15 milionów euro (17 milionów dolarów), a odsetki to 30 000 euro.

„To, co komisja musi teraz zrobić, to określić odpowiednie lub odpowiednie opłaty, które można zrekompensować” – powiedział Ujjwari.

Gdy to nastąpi, Komisja poinformuje polskie władze i da im co najmniej 10 dni roboczych na zgłoszenie uwag.

„Potem Komisja odliczy odpowiednią kwotę od zidentyfikowanej opłaty” – dodał.

Chociaż rządy Polski i Czech negocjują rozwiązanie tego problemu, nie udało się osiągnąć żadnego rozwiązania.

W zeszłym miesiącu odwołano nowego ambasadora Polski w Pradze, który skrytykował postawę własnego kraju w kontrowersji, oskarżając stronę polską o arogancję i „brak empatii”.

Reklama

___

Śledź wszystkie historie AP związane ze zmianami klimatu https://apnews.com/hub/climate.

Prawa autorskie 2022 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Treści te nie mogą być publikowane, transmitowane, przepisywane ani redystrybuowane bez zezwolenia.

READ  Jak wykazał spis powszechny, prawie 12% mieszkań w Polsce jest pustych pomimo braku mieszkań