8 grudnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraiński Kościół Prawosławny zezwala na obchody Bożego Narodzenia 25 grudnia, ponieważ pogłębia się spór z Moskwą

Ukraiński Kościół Prawosławny zezwala na obchody Bożego Narodzenia 25 grudnia, ponieważ pogłębia się spór z MoskwąCNN

Oddział Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego ogłosił, że na to zezwoli kościoły Świętować Boże Narodzenie 25 grudnia zamiast 7 stycznia, jak to jest w zwyczaju w Zbory prawosławne.

Oświadczenie ukraińskiego Kościoła prawosławnego z siedzibą w Kijowie pogłębia przepaść między Rosyjską Cerkwią Prawosławną a innymi wyznawcami prawosławia, która została zaostrzona przez rosyjską inwazję na Ukrainę.

Decyzja zapadła po „uwzględnieniu licznych próśb i toczącej się od wielu lat w Kościele i społeczeństwie debaty. Ukraiński Kościół Prawosławny w oświadczeniu opublikowanym 18 października powiedział: „Spodziewałem się, w szczególności ze względu na okoliczności wojny, eskalacja niezgodności kalendarzowych w miejscach publicznych”.

Każdy kościół będzie miał możliwość świętowania 25 grudnia, co oznacza narodziny Chrystusa według kalendarza gregoriańskiego, zamiast 7 stycznia, co oznacza narodziny Jezusa według kalendarza juliańskiego, który jest nadal używany przez Rosyjski Kościół Prawosławny .

W ostatnich latach duża część ukraińskiej społeczności prawosławnej wyprowadziła się z Moskwy, co przyspieszył konflikt wywołany przez Rosję na wschodzie Ukrainy od 2014 roku.

Rozłam ten stał się bardziej otwarty w 2018 roku, po tym, jak patriarcha Bartłomiej I Konstantynopola – grecki duchowny uważany za duchowego przywódcę prawosławnych na całym świecie – poparł utworzenie niezależnego Kościoła prawosławnego na Ukrainie i unieważnił wielowiekową umowę przyznającą patriarchę. W Moskwie władza nad kościołami w kraju.

Patriarchat Moskiewski Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, ściśle związany z państwem rosyjskim za prezydenta Władimira Putina, odpowiedział zerwaniem więzi z Bartłomiejem.

Następnie w maju przywódcy Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UPC), innego oddziału oficjalnie powiązanego z Patriarchatem Moskiewskim Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, zerwali więzy z Kościołem Moskiewskim pod przewodnictwem patriarchy Cyryla, który udzielił mu poparcia. zaatakować Ukrainę i postawić swój Kościół zdecydowanie za Putinem.

Ukraińscy prawosławni chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia 2016 r.

W oświadczeniu Uniwersytet Oklahomy stwierdził, że wybrał „pełną niezależność i autonomię” dla Kościoła ukraińskiego.

Powstanie kościoła niezależnego od Moskwy rozwścieczyło Putina, który w centrum swojej polityki zagranicznej uczynił odbudowę tak zwanego „rosyjskiego świata” i odrzucił ukraińską tożsamość narodową jako nieuprawnioną.

Cyryl nadal otwarcie popiera inwazję, oświadczając we wrześniu, że rosyjscy żołnierze zabici w wojnie z Ukrainą zostaną oczyszczeni ze wszystkich grzechów.

Powiedział: „On poświęca się dla innych”. „Jestem pewien, że taka ofiara zmywa wszystkie grzechy popełnione przez człowieka”.

READ  Unijne embargo na ropę „w ciągu kilku dni” – izolacja Ukrainy zbliża Rosję do Chin