24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraiński DTEK zbuduje pierwszy obiekt energetyczny w Polsce

Największa prywatna firma energetyczna na Ukrainie zabezpieczyła prawo do budowy pierwszego w Polsce magazynu akumulatorowego. Inwestycja ma na celu poprawę integracji ukraińskiego i polskiego systemu energetycznego oraz wysiłki Polski na rzecz przejścia na odnawialne źródła energii.

DRI, spółka zależna DTEK, spółki energetycznej należącej do najbogatszego człowieka Ukrainy Rinata Achmetowa, podpisała umowę nabycia 100% udziałów w projekcie akumulatorowego magazynowania energii stworzonego przez polską firmę Columbus Energy.

Przejęcie, którego wartość nie została ujawniona, umożliwi ukraińskiej spółce budowę systemów magazynowania baterii o mocy 133 MW na południu Polski, pod warunkiem uzyskania niezbędnych zgód.

DTEK twierdzi, że będzie to największy projekt w Polsce. Do wyścigu o wielkoskalowe magazynowanie energii w Polsce przystąpiła jednak polska państwowa spółka energetyczna PGE, ogłaszając na początku tego roku projekt o prawie czterokrotnie większym projekcie.

Oczekuje się, że umowa DTEK z Columbus Energy zostanie podpisana w ostatnim kwartale tego roku na placu budowy w pobliżu miasta Kranov i zostanie sfinalizowana w nadchodzących miesiącach. Obiekt ma zostać oddany do użytku na początku 2026 roku.

„Dzisiejsze podpisanie oznacza ekscytujący moment w realizacji europejskich ambicji wyjścia poza paliwa kopalne” – powiedział Maxim Timczenko, dyrektor generalny Grupy DTEK.

„Zapewni to nie tylko kluczową elastyczność na drodze Polski do odnawialnej przyszłości, ale będzie także ważnym przypadkiem testowym dla Europy Środkowo-Wschodniej, pokazującym, w jaki sposób można z powodzeniem wdrożyć magazynowanie baterii” – dodał.

„Inwestycja DTEK w kraju to ważny krok w kierunku integracji systemów energetycznych Ukrainy i Polski” – kontynuował Tymczenko.

W październiku 2023 roku, kiedy DTEK i Columbus Energy podpisały wstępną umowę o współpracy, ukraińska spółka wyraziła zainteresowanie trzema projektami magazynowania energii należącymi do Columbusa o mocy 398 MW.

Magazynowanie energii jest postrzegane jako kluczowy element zwiększania wykorzystania odnawialnych źródeł energii, które wykorzystują energię wiatrową i słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej w przypadku nieregularnego zapotrzebowania, a czasami poza szczytem.

Chociaż w ostatnich latach odnawialne źródła energii w Polsce szybko się rozwinęły, kraj nadal opiera się na węglu, aby wyprodukować około dwóch trzecich swojej energii, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie.

W styczniu PGE ogłosiła plany budowy magazynu energii o mocy 400 MW w północno-zachodniej Polsce, którego zakończenie zaplanowano na 2029 rok. Spółka posiada już dwa magazyny energii o mocy 2,1 MW i 500 kW.

W 2021 roku szwedzki producent akumulatorów Nordvolt ogłosił inwestycję o wartości 200 milionów dolarów w Polsce, która według niego będzie największą w Europie fabryką systemów magazynowania energii.

Główny autor obrazu: DTEK