16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraina zgłasza wysokie, ale „niekrytyczne” promieniowanie w Czarnobylu

Ukraina zgłasza wysokie, ale „niekrytyczne” promieniowanie w Czarnobylu

Widok z lotu ptaka pokazuje nową konstrukcję Safe Confinement (NSC) nad starym sarkofagiem pokrywającym uszkodzony 4. reaktor elektrowni jądrowej w Czarnobylu podczas wycieczki po Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia na Ukrainie, 3 kwietnia 2021 r. REUTERS / Gleb Garanich /Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Reuters) – Ukraińska Agencja Energii Jądrowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowały w piątek, że odnotowują wzrost poziomu promieniowania z terenu nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Eksperci z państwowej agencji nuklearnej nie podali dokładnych poziomów promieniowania, ale stwierdzili, że zmiana była spowodowana ruchem ciężkiego sprzętu wojskowego w okolicy, unoszącym radioaktywny pył w powietrze.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powiedziało: „Promieniowanie zaczyna się zwiększać. W tej chwili nie jest to krytyczne dla Kijowa, ale obserwujemy”.

Nadal radioaktywne miejsce katastrofy nuklearnej z 1986 r. znajduje się około 100 kilometrów od Kijowa.

Polska, sąsiadująca z Ukrainą, powiedziała, że ​​nie odnotowała żadnego wzrostu poziomu promieniowania na swoim terytorium.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(raport Pavla Politiuka i Gabrieli Bachinskiej); Edytowanie przez Hugh Lawson

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Spór o balony: uciekinier z Korei Północnej wysyła do domu „inteligentne” balony z południa