31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Eksperci twierdzą, że Putin mógł przecenić swoją rękę w inwazji na Ukrainę: „ogromna błędna kalkulacja”

Eksperci twierdzą, że Putin mógł przecenić swoją rękę w inwazji na Ukrainę: „ogromna błędna kalkulacja”

NowaMożesz teraz słuchać artykułów Fox News!

Prezydent Władimir Putin mógł posunąć się za daleko ze swoją inwazją Ukraina Jak sprzeciw wobec wojny wrosnąć Rosjaeksperci powiedzieli Fox News Digital.

„To ogromna błędna kalkulacja”, powiedział profesor Yoshiko Herrera z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, ekspert ds. stosunków amerykańsko-rosyjskich. „Wczorajsza akcja była tylko kolejnym poziomem szaleństwa. Niszczy Rosję od dziesięcioleci, bardzo szkodliwą dla Ukrainy i wszędzie jest bardzo droga”.

Rosja atakuje Ukrainę: aktualizacje na żywo

W Rosji aresztowano ponad 1700 demonstrantów protestujących przeciwko niesprowokowanemu atakowi na Ukrainę, donosi Informacje OVDrosyjska organizacja praw człowieka.

Herrera powiedział, że demonstracje są szczególnie godne uwagi w kraju, który poważnie tłumi sprzeciw.

Prezydent Rosji Władimir Putin przemawia na walnym zgromadzeniu Wałdajskiego Klubu Dyskusyjnego 21 października 2021 r. w Soczi w Rosji.
(Michaił Swietłow/Getty Images)

„Ludzie, którzy są na ulicach, wiedzą, że prawdopodobnie trafią do więzienia” – powiedziała Fox News Digital. Chodzi mi o to, że byłaby to niepopularna wojna w Rosji nawet dla ludzi popierających Putina.

Powiedziała, że ​​w styczniu aprobata Putina wyniosła 69%, ale liczba ta jest myląca, biorąc pod uwagę, że ogranicza alternatywne opcje polityki.

Historycznie rzecz biorąc, Rosja i Ukraina nie mają takiego poziomu wrogości, który uzasadniałby tak gwałtowną inwazję. Herrera powiedział, że Ukraina wybrała prorosyjskich przywódców i że oba kraje uważają się bardziej za braci niż wrogów.

„Jest dużo międzyrasowej gościnności” – wyjaśnił badacz. „Zdjęcia ukraińskich rodzin, zabijanie Ukraińców, twoja normalna rosyjska rodzina nie będzie z tym w porządku”.

Od środowego ataku zginęło ponad 57 osób, a 169 zostało rannych. Poza sankcjami inwazja ma też poważne konsekwencje społeczne, w tym zakaz lotów do Wielkiej Brytanii dla linii lotniczych Aeroflot, a UEFA wycofała finał Ligi Mistrzów z Sankt Petersburga.

READ  Henry Kissinger mówi, że Ukraina powinna odstąpić terytorium Rosji, aby zakończyć wojnę

Herrera powiedział, że decyzja Putina była „bardziej zadziwiająca”, biorąc pod uwagę, że odniósł zwycięstwo po wtargnięciu do regionu Donbasu, gdzie separatyści i Ukraińcy walczą od ośmiu lat.

Rosja poparła „słabość” dyplomacji Bidena, odroczenie sankcji, republikańskie sprawy zagraniczne.

W poniedziałek rozpoznał tzw. Doniecką i Ługańską Republikę Ludową i wysłał tam wojska, które krótko określił jako „siły pokojowe”.

„Od zeszłego tygodnia osiągnęła już tak wiele swoich celów, że wszyscy wstrzymali się z pozwoleniem Ukrainie na wstąpienie do NATO” – powiedział Herrera, odnosząc się do NATO, międzyrządowego sojuszu wojskowego, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa jego członkom.

Generał armii amerykańskiej Jack Keane, który służy jako szef Instytutu Studiów nad Wojną, powiedział, że wyraźnym celem Putina było przejęcie ukraińskiej stolicy Kijowa i zainstalowanie prorosyjskiego rządu.

Putin powiedział, że nie chce okupować Ukrainy, ale raczej ją „rozbroić”. Autorytarny przywódca czuje się niekomfortowo na granicach słowiańskiego demokratycznego narodu, który patrzy na Zachód, a nie na Moskwę, powiedział Valery Dzotsati, adiunkt na Uniwersytecie Kansas i ekspert ds. Rosji.

„Jeśli Ukraina jest kwitnącą demokracją, jest to bardzo zły przykład dla Rosji” – powiedział. Dodał, że rewolucja społeczna Putina jest zagrożona, a Ukraina ma za sobą historię obalania niepopularnych reżimów.

Dzotsati przewidział, że spora część rosyjskiej populacji będzie odczuwać nostalgię za Związkiem Sowieckim i będzie świętować powrót Ukrainy do ojczyzny – jeśli zrobi się to szybko iz ograniczonym rozlewem krwi.

Żołnierz ukraiński przechodzi obok domów we wsi Nowołohańsk, obwód Ługański, Ukraina, sobota, 19 lutego 2022 r.

Żołnierz ukraiński przechodzi obok domów we wsi Nowołohańsk, obwód Ługański, Ukraina, sobota, 19 lutego 2022 r.
(AP Photo/Ołeksandr Ratushniak)

Ukraina była jednym z członków założycieli ZSRR i uzyskała niepodległość w 1991 roku po upadku Związku Radzieckiego.

Ale Dzotsati nie wierzy, że ambicje Putina, by wzniecić wojnę, zatrzymają się na granicach Ukrainy.

READ  Szwecja jest o krok bliżej do członkostwa w NATO

„Powiedzmy, że Putin bardzo szybko przejmuje kontrolę nad Ukrainą i przejmuje kontrolę bardzo szybko, w ciągu kilku tygodni, a potem rusza dalej” – powiedział Dzotsati dla Fox News Digital. „Może następnym celem będzie jedno z krajów bałtyckich”.

Kampania wojskowa Putina może nie przebiegać tak gładko, jak się spodziewał.

„Armia ukraińska stała się jeszcze bardziej przerażającą siłą i będzie dużo walk i cywilnego oporu” – powiedział. „Ludzie nie poddadzą się łatwo”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY UZYSKAĆ ​​APLIKACJĘ FOX NEWS

Dodał, że jedynym sposobem przejęcia kontroli nad 40-milionową Ukrainą przez Putina są „masowe represje stalinowskie”.

Dzotsati przepowiedział, że jeśli Putin zawiedzie i zostanie zmuszony do odwrotu, to się skończy. „Zostanie bardzo szybko zdjęty”.