25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraina przeciwstawia się rosyjskiemu ultimatum we wschodnim mieście, USA wysyła więcej broni do Kijowa

Ukraina przeciwstawia się rosyjskiemu ultimatum we wschodnim mieście, USA wysyła więcej broni do Kijowa

  • Sekretarz Obrony USA wzywa sojuszników z NATO do udzielenia większej pomocy
  • Siewierodonieck pozostaje epicentrum walk na wschodzie Ukrainy
  • Setki ludzi zostaje uwięzionych w zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku
  • Biden zapowiada Kijowowi dodatkową broń o wartości miliarda dolarów

Kijów/NOWY JORK, Ukraina, 15 czerwca (Reuters) – Ukraina zignorowała ultimatum Rosji dotyczące przekazania wschodniego miasta Siewierodonieck w środę, gdy Stany Zjednoczone ogłosiły więcej broni do Kijowa, a także wezwały swoich sojuszników, aby nie „tracili siły” w dostarczaniu wojska Pomoc.

Siewierodonieck, obecnie w dużej mierze zrujnowany, przez kilka tygodni był głównym ogniskiem wojny. Rosja powiedziała, że ​​od środy rano siły ukraińskie zaszyły się w tamtejszej fabryce chemicznej, aby powstrzymały „absurdalny opór i złożył broń”, aby wykorzystać swoją przewagę w bitwie o kontrolę nad wschodnią Ukrainą.

Ukraina twierdzi, że ponad 500 cywilów, w tym 40 dzieci, przebywa obok żołnierzy w zakładach chemicznych Azot, ukrywając się przed tygodniami niemal nieustannych rosyjskich bombardowań.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Burmistrz Siewierodoniecka Ołeksandr Stryuk powiedział, że wojska rosyjskie próbowały szturmować miasto z kilku kierunków, ale Ukraińcy nadal go bronili i nie byli całkowicie odizolowani, mimo zniszczenia wszystkich mostów rzecznych.

„Sytuacja jest trudna, ale stabilna” – powiedział ukraińskiej telewizji. „Drogi ewakuacyjne są niebezpieczne, ale są takie”. Nie wspomniał o rosyjskim ultimatum.

Moskwa powiedziała, że ​​pozwoliłaby na ewakuację cywilów z fabryki w środę, ale wspierani przez Rosję separatyści powiedzieli, że ukraińskie bombardowania wstrzymały plan, który obejmowałby wypędzenie ludzi z powrotem na kontrolowane przez nich terytorium.

Serhiy Gaidai, gubernator obwodu ługańskiego, w którym znajduje się Siewierodonieck, powiedział, że armia ukraińska nadal broniła miasta i uniemożliwiła siłom rosyjskim zdobycie bliźniaczego miasta Łysiczańsk na przeciwległym brzegu rzeki Seversky Doniec.

READ  Najnowsze wiadomości wojenne między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Reuters nie był w stanie od razu zweryfikować kont z pola bitwy.

Ługańsk jest jednym z dwóch wschodnich województw, do których domaga się Moskwa w imieniu pełnomocników separatystów. Razem tworzą region Donbasu, region przemysłowy, na którym Rosja skoncentrowała swój atak po tym, jak w marcu nie udało jej się zdobyć ukraińskiej stolicy, Kijowa.

„kluczowy moment”

Przemawiając do dziesiątek ministrów obrony NATO, którzy zebrali się w Brukseli w celu omówienia ich kolejnych posunięć, sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że inwazja jest w „kluczowym momencie”. Czytaj więcej

„Nie możemy ustąpić i nie możemy stracić sił. Stawka jest bardzo wysoka” – powiedział na początku rozmów.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusz jest „bardzo skoncentrowany na zwiększeniu wsparcia” dla Ukrainy. Czytaj więcej

Prezydent USA Joe Biden ogłosił później 1 miliard dolarów nowej pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy, że źródła zaznajomione z pakietem obejmują systemy rakiet przeciwokrętowych, rakiety artyleryjskie i haubice. Czytaj więcej

Biden, który w środę rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, również zapowiedział dodatkowe 225 mln dolarów pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Bombardowanie fabryki amoniaku Azot w Siewierodoniecku jest powtórzeniem poprzedniego oblężenia huty Azowstal w południowym porcie Mariupol, gdzie setki bojowników i cywilów schroniło się przed rosyjskim bombardowaniem. Ci w środku poddali się w połowie maja i zostali zabrani do rosyjskiego aresztu.

Burmistrz powiedział, że mieszkańcy Azotu żyją dzięki dostawom wody ze studni i żywności.

Brytyjski wywiad powiedział, że bojownicy mogą przetrwać pod ziemią, a siły rosyjskie prawdopodobnie pozostaną na nich skoncentrowane, uniemożliwiając im atakowanie gdzie indziej.

READ  WHO w rzadkim głosowaniu potępia rosyjską agresję na Ukrainie, odrzuca kontrpropozycję Moskwy

Ale brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że siły ukraińskie na froncie wschodnim są przeciążone i przeciążone.

Kijów powiedział, że każdego dnia ginie od 100 do 200 jego żołnierzy, a setki innych zostaje rannych w najkrwawszej bitwie od rosyjskiej inwazji 24 lutego.

Rosja nie podaje regularnych danych dotyczących swoich strat, ale kraje zachodnie twierdzą, że były one ogromne, ponieważ prezydent Władimir Putin dąży do całkowitej kontroli Donbasu i części południowej Ukrainy. Putin opisuje wojnę jako specjalną operację wojskową przeciwko ukraińskim nacjonalistom.

W środę Zełenski wezwał do nałożenia na Rosję kolejnych sankcji europejskich. Czytaj więcej Powiedział też, że ambicje terytorialne Moskwy rozciągały się poza Ukrainę na obszar Europy Wschodniej od Polski po Bułgarię, nie dostarczając dowodów na swoje twierdzenia.

Bruksela, czekamy

Konflikt podniósł ceny zbóż, a zachodnie sankcje wobec Rosji podniosły ceny ropy. Minister rolnictwa Ukrainy powiedział agencji Reuters, że inwazja spowoduje globalny niedobór pszenicy przez co najmniej trzy sezony poprzez zatrzymanie wielu ukraińskich upraw z rynku. Czytaj więcej

Rosja powiedziała, że ​​zaoferowała „bezpieczne przejście” dla ukraińskich dostaw zboża z portów Morza Czarnego tego kraju, ale powiedziała, że ​​nie jest odpowiedzialna za tworzenie szlaków, a Turcja zasugerowała, że ​​statki mogą krążyć wokół przybrzeżnych kopalni. Czytaj więcej

Kraje zachodnie obiecały Ukrainie broń spełniającą standardy NATO, ale jej rozmieszczenie wymaga czasu. Zełenski powiedział, że nie ma uzasadnienia dla opóźnienia.

Jego doradca, Michajło Podolak, powiedział, że obrońcy Siewierodoniecka chcą wiedzieć, kiedy nadejdzie broń. „Bruksela… czekamy na decyzję” – napisał na Twitterze.

Siły rosyjskie próbują również ruszyć na południe w kierunku Słowińska, powiedział w telewizji członek rady lokalnej Maxim Strelnik, dodając, że armia ukraińska „utrzymuje linię i przeprowadza kontrataki na flankach wroga”.

READ  Stany Zjednoczone krytykują Izrael w związku z ofiarami cywilnymi w Gazie, podczas gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych wysłuchuje wniosku o zawieszenie broni

W Donbasie słychać było ostrzał w pobliżu miasta Nowy Jork, gdzie siły ukraińskie powiedziały, że Rosja rzuca wszystko do bitwy.

„Trzy i pół miesiąca temu staliśmy przeciwko największemu państwu świata” – powiedział 22-letni ukraiński żołnierz o pseudonimie „Wiking”. Wyrządzili ogromne straty pojazdom i personelowi, ale nie powstrzymują się”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Philippę Fletcher i Garetha Jonesa; Montaż przez Simona Camerona Moore’a, Franka Jacka Daniela i Toby’ego Chopra

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.