12 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Starmer zostaje premierem Wielkiej Brytanii po miażdżącym zwycięstwie Partii Pracy

Starmer zostaje premierem Wielkiej Brytanii po miażdżącym zwycięstwie Partii Pracy

Od dnia, w którym Keir Starmer objął stanowisko lidera labourzystów w 2020 r., priorytetem dla niego stało się naprawienie stosunków z brytyjskimi Żydami, określając antysemityzm jako „hańbę” dla partii.

W czwartek wielu brytyjskich Żydów, którzy odwrócili się od Partii Pracy w wyborach powszechnych w 2019 r., dało partii kolejną szansę. Partia Pracy odzyskała wiele okręgów wyborczych w północnym Londynie z dużą populacją żydowską.

Według sondażu przeprowadzonego wśród 2717 dorosłych Żydów, którzy wzięli udział w ankiecie, prawie połowa żydowskich wyborców planuje poprzeć Partię Pracy w czwartkowych wyborach. Badanie spraw bieżących Żydów To zdjęcie zostało zrobione w czerwcu, przed wyborami.

Brytyjskich Żydów jest 287 000, co stanowi mniej niż 0,5% populacji kraju, a niektórzy byli bezdomni politycznie pod przywództwem Jeremy’ego Corbyna, byłego przywódcy laburzystów, oskarżanego o umożliwienie rozkwitu antysemityzmu w partii. Według Instytutu Badań nad Polityką Żydowską, który koncentruje się na życiu Żydów w Europie, poparcie Żydów dla partii pod przywództwem pana Corbyna w wyborach powszechnych w 2019 r. osiągnęło najniższy poziom 11%.

„Jest bardzo jasne, że Żydzi powrócili do tego, co moim zdaniem od dawna jest ich naturalnym domem politycznym dla wielu ludzi” – powiedział Jonathan Boyd, dyrektor wykonawczy londyńskiego Instytutu Badań nad Polityką Żydowską.

Sarah Sackman, kandydatka Partii Pracy z okręgu wyborczego Finchley i Golders Green w północnym Londynie, gdzie Żydzi stanowią około jednego na pięciu wyborców, co stanowi największy odsetek w Wielkiej Brytanii, wygrała czwartkowe wybory. Kandydaci Partii Pracy zwyciężyli także w okręgach Hendon w północnym Londynie, gdzie Żydzi stanowią około 14% elektoratu, oraz Chipping Barnet, gdzie Żydzi stanowią około 7% elektoratu.

Josh Simons, żydowski polityk Partii Pracy, który został wybrany w czwartek do parlamentu z okręgu Makerfield na zachód od Manchesteru, powiedział, że zwycięstwa Partii Pracy w północnym Londynie pokazały, że żydowscy wyborcy byli otwarci na ponowne zaufanie tej partii.

READ  Xi i Zełenski rozmawiali w pierwszym znanym kontakcie od czasu rosyjskiej inwazji: najnowsze wiadomości

„Zmiana w stosunkach między Partią Pracy a społecznością żydowską w Wielkiej Brytanii jest dość niezwykła” – powiedział Simons, powołując się na gotowość Starmera do wydalenia polityków Partii Pracy, którzy wypowiadali się z antysemickimi komentarzami. „Społeczność żydowska dostrzegła wybory, jakich dokonał, i stopniowo zaczęło to odbudowywać zaufanie”.

Pan Starmer, który sam siebie określa jako ateista, jest żonaty z Victorią Starmer, która pochodzi z żydowskiej rodziny. Starmer powiedział, że jego rodzina czasami chodzi do liberalnej synagogi, a w wywiadzie dla brytyjskiego radia Virgin Radio powiedział, że przestaje pracować w piątkowe wieczory o 18:00. Po tym, jak konserwatywni politycy skrytykowali go za to, twierdząc, że chce zostać premierem na pół etatu, Starmer podtrzymał swoje uwagi.

„Każdemu bym pomyślał, że to całkiem oczywiste, że piątkowy wieczór jest bardzo ważny w niektórych religiach i przekonaniach” – powiedział podczas wydarzenia związanego z kampanią w Derbyshire w Anglii.

W 2020 r. Starmer usunął pana Corbyna z partii po opublikowaniu raportu brytyjskiego organu nadzorującego prawa człowieka, w którym stwierdzono, że Partia Pracy ponosi odpowiedzialność za „bezprawne akty molestowania i dyskryminacji” wobec żydowskich członków pod przewodnictwem pana Corbyna. Skargi na pana Corbyna obejmowały jego obronę muralu zawierającego groteskowe karykatury żydowskich bankierów z zakrzywionymi nosami.

Po początkowym zasugerowaniu, że problemy partii z antysemityzmem są wyolbrzymione, Corbyn wydał później oświadczenie, w którym stwierdził, że „zdecydowana większość członków Partii Pracy była i pozostaje antyrasistowska i zdecydowanie przeciwna antysemityzmowi”.

Wzrost popularności Partii Pracy wśród żydowskich wyborców nastąpił w czasie, gdy wydawało się, że partia traci poparcie wśród brytyjskich muzułmanów, z których część krytykowała Starmera za zbyt długie zwlekanie ze zobowiązaniem się do uznania niepodległego państwa palestyńskiego. W czwartek kandydaci przedstawiający alternatywę dla polityki Partii Pracy wobec Gazy zwyciężyli w co najmniej czterech okręgach wyborczych będących bastionami labourzystów.

READ  Wezuwiusz: amerykański turysta uciekł wpadnięciem do krateru wulkanu po dotknięciu telefonu

Shaukat Adam Patel, niezależny kandydat z okręgu wyborczego w Leicester w Anglii, pokonał Jonathana Ashwortha z Partii Pracy, który miał zajmować stanowisko ministerialne w nowym rządzie Starmera. „To jest dla Gazy” – powiedział. Corbyn, który startował jako kandydat niezależny w Islington, zdobył mandat w parlamencie Partii Pracy z ramienia platformy skupionej na Strefie Gazy.