22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Na Islandii wybucha wulkan, wyrzucając lawę w kierunku miasta w pobliżu głównego lotniska w kraju

Na Islandii wybucha wulkan, wyrzucając lawę w kierunku miasta w pobliżu głównego lotniska w kraju

A Wulkan wybuchł W południowo-zachodniej Islandii Po raz drugi w ciągu niecałego miesiącaTo wysłało półstopioną skałę w stronę pobliskiej osady.

Islandzkie Biuro Meteorologiczne poinformowało, że erupcja wulkanu w niedzielę przed godziną 8 rano nastąpiła po serii trzęsień ziemi w pobliżu miasta Grindavik. Islandzka telewizja RUV podała, że ​​społeczność została ewakuowana w ciągu nocy.

„Lawa wypływa kilkaset metrów na północ od miasta, czyli na głębokość od 400 do 500 metrów” – powiedziała islandzkiej telewizji RUV Kristin Jónsdóttir z Islandzkiego Biura Meteorologicznego. „Lawa płynie w kierunku Grindavik.”

Mieszkańcy Grindaviku Wcześniej zostali ewakuowani ze swoich domów w listopadzie i musieli przebywać poza miastem przez sześć tygodni po serii trzęsień ziemi i ewentualnej erupcji wulkanu. Pozwolono im wrócić 22 grudnia.

Wulkan wypluwa lawę i dym podczas erupcji na półwyspie Reykjanes, Islandia, 14 stycznia 2024 r.

Ochrony ludności w Islandii za pośrednictwem Reutersa


Miasto liczące 3800 mieszkańców, położone w pobliżu głównego lotniska na Islandii, zostało ewakuowane 10 listopada, kiedy trzęsienie ziemi spowodowało pęknięcia i dziury w ziemi pomiędzy miastem a małą górą Selinjarfell na północy. Pobliski kurort geotermalny Blue Lagoon – jedna z największych atrakcji turystycznych Islandii – również został tymczasowo zamknięty.

W ciągu następnych tygodni wokół wulkanu ustawiono mury obronne w nadziei na odprowadzenie magmy z dala od społeczności. Met Office twierdzi, że mury barierowe zbudowane na północ od Grindavik zostały naruszone, a lawa przemieszcza się w stronę społeczności.

Islandia, położona nad gorącym regionem wulkanicznym na północnym Atlantyku, doświadcza erupcji średnio co cztery do pięciu lat. Najbardziej niszczycielska w ostatnim czasie była erupcja Eyjafjallajökull w 2010 r., która wyrzuciła do atmosfery ogromne chmury popiołu i doprowadziła do powszechnego zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Europą.

READ  Chiny i Japonia potwierdzają „strategiczne stosunki” w rzadkich rozmowach między obydwoma przywódcami