23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dania ogłasza nowego króla po podpisaniu przez królową Małgorzatę historycznej abdykacji

Dania ogłasza nowego króla po podpisaniu przez królową Małgorzatę historycznej abdykacji

KOPENHAGA, Dania (AP) – Tysiące ludzi zgromadzi się w niedzielę w centrum Kopenhagi, aby być świadkami historycznego momentu w jednym z najstarszych królestw świata.

Około godziny 14:00 (13:00 GMT) podpisze go królowa Małgorzata II Abdykacja Za około godzinę jej najstarszy syn zostanie zainaugurowany jako król Fryderyk X na balkonie pałacu Christiansborg w samym sercu stolicy Danii.

Małgorzata (83 l.) będzie pierwszą od prawie 900 lat królową Danii, która dobrowolnie zrzeknie się tronu.

Formalnie podpisze swoją abdykację na Radzie Stanu – spotkaniu z duńskim gabinetem – czyniąc 55-letniego księcia koronnego Fryderyka automatycznie nowym monarchą Danii.

Powołując się na problemy zdrowotne, Margaret Ogłoszono w noc sylwestrową Że ustąpi, co zdumiewa naród, który oczekiwał, że dożyje swoich dni na tronie, jak to jest w zwyczaju w duńskiej monarchii.

Margaret przeszła poważną operację Operacja kręgosłupa w lutym ubiegłego roku i do pracy wrócił dopiero w kwietniu.

Nawet premier Mette Frederiksen nie była świadoma zamiarów królowej aż do chwili ogłoszenia. Gazeta Berlingske, powołując się na Pałac Królewski, napisała, że ​​Małgorzata poinformowała Fryderyka i jego młodszego brata Joachima zaledwie trzy dni temu.

„Królowa jest tutaj i zasiada na tronie od ponad 50 lat. Jest osobą bardzo szanowaną i popularną, więc ludzie nie spodziewali się tego i byli zszokowani” – powiedział Thomas Larsen, duński ekspert królewski.

Ostatni raz król duński dobrowolnie podał się do dymisji w 1146 r., kiedy król Eryk III Lamm ustąpił i wstąpił do klasztoru. Małgorzata abdykuje z tronu 52 lata po wstąpieniu na tron ​​po śmierci ojca, króla Fryderyka IX.

Początki monarchii Danii sięgają starożytnego króla Wikingów Gorma w X wieku, co czyni ją najstarszą w Europie i jedną z najstarszych na świecie. Dziś obowiązki rodziny królewskiej stały się w dużej mierze ceremonialne.

READ  Rosyjski nalot zabija co najmniej 17 osób na Ukrainie po ataku na most

W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii w Danii nie odbywa się ceremonia koronacyjna. Premier Fryderyk uroczyście ogłosi króla z balkonu pałacu Christiansborg, w którym mieszczą się biura rządowe, parlament i Sąd Najwyższy, a także stajnie królewskie i sale przyjęć królewskich. Oczekuje się, że tysiące Duńczyków będzie świadkami ogłoszenia z placu poniżej.

Abdykacja pozostawiłaby Danię z dwiema królowymi. Margaret zachowa swój tytuł, a urodzona w Australii żona Fryderyka zostanie królową Marią. Christian, najstarszy syn Fryderyka i Marii, który ma 18 lat, zostanie księciem koronnym i następcą tronu.

Nowy król i królowa opuszczą pałac Christiansborg powozem konnym i powrócą do rezydencji królewskiej Amalienborg, gdzie Małgorzata również mieszka, ale w oddzielnym budynku. W domu Małgorzaty królewski standard zostałby obniżony i podniesiony w budynku, w którym mieszkali Fryderyk i Maria.

Aby uczcić sukcesję, cztery działa w porcie w Kopenhadze oddają trzykrotnie 27 strzałów. Późnym popołudniem park rozrywki Tivoli Gardens w Kopenhadze planuje uczcić nowego króla i królową największym pokazem sztucznych ogni w 180-letniej historii parku.