BRUKSELA, 2 grudnia (Reuters) – Unia Europejska zgodziła się w piątek na cenę 60 USD za baryłkę rosyjskiej ropy naftowej, torując drogę do formalnego zatwierdzenia jeszcze w tym tygodniu po tym, jak Polska zaoferowała swoje wsparcie.
Warszawa sprzeciwiła się proponowanemu środkowi, ponieważ badała mechanizm dostosowania mający na celu utrzymanie pułapu poniżej cen rynkowych. W negocjacjach z UE naciskała, aby próg był jak najniższy, aby ograniczyć dochody Rosji i ograniczyć jej zdolność do finansowania wojny na Ukrainie.
Ambasador Polski przy UE Andrzej Sados powiedział w piątek dziennikarzom, że Polska popiera porozumienie UE, które obejmuje mechanizm utrzymywania pułapu cen ropy na poziomie co najmniej 5% poniżej kursu rynkowego.
Pułap cenowy, propozycja krajów Grupy Siedmiu (G7), ma na celu zmniejszenie dochodów Rosji ze sprzedaży rosyjskiej ropy, jednocześnie zapobiegając wzrostowi światowych cen ropy po wejściu w życie 5 grudnia unijnego zakazu rosyjskiej ropy.
Rzecznik Republiki Czeskiej, która sprawuje rotacyjną prezydencję w UE i nadzoruje negocjacje krajów UE, powiedział, że rozpoczęła pisemny proces formalnego zatwierdzenia umowy dla wszystkich 27 krajów UE, po zatwierdzeniu przez Polskę.
Szczegóły umowy zostaną opublikowane w Dzienniku Prawnym UE w niedzielę.
UE widzi znaczący sukces w rosyjskich dochodach
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała, że pułap cenowy znacznie obniży dochody Rosji.
„Pomaga to ustabilizować światowe ceny energii, z korzyścią dla gospodarek wschodzących na całym świecie”, powiedział van der Leyen na Twitterze, dodając, że pułap będzie „regulowany w czasie” w odpowiedzi na rozwój sytuacji na rynku.
Pułap cenowy G7 pozwoliłby krajom spoza UE na dalszy import rosyjskiej ropy drogą morską, ale zakazał firmom żeglugowym, ubezpieczeniowym i reasekuracyjnym obsługiwania rosyjskich ładunków ropy naftowej na całym świecie, chyba że zostanie ona sprzedana poniżej pułapu cenowego. .
Pułap cenowy utrudni Moskwie sprzedaż ropy po wyższych cenach, gdyż w krajach G7 zlokalizowane są najważniejsze firmy spedycyjne i ubezpieczeniowe.
Biały Dom w piątek z zadowoleniem przyjął wiadomość, że Unia Europejska „zbiera się” w sprawie pułapu cen ropy i powiedział, że będzie musiała obciąć rosyjskie dochody.
„Pułap cenowy pomógłby ograniczyć zdolność Putina do czerpania zysków z rynku ropy naftowej w celu dalszego finansowania machiny wojennej, która nadal zabija niewinnych Ukraińców” – powiedział dziennikarzom rzecznik bezpieczeństwa narodowego John Kirby.
Przewodniczący komisji spraw zagranicznych rosyjskiej izby niższej powiedział w piątek agencji informacyjnej Tass, że UE naraża własne bezpieczeństwo energetyczne.
Poprzednia propozycja G7 w zeszłym tygodniu wynosiła 65-70 USD za baryłkę bez mechanizmu dostosowawczego. Ponieważ rosyjska ropa Urals już notowała spadki, Polska, Litwa i Estonia zostały zepchnięte w dół.
W piątek rosyjska ropa Urals kosztowała około 67 USD za baryłkę.
Według dokumentu UE, do którego Reuters dotarł w czwartek, kraje UE spierały się przez kilka dni o szczegóły, dodając warunki do umowy – w tym przegląd pułapu cenowego w połowie stycznia i przegląd co dwa miesiące. .
grudzień Załadowano przed 5 stycznia. 19 stycznia 45-dniowy „okres przejściowy” będzie miał zastosowanie do statków przewożących rosyjską ropę naftową, które zostaną rozładowane w miejscu ich ostatniego przeznaczenia do 2023 r., czytamy w dokumencie.
Reportaż Jana Strupczewskiego, Kate Abnett; Dodatkowe raporty autorstwa Andrei Shalal; Montaż przez Geerta de Klerka, Philippę Fletcher i Barbarę Lewis
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35