3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

UE zgadza się na ograniczenie ceny rosyjskiej ropy do 60 USD, Polska popiera umowę

UE zgadza się na ograniczenie ceny rosyjskiej ropy do 60 USD, Polska popiera umowę

  • Polska popiera pułap cenowy po dodatkowych warunkach
  • Kraje UE formalnie ratyfikują umowę jeszcze w tym tygodniu
  • Pułap cenowy G7 ma na celu zmniejszenie dochodów Rosji z ropy

BRUKSELA, 2 grudnia (Reuters) – Unia Europejska zgodziła się w piątek na cenę 60 USD za baryłkę rosyjskiej ropy naftowej, torując drogę do formalnego zatwierdzenia jeszcze w tym tygodniu po tym, jak Polska zaoferowała swoje wsparcie.

Warszawa sprzeciwiła się proponowanemu środkowi, ponieważ badała mechanizm dostosowania mający na celu utrzymanie pułapu poniżej cen rynkowych. W negocjacjach z UE naciskała, aby próg był jak najniższy, aby ograniczyć dochody Rosji i ograniczyć jej zdolność do finansowania wojny na Ukrainie.

Ambasador Polski przy UE Andrzej Sados powiedział w piątek dziennikarzom, że Polska popiera porozumienie UE, które obejmuje mechanizm utrzymywania pułapu cen ropy na poziomie co najmniej 5% poniżej kursu rynkowego.

Pułap cenowy, propozycja krajów Grupy Siedmiu (G7), ma na celu zmniejszenie dochodów Rosji ze sprzedaży rosyjskiej ropy, jednocześnie zapobiegając wzrostowi światowych cen ropy po wejściu w życie 5 grudnia unijnego zakazu rosyjskiej ropy.

Rzecznik Republiki Czeskiej, która sprawuje rotacyjną prezydencję w UE i nadzoruje negocjacje krajów UE, powiedział, że rozpoczęła pisemny proces formalnego zatwierdzenia umowy dla wszystkich 27 krajów UE, po zatwierdzeniu przez Polskę.

Szczegóły umowy zostaną opublikowane w Dzienniku Prawnym UE w niedzielę.

UE widzi znaczący sukces w rosyjskich dochodach

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała, że ​​pułap cenowy znacznie obniży dochody Rosji.

„Pomaga to ustabilizować światowe ceny energii, z korzyścią dla gospodarek wschodzących na całym świecie”, powiedział van der Leyen na Twitterze, dodając, że pułap będzie „regulowany w czasie” w odpowiedzi na rozwój sytuacji na rynku.

Pułap cenowy G7 pozwoliłby krajom spoza UE na dalszy import rosyjskiej ropy drogą morską, ale zakazał firmom żeglugowym, ubezpieczeniowym i reasekuracyjnym obsługiwania rosyjskich ładunków ropy naftowej na całym świecie, chyba że zostanie ona sprzedana poniżej pułapu cenowego. .

READ  Były wiceminister spraw zagranicznych Polski aresztowany

Pułap cenowy utrudni Moskwie sprzedaż ropy po wyższych cenach, gdyż w krajach G7 zlokalizowane są najważniejsze firmy spedycyjne i ubezpieczeniowe.

Biały Dom w piątek z zadowoleniem przyjął wiadomość, że Unia Europejska „zbiera się” w sprawie pułapu cen ropy i powiedział, że będzie musiała obciąć rosyjskie dochody.

„Pułap cenowy pomógłby ograniczyć zdolność Putina do czerpania zysków z rynku ropy naftowej w celu dalszego finansowania machiny wojennej, która nadal zabija niewinnych Ukraińców” – powiedział dziennikarzom rzecznik bezpieczeństwa narodowego John Kirby.

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych rosyjskiej izby niższej powiedział w piątek agencji informacyjnej Tass, że UE naraża własne bezpieczeństwo energetyczne.

Poprzednia propozycja G7 w zeszłym tygodniu wynosiła 65-70 USD za baryłkę bez mechanizmu dostosowawczego. Ponieważ rosyjska ropa Urals już notowała spadki, Polska, Litwa i Estonia zostały zepchnięte w dół.

W piątek rosyjska ropa Urals kosztowała około 67 USD za baryłkę.

Według dokumentu UE, do którego Reuters dotarł w czwartek, kraje UE spierały się przez kilka dni o szczegóły, dodając warunki do umowy – w tym przegląd pułapu cenowego w połowie stycznia i przegląd co dwa miesiące. .

grudzień Załadowano przed 5 stycznia. 19 stycznia 45-dniowy „okres przejściowy” będzie miał zastosowanie do statków przewożących rosyjską ropę naftową, które zostaną rozładowane w miejscu ich ostatniego przeznaczenia do 2023 r., czytamy w dokumencie.

Reportaż Jana Strupczewskiego, Kate Abnett; Dodatkowe raporty autorstwa Andrei Shalal; Montaż przez Geerta de Klerka, Philippę Fletcher i Barbarę Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.