27 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

DAVID’S – WIADOMOŚCI – RAMMSTEIN, ANG, USA ZESPOŁ ROTACYJNIE PO POLSCE W DNIACH 23-4 ADR

DAVID’S – WIADOMOŚCI – RAMMSTEIN, ANG, USA ZESPOŁ ROTACYJNIE PO POLSCE W DNIACH 23-4 ADR

Członkowie 86. Skrzydła Powietrznego i 435. Skrzydła Operacji Powietrznych zostali przydzieleni do bazy lotniczej Ramstein w Niemczech, a członkowie 182. Skrzydła Powietrznego zostali przydzieleni do bazy Powietrznej Gwardii Narodowej Peoria w stanie Illinois, a żołnierze amerykańscy zostali przydzieleni do 33. Bazy Sił Powietrznych . 23-4 września Polska wspiera rotację oddziałów lotniczych w dniach 11-22.02.2023 r.

ADR to wspólne ćwiczenia szkoleniowe z Siłami Powietrznymi RP, których celem jest utrzymanie wspólnej gotowości i zapewnienie regionalnych sojuszników i partnerów o możliwościach NATO.

„Każdego roku przeprowadzają cztery rotacje oddziałów lotniczych, z których jedna jest skupiona na operacjach” – powiedział kapitan Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Sam Sloan, dowódca misji ADR 23-4. „Współpracujemy z Lotniczą Gwardią Narodową, Polskimi Siłami Powietrznymi i myśliwcami, skupiając się na działaniu w niekonkurencyjnym środowisku”.

ATR wysłało ogółem ponad 200 lotników i żołnierzy do 33. AP z jednostkami stacji domowej. Wdrożenie obejmuje trzy samoloty C-130J Super Hercules Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych firmy Ramstein AB i dwa samoloty C-130H Hercules firmy Peoria ANGP.

Scenariusz szkolenia zakładał, że dwa fikcyjne kraje weszły w konflikt, podczas gdy Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wspierały wschodnią flankę NATO.

W trakcie FTD lotnicy Sił Powietrznych wykonywali różne scenariusze, w tym zakłócanie GPS w samolotach, zakłócanie komunikacji między zespołami naziemnymi i powietrzno-desantowymi, zapewnianie szybkiej i niezawodnej konserwacji samolotów w celu zwiększenia możliwości latania oraz wymanewrowanie samolotów szturmowych wroga.

„Naszym scenariuszem jest w dalszym ciągu przeniesienie się na wschodnią flankę NATO i zapewnienie samolotów taktycznych w dowolnym miejscu i czasie” – powiedział Sloan. „Jeśli wystartujesz i stracisz kontakt ze stacją domową lub GPS, aby wiedzieć, dokąd lecisz, jak zareagujesz w tej chwili? To jest sytuacja treningowa, w której lecimy”.

Według Sloana nawigacja bez GPS to rzadka umiejętność, której wiele krajów nie praktykuje, ponieważ większość linii lotniczych polega na zaawansowanej technologii GPS.

READ  Poland's Block to nie tylko siatkarska drużyna ORLEN Wisły Płock - to nie tylko!

Zespół ADR 23-4 utworzył i obsługiwał kilka stref lądowania i zrzutu na terenie całej Polski. Członkowie 435. AGOW i Cross Functional Airlift Support Personnel obsługują zrzuty ładunków i polskiego personelu.

„Posiadanie możliwości obsługi stref lądowania i zrzutu jest ważne, ponieważ umożliwiają nam dostarczenie sił powietrznych, siły roboczej i sprzętu do dowolnego miejsca w dowolnym czasie” – starszy sierż. James Supernald, szef lotu kontroli ruchu lotniczego w 435. Dywizjonie Reagowania Kryzysowego. „W ten sposób możemy stworzyć w pełni operacyjną bazę lotniczą na bardzo małej powierzchni, a następnie szybko wycofać wszystkie zasoby i przenieść je w inne miejsce”.

W ćwiczeniu uczestniczyli także członkowie 1. Eskadry Łączności Bojowej, którzy brali udział w działaniach komunikując się z załogą samolotu za pośrednictwem łącza 16. Łącze 16 zapewnia załodze samolotu możliwości taktycznego łącza danych, zwiększające jej świadomość sytuacyjną i poprawiające zdolność rozumienia obrazu statku powietrznego.

ADR są corocznym FTD dla Team Ramstein od ponad dekady w związku z umową o współpracy obronnej z Polską. FTD zapewnia siłom amerykańskim i polskim możliwość koordynowania i szkolenia w zakresie terminowego i skoordynowanego reagowania w czasie pokoju i kryzysach.

„Myślę, że największą przeszkodą w takich ćwiczeniach jest integracja z krajem-gospodarzem i to jest najlepsze” – powiedział Sloan. „Bariery językowe w przypadku skoczków w polskim wojsku czy koordynowanie przestrzeni powietrznej w nieznanym nam kraju są trudne do pokonania. Polacy są wspaniali i bardzo pomogli w tej dziedzinie.

W kulminacyjnym wydarzeniu ADR 23-4 członkowie 86. AW, 182. AW i 33. AB wzięli udział w powietrznym rodeo, sprawdzając swoje umiejętności w zakresie podejścia do belek, operacji w strefie lądowania i rozładunku napędzanego silnikiem. Przyjazna rywalizacja dała całej drużynie, wielonarodowym zespołom, szansę na wdrożenie wniosków wyciągniętych z FTD, a 33. AB zajęło pierwsze miejsce.

Wojsko amerykańskie działa z wielu lokalizacji na całym europejskim teatrze działań. Ćwiczenia takie jak ADR 23-4 pozwalają Stanom Zjednoczonym, sojusznikom i sojusznikom opierać się na istniejących relacjach, koordynować operacje i tworzyć spójny zespół w przypadku wezwania koalicji do reagowania w czasie pokoju lub w sytuacjach awaryjnych.