24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

DAVID’S – WIADOMOŚCI – RAMMSTEIN, ANG, USA ZESPOŁ ROTACYJNIE PO POLSCE W DNIACH 23-4 ADR

DAVID’S – WIADOMOŚCI – RAMMSTEIN, ANG, USA ZESPOŁ ROTACYJNIE PO POLSCE W DNIACH 23-4 ADR

Członkowie 86. Skrzydła Powietrznego i 435. Skrzydła Operacji Powietrznych zostali przydzieleni do bazy lotniczej Ramstein w Niemczech, a członkowie 182. Skrzydła Powietrznego zostali przydzieleni do bazy Powietrznej Gwardii Narodowej Peoria w stanie Illinois, a żołnierze amerykańscy zostali przydzieleni do 33. Bazy Sił Powietrznych . 23-4 września Polska wspiera rotację oddziałów lotniczych w dniach 11-22.02.2023 r.

ADR to wspólne ćwiczenia szkoleniowe z Siłami Powietrznymi RP, których celem jest utrzymanie wspólnej gotowości i zapewnienie regionalnych sojuszników i partnerów o możliwościach NATO.

„Każdego roku przeprowadzają cztery rotacje oddziałów lotniczych, z których jedna jest skupiona na operacjach” – powiedział kapitan Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Sam Sloan, dowódca misji ADR 23-4. „Współpracujemy z Lotniczą Gwardią Narodową, Polskimi Siłami Powietrznymi i myśliwcami, skupiając się na działaniu w niekonkurencyjnym środowisku”.

ATR wysłało ogółem ponad 200 lotników i żołnierzy do 33. AP z jednostkami stacji domowej. Wdrożenie obejmuje trzy samoloty C-130J Super Hercules Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych firmy Ramstein AB i dwa samoloty C-130H Hercules firmy Peoria ANGP.

Scenariusz szkolenia zakładał, że dwa fikcyjne kraje weszły w konflikt, podczas gdy Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wspierały wschodnią flankę NATO.

W trakcie FTD lotnicy Sił Powietrznych wykonywali różne scenariusze, w tym zakłócanie GPS w samolotach, zakłócanie komunikacji między zespołami naziemnymi i powietrzno-desantowymi, zapewnianie szybkiej i niezawodnej konserwacji samolotów w celu zwiększenia możliwości latania oraz wymanewrowanie samolotów szturmowych wroga.

„Naszym scenariuszem jest w dalszym ciągu przeniesienie się na wschodnią flankę NATO i zapewnienie samolotów taktycznych w dowolnym miejscu i czasie” – powiedział Sloan. „Jeśli wystartujesz i stracisz kontakt ze stacją domową lub GPS, aby wiedzieć, dokąd lecisz, jak zareagujesz w tej chwili? To jest sytuacja treningowa, w której lecimy”.

Według Sloana nawigacja bez GPS to rzadka umiejętność, której wiele krajów nie praktykuje, ponieważ większość linii lotniczych polega na zaawansowanej technologii GPS.

READ  Korespondencja: Pułapka średniego dochodu w Polsce jest sama w sobie

Zespół ADR 23-4 utworzył i obsługiwał kilka stref lądowania i zrzutu na terenie całej Polski. Członkowie 435. AGOW i Cross Functional Airlift Support Personnel obsługują zrzuty ładunków i polskiego personelu.

„Posiadanie możliwości obsługi stref lądowania i zrzutu jest ważne, ponieważ umożliwiają nam dostarczenie sił powietrznych, siły roboczej i sprzętu do dowolnego miejsca w dowolnym czasie” – starszy sierż. James Supernald, szef lotu kontroli ruchu lotniczego w 435. Dywizjonie Reagowania Kryzysowego. „W ten sposób możemy stworzyć w pełni operacyjną bazę lotniczą na bardzo małej powierzchni, a następnie szybko wycofać wszystkie zasoby i przenieść je w inne miejsce”.

W ćwiczeniu uczestniczyli także członkowie 1. Eskadry Łączności Bojowej, którzy brali udział w działaniach komunikując się z załogą samolotu za pośrednictwem łącza 16. Łącze 16 zapewnia załodze samolotu możliwości taktycznego łącza danych, zwiększające jej świadomość sytuacyjną i poprawiające zdolność rozumienia obrazu statku powietrznego.

ADR są corocznym FTD dla Team Ramstein od ponad dekady w związku z umową o współpracy obronnej z Polską. FTD zapewnia siłom amerykańskim i polskim możliwość koordynowania i szkolenia w zakresie terminowego i skoordynowanego reagowania w czasie pokoju i kryzysach.

„Myślę, że największą przeszkodą w takich ćwiczeniach jest integracja z krajem-gospodarzem i to jest najlepsze” – powiedział Sloan. „Bariery językowe w przypadku skoczków w polskim wojsku czy koordynowanie przestrzeni powietrznej w nieznanym nam kraju są trudne do pokonania. Polacy są wspaniali i bardzo pomogli w tej dziedzinie.

W kulminacyjnym wydarzeniu ADR 23-4 członkowie 86. AW, 182. AW i 33. AB wzięli udział w powietrznym rodeo, sprawdzając swoje umiejętności w zakresie podejścia do belek, operacji w strefie lądowania i rozładunku napędzanego silnikiem. Przyjazna rywalizacja dała całej drużynie, wielonarodowym zespołom, szansę na wdrożenie wniosków wyciągniętych z FTD, a 33. AB zajęło pierwsze miejsce.

Wojsko amerykańskie działa z wielu lokalizacji na całym europejskim teatrze działań. Ćwiczenia takie jak ADR 23-4 pozwalają Stanom Zjednoczonym, sojusznikom i sojusznikom opierać się na istniejących relacjach, koordynować operacje i tworzyć spójny zespół w przypadku wezwania koalicji do reagowania w czasie pokoju lub w sytuacjach awaryjnych.