Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Rejestracja
BRUKSELA, 22 grudnia (Reuters) – Europejski Trybunał Sprawiedliwości wszczął w środę postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce w związku z orzeczeniami kwestionującymi pierwszeństwo prawa unijnego w zakresie prawa krajowego w lipcu i październiku.
„Komisja uważa, że te orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego naruszają ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i konsekwentnego stosowania prawa unijnego oraz moc wiążącą orzeczeń Trybunału UE” – powiedział. .
Akcja prawna Komisji w obronie porozumień unijnych jest przedłużeniem konfliktu z Warszawą o praworządność, który rozpoczął się po przejęciu władzy przez rządzącą Polską nacjonalistyczną i eurosceptyczną partia PiS w 2015 roku.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Rejestracja
Komisja stwierdziła, że konflikt opóźnił przekazanie Polsce miliardów euro z unijnego funduszu naprawczego, ponieważ polskie sądy nie były niezależne od wpływów politycznych, a fundusze nie były chronione przed nadużyciami.
W oświadczeniu komisja stwierdziła, że orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego naruszyły zagwarantowane w traktatach unijnych prawo do skutecznej ochrony sądowej, a polskie sądy naruszają prawo do działania.
„Komisja ma wreszcie poważne wątpliwości co do niezawisłości i bezstronności Trybunału Konstytucyjnego i uważa, że nie spełnia już wymogów trybunału ustanowionego wcześniej ustawą” – stwierdził.
Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że nie zgadza się ze stanowiskiem Komisji Europejskiej i źle rozumie jej uprawnienia.
„Myślę, że możliwości większej liczby państw członkowskich UE (UE) powinny być ograniczone” – powiedział.
Polska ma dwa miesiące na odpowiedź na wystosowane w środę wezwanie do usunięcia uchybienia. Jeżeli Komisja nie jest usatysfakcjonowana odpowiedzią Warszawy, może przesłać do Polski uzasadnioną opinię z żądaniem przestrzegania prawa UE, ponownie z dwumiesięcznym terminem na odpowiedź.
Następnie Komisja może wnieść pozew przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału, nakładając na Warszawę dzienne kary do czasu jej spełnienia. Podobne dzienne kary nałożyła już na Polskę w dwóch innych sprawach, teraz w sumie do 1,5 mln euro (1,70 mln dolarów) dziennie.
(1 USD = 0,8850 euro)
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Rejestracja
Raport Jana Strupczewskiego, Raport dodatkowy Pawła Florkiewicza i Alana Charlisha; Montaż przez Barbarę Lewis
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35