23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Bruksela rozpoczyna działania prawne przeciwko polskim orzeczeniom sprzecznym z prawem UE | Komisja Europejska

ten Komisja Europejska W wyniku eskalacji przedłużającej się wojny między Brukselą a Warszawą, kraj zaczął wszczynać działania prawne przeciwko Polsce w związku z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, które kwestionowały praworządność.

Organ wykonawczy UE powiedział, że istnieją „poważne obawy” dotyczące polskiego trybunału konstytucyjnego i jego najnowszego orzecznictwa, powołując się na orzeczenia kwestionujące prymat prawa UE.

Polski Trybunał Konstytucyjny uderza w sedno prawa i porządku UE Utworzył reżim w lipcu Z ostrzeżeniami o legalnym „Polexicie”, działania narzucone przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości są niezgodne z konstytucją.

Polska zaakceptowała nadrzędność prawa UE w 2004 r., ale starała się zakwestionować tę politykę, podczas gdy prawicowy nacjonalistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości (BIS), który doszedł do władzy w 2015 r., poddał krajowe sądy polityczną kontrolę. .

Działania prawne UE są odpowiedzią na orzeczenie z lipca i podobne orzeczenie z października. Wynika to z wieloletniej batalii prawnej o niezawisłość polskich sądów. Na znak, że w Brukseli kończy się cierpliwość, komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reinders powiedział: „Próbowaliśmy nawiązać dialog, ale sytuacja nie uległa poprawie. Podstawy prawa i porządku UE, zwłaszcza prymat prawa UE , muszą być szanowane.”

Komisja stwierdziła, że ​​ma „poważne wątpliwości” co do niezależności i bezstronności polskiego trybunału konstytucyjnego. W skład organizacji wchodzą teraz byli posłowie PiS na ławce. Sąd poinformowali sędziowie sądu w stanie spoczynku „Przestał wypełniać swoje konstytucyjne funkcje i obowiązki” Ponieważ jego członkostwo zostało zmodyfikowane.

Polski rząd twierdził, że postępowanie prawne było zamachem na jego suwerenność. „KE chce wszcząć postępowanie i doprowadzić Trybunał Konstytucyjny w Polsce pod prawo UE” Tweeted Wiceminister Sprawiedliwości Sebastian Galetta. „To zamach na polską konstytucję i naszą suwerenność”.

Beta Sidlow, która była premierem Polski w latach 2015-2017, jest teraz eurodeputowaną. Tweeted: „To nie jest spór prawny, ale zamach na polską konstytucję” [and] Założenie Państwa Polskiego. KE dąży do uzurpowania sobie praw Polski jako suwerennego narodu.

READ  Polska firma z głównym trenerem Christianem Hite

Prawnicy twierdzą, że ten ruch jest ważny, ale opóźniony. „To satysfakcjonujące, że tak się dzieje i nie ma możliwości, aby Komisja mogła zachować jakąkolwiek wiarygodność w praworządności, zezwalając na przygody. [the] Polski Trybunał Konstytucyjny Slajd „

Polski rząd ma teraz dwa miesiące na odpowiedź na „formalne powiadomienie” Komisji. Sprawa mogłaby trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, co groziłoby nałożeniem na Warszawę dziennych grzywien.

Jest to najnowszy z serii pozwów przeciwko Polsce wszczętych przez komisję, która zablokowała Warszawie dostęp do 35 35,6 miliarda (30,2 miliarda funtów) w funduszu odzyskiwania wirusa Corona z powodu braku niezależnych sądów.