13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

UE podnosi zamrożone środki dla Polski – DW – 29.02.2024

UE podnosi zamrożone środki dla Polski – DW – 29.02.2024

The Komisja Europejska W czwartek formalnie zatwierdziła emisję 137 miliardów euro (około 148,3 miliarda dolarów). Polska.

Komisja wstrzymała finansowanie Polski w 2022 r. ze względu na praworządność.

Polska może uzyskać dostęp do 76,5 mld euro z funduszy spójności na podniesienie poziomu życia w biedniejszych państwach członkowskich UE.

Będzie miała także dostęp do prawie 60 miliardów euro z funduszu odbudowy po Covid. Ta ostatnia musi jeszcze zostać ratyfikowana przez państwa członkowskie UE.

„Dziś odwracamy kartę w sprawie praworządności [with Poland] Dostrzegamy ważne wydarzenia poczynione przez rząd” – napisała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova na X, dawniej Twitterze.

Nowy rząd rozpoczął od reform sądownictwa

Poprzedni rząd Polski wielokrotnie ścierał się z Brukselą w związku z reformami systemu sądownictwa, które zdaniem UE naruszyły niezależność sądów – jedną z podstawowych zasad prawa UE. W czerwcu ubiegłego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości, najwyższy sąd UE, wydał orzeczenieReforma sądownictwa w Polsce z 2019 r. jest nielegalna i powinien zostać odwołany.

Po wygranych wyborach w październiku 2023 r. i nominacji w grudniu nowy polski premier Donald Tusk zapowiedział odwrócenie polityki poprzedniego rządu.

Przewodnicząca Komisji Ursula van der Leyen obiecała w zeszłym tygodniu „dobre wieści”. Wysiłki Duska zostają nagrodzone.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przebywał w zeszłym tygodniu w Brukseli, aby przedstawić plan nowego rządu, który uwzględnia przepisy mające na celu wycofywanie kontrowersyjnych reform.

Część tego planu zależy od nowej ustawy, która w dalszym ciągu ma charakter nacjonalistyczny i może zostać zawetowana przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę.
Partia Sprawiedliwości kontrolowała poprzedni rząd.

Niski/Wither (AP, dpa)

READ  Zdzieblo wraca do pracy jako lekarz po przywiezieniu srebra do Polski