19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tysiące protestują przeciwko prezydentowi Meksyku i partii rządzącej w ramach „Marszu na rzecz Demokracji”

Tysiące protestują przeciwko prezydentowi Meksyku i partii rządzącej w ramach „Marszu na rzecz Demokracji”

wiadomości ze świata

MEKSYK — Tysiące demonstrantów ubranych w różowe szaty przemaszerowało w niedzielę przez miasta w Meksyku i poza nim w tak zwanym „marszu na rzecz demokracji”, wymierzonym w partię rządzącą krajem przed wyborami, które odbędą się 2 czerwca.

Demonstracje zwołane przez meksykańskie partie opozycji wzywały do ​​wolnych i uczciwych wyborów w kraju Ameryki Łacińskiej i atakowały korupcję w tym samym dniu, w którym faworytka prezydenta Claudia Sheinbaum oficjalnie zarejestrowała się jako kandydatka rządzącej partii Morena.

Sheinbaum jest w dużej mierze postrzegany jako kandydat na kontynuację popularnego meksykańskiego przywódcy populistycznego Andrésa Manuela Lópeza Obradora.

Tysiące demonstrantów bierze udział w „Marszu dla Demokracji” w Meksyku, 18 lutego 2024 r. Zdjęcia AFP/Marco Ugarte

Jest uwielbiany przez wielu wyborców, którzy twierdzą, że w 2018 r. odsunął od władzy elitarne partie kraju i reprezentuje klasę robotniczą.

Ale 70-letniemu prezydentowi zarzuca się także podjęcie kroków zagrażających demokracji w kraju.

W zeszłym roku przywódca obciął fundusze dla krajowej agencji wyborczej, Państwowego Instytutu Wyborczego, i osłabił nadzór nad wydatkami na kampanie, co według szefa Narodowego Instytutu Statystycznego może „zatruć samą demokrację”. Demonstranci posłużyli się kolorem agencji – różowym – jako symbolem.

López Obrador atakował także dziennikarzy podczas wielogodzinnych konferencji prasowych, często atakując meksykański wymiar sprawiedliwości i twierdząc, że sędziowie biorą udział w konserwatywnym spisku przeciwko jego administracji.

W niedzielę w Meksyku tysiące ludzi ubranych na różowo zgromadziło się na głównym placu miasta, skandując „Wypuść Lopeza!”.

Demonstranci wzywali do wolnych i uczciwych wyborów w Meksyku oraz krytykowali kandydatkę na prezydenta Claudię Sheinbaum. Zdjęcia AFP/Marco Ugarte

Inni nieśli transparenty z napisem: „Władza ludu jest większa niż władza”.

Wśród organizacji opozycyjnych, które wzięły udział w marszu, znalazły się Narodowy Front Obywatelski, Tak dla Meksyku, Citizen Power, Meksykańskie Społeczeństwo Obywatelskie, UNE Meksyk i United for Mexico.

„Demokracja nie rozwiązuje problemu niedoborów wody, nie rozwiązuje problemu głodu, nie rozwiązuje wielu rzeczy. Nie rozwiązuje problemu niedoborów wody, nie rozwiązuje problemu głodu, rozwiązuje nie rozwiąże wielu spraw” – powiedział Enrique de la Madrid Cordero, wybitny polityk Partii Rewolucji Instytucjonalnej, w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, w którym wzywa ludzi do przyłączenia się do protestów. Oni udają. Ale bez demokracji nie można niczego rozwiązać.”

READ  Armia amerykańska wycina tysiące obiektów w ramach gruntownego remontu, aby przygotować się na przyszłe wojny
Protestujący niosą wizerunki przedstawiające prezydenta Meksyku Andrésa Manuela Lópeza Obradora i kandydatkę na prezydenta Claudię Sheinbaum. Zdjęcia AFP/Marco Ugarte

Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna sprawuje nieprzerwaną władzę w Meksyku od ponad siedemdziesięciu lat.

Wiece odbyły się w stu miastach w całym kraju, a także w innych miastach Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii.

Prezydent pozostaje jednak bardzo popularny, a jego sojusznik Sheinbaum wydaje się łatwo zmierzać do prezydentury.

Prowadzi w sondażach z aż 64% przewagą nad swoim najbliższym rywalem, Xochitlem Galvezem, który otrzymał 31% głosów.

Meksyk ma wybrać nowego prezydenta 2 czerwca 2024 r. Zdjęcie: APAP/Marco Ugarte

López Obrador skrytykował protesty podczas piątkowej konferencji prasowej, kwestionując, czy organizatorom zależy na demokracji.

Dodał: „Wzywają do demonstracji w obronie korupcji i nie mogą się doczekać powrotu skorumpowanych, mimo że twierdzą, że zależy im na demokracji”.

Załaduj więcej…
https://nypost.com/2024/02/18/world-news/thousands-rail-against-mexicos-president-and-ruling-party-in-march-for-democracy/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign =lokalizacja%20przycisków

Skopiuj adres URL udostępniania