24 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Trump i prezydent Polski rozmawiają o zwiększeniu przez członków NATO wydatków na obronę

Trump i prezydent Polski rozmawiają o zwiększeniu przez członków NATO wydatków na obronę

Michał M. Obrazy Santiago/Getty’ego

Były prezydent Donald Trump stoi z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Trump Tower 17 kwietnia 2024 r. w Nowym Jorku. Trump spotkał się z prezydentem Dudą, zdecydowanym zwolennikiem Ukrainy, w czasie gdy przywódcy Europy i NATO przygotowują się na możliwość powrotu Trumpa do Białego Domu, jeśli wygra listopadowe wybory prezydenckie.CNN

Były prezydent Donalda Trumpa i Prezydent RP Andrzeja Dudy Jak wynika z odczytu spotkania, przeprowadzonego przez kampanię Trumpa, w środę podczas kolacji w Trump Tower w Nowym Jorku omówiono wydatki NATO.

para „Omówiono propozycję prezydenta Dudy, aby państwa NATO przeznaczyły 3% na obronność” – czytamy w kampanii. CNN wcześniej informowało, że Duda wezwał wszystkie państwa członkowskie NATO do zwiększenia wydatków na obronę do 3% PKB.

Duda ponowił tę propozycję Prezydentowi Joe Bidena Podczas spotkania 12 marca powiedział: „Dziesięć lat temu dwa procent to było dobrze. Obecnie potrzebne są trzy procent w odpowiedzi na wojnę na pełną skalę rozpoczętą przez Rosję za wschodnią granicą NATO.

Jak podaje kampania, podczas dwuipółgodzinnego spotkania Trump i Duda omówili także wojnę między Rosją a Ukrainą oraz wojnę Izrael-Hamas na Bliskim Wschodzie.

Trump był domniemanym kandydatem GOP NATO skrytykowało wydatki na obronę. W lutym były prezydent powiedział, że będzie zachęcał Rosję do „Cholera, oni tego chcą” do kraju członkowskiego NATO, który nie spełnia wytycznych dotyczących wydatków na obronę, co zaniepokoiło wielu przywódców w Waszyngtonie Europa.

Europejscy dyplomaci przygotowują się Jak podało w zeszłym tygodniu CNN, Trump najprawdopodobniej powróci do Białego Domu, starając się zbudować tory bezpieczeństwa dla NATO i zapewnić dalsze wsparcie Ukrainie w jej wojnie z Rosją.