16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ta aktualizacja może na zawsze zmienić rozwój Bitcoina

Ta aktualizacja może na zawsze zmienić rozwój Bitcoina

„Libbitcoinkernel” to dalekosiężna, trwająca modernizacja kodu Bitcoina, która do tej pory pozostawała niezauważona, ale prawdopodobnie ułatwi programistom eksperymentowanie ze zmianami w Bitcoinie.

Celem tego ambitnego projektu jest odszyfrowanie Bitcoin Core – głównego oprogramowania leżącego u podstaw Bitcoina – tak, aby znaczna część kodu „krytycznego dla bezpieczeństwa” została oddzielona od reszty kodu. W ten sposób może otworzyć drogę do nowych ulepszeń Bitcoina.

Złamanie tego kodu ułatwia życie programistom, a zmiany prawdopodobnie (ostatecznie) obejmą także użytkowników. Im szybciej programiści będą mogli pisać nowe funkcje – czy to dotyczące prywatności, bezpieczeństwa, czy łatwiejszych w użyciu narzędzi portfela – tym szybciej użytkownicy będą mogli z nich skorzystać.

Libbitcoinkernel ma długą i ezoteryczną nazwę, ponieważ zamysł jest taki, że ostatecznie będzie to biblioteka, z której będą mogli korzystać programiści. Ale nawet jeśli jest skierowany specjalnie do programistów, może mieć szersze konsekwencje dla świata Bitcoin.

„To, co naprawdę przyciągnęło mnie do poświęcenia czasu Libbitcoinkernel, to fakt, że zdałem sobie sprawę, że może to być techniczne rozwiązanie niektórych przeszkód społecznych, przed którymi stoi Bitcoin Core” – powiedział Carl Dong, programista Bitcoin. OdszyfrowanieR. To on początkowo kierował projektem.

Dong jest tam od tamtej pory wycofać się, dzięki czemu programista wspierany przez Spiral Sebastian Kung, weteran Bitcoin Core Cory Fields i inni przejmą stery. – powiedział Kong Odszyfrowanie Wierzy, że Libbitcoinkernel jest jednym z najbardziej wpływowych projektów, nad którymi obecnie pracuje się w Bitcoinie.

Unikaj „scenariusza koszmaru”

Zrozumienie Libbitcoinkernel zaczyna się od zrozumienia kodu „konsensusu”. Token konsensusu jest krytycznym tokenem bezpieczeństwa w Bitcoin Core, głównym oprogramowaniu węzła Bitcoin. Jest to kod zapewniający kompatybilność wszystkich węzłów w sieci.

Jeśli połowa sieci będzie przestrzegać pewnych zasad, a druga połowa nieco innych, może to doprowadzić do niezamierzonego „hard forku”, w wyniku którego sieć faktycznie zostanie podzielona na dwie części. „To koszmarny scenariusz, który nie daje spać programistom Bitcoin” – powiedział Dong w wywiadzie. Pokaż wideo Wyjaśnienie jego działania na Libbitcoinkernel.

READ  GPT-5 może pojawić się tego lata jako „istotnie lepsza” aktualizacja ChatGPT

Problem polega na tym, że kod konsensusu jest powiązany z resztą kodu Bitcoin Core. Jest to trudne dla programistów próbujących wprowadzić zmiany, ponieważ nie zawsze jest im łatwo wykryć, kiedy dotykają fragmentu kodu o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa. A nawet jeśli o tym wiedzą, uporanie się z tym może zająć trochę czasu.

Celem Libbitcoinkernel jest powolne wyodrębnienie całego kodu do osobnej biblioteki, aby programiści pracujący nad innymi sekcjami kodu nie musieli nerwowo nad tym pracować.

Jeśli programiści będą mogli spędzić mniej czasu na upewnianiu się, że przypadkowo nie wstawią żadnych min lądowych do kodu konsensusu, będą mogli spędzić więcej czasu na ciekawszych funkcjach BTC lub naprawie błędów.

„Pozwala to programistom na zapewnienie bardziej ukierunkowanego przeglądu ważnego kodu konsensusu, jednocześnie mniej martwiąc się o resztę Bitcoin Core. Pozwala także programistom po raz pierwszy mówić o treści kodu konsensusu jako dobrze zdefiniowanej jednostce. ” Odszyfrowanie.

„Ekskluzywny” cel: wielu klientów Bitcoin

Istnieje również drugi cel długoterminowy, który można osiągnąć za pomocą Libbitcoinkernel. Bitcoin Core jest główną implementacją kodu Bitcoin. Użytkownicy uruchamiają go, aby połączyć się z siecią Bitcoin i zweryfikować transakcje.

Ale co, jeśli istnieją inne opcje oprócz Bitcoin Core? Gdyby taka opcja istniała, programiści mogliby łatwiej testować nowe funkcje. „Wdrożenia mogą również ustalać priorytety funkcji w inny sposób, aby lepiej służyć docelowym użytkownikom” – wyjaśnił Dong.

Po drugie, wiele implementacji Bitcoina może zwiększyć odporność sieci – jeśli w jedną implementację wystąpi błąd niezwiązany z konsensusem, ten sam błąd może nie mieć wpływu na inną implementację, zapewniając bezpieczeństwo Bitcoina. Może to promować decentralizację Bitcoina, który jest, cóż, MO wszystkich BTC

Łatwiej jednak powiedzieć, niż zrobić, mając wielu klientów. Bez Libbitcoinkernel wielu programistów BTC wyraziło obawy dotyczące posiadania wielu aplikacji. Logika sięga do powiązanego kodu konsensusu. Załóżmy, że „Bitcoin B” próbuje skopiować kod Bitcoin Core. Jeśli programiści Bitcoin B popełnią choć jeden błąd przy ponownym wykonywaniu tego kodu, sieć może podzielić się na dwie części w wyniku niezamierzonego forku.

READ  Ratchet & Clank: Rift Apart zmierza na PC – i będzie to artefakt popisowy

Libbitcoinkernel może to zmienić. Wyodrębniając kod konsensusu do osobnej biblioteki, Bitcoin Core i Bitcoin B mogą używać tego samego kodu konsensusu. Nie ma już potrzeby martwić się subtelnymi rozbieżnościami w konsensusie, które sieją spustoszenie pomiędzy obiema aplikacjami.

„Posiadanie biblioteki konsensusu wielokrotnego użytku umożliwi ludziom tworzenie alternatywnych aplikacji Bitcoin, które wcześniej uważano za bardzo niebezpieczne ze względu na potencjalne niezgodności w obecnie wyeliminowanym konsensusie” – powiedział Dong.

Uczenie się na podstawie porzuconych prób

Wyodrębnianie kodu konsensusu z reszty nie jest nowym pomysłem. Na początku historii Bitcoina wydobyto uzgodniony kod, ale projekt pozostał niekompletny. W takim przypadku próba ożywienia projektu podjęta w 2016 r. mogła zakończyć się fiaskiem pod ciężarem ambicji, powiedział Dong.

Mając to na uwadze, Dong i Kong przyjęli bardziej iteracyjne podejście do wyodrębniania kodu konsensusu z reszty, podejście, które „szanuje samą ilość pracy”.

Projekt stał się zatem projektem wieloetapowym i wieloletnim, który mogą śledzić nawet bardzo ciekawscy czytelnicy Na GitHubie, programista open source Mekka. Twórcy projektu przesłali dziesiątki żądań ściągnięcia – zaproponowanych zmian w Bitcoin Core – i wciąż jest wiele do zrobienia.

Twórcy spodziewają się, że pełny projekt zajmie kilka cykli wydawniczych. „Ten projekt jest jak maraton i jest bardzo długi” – powiedział Dong.