13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska uważa, że ​​Ukraina „daleko odbiega od normy” w zakresie importu produktów rolnych

Polska uważa, że ​​Ukraina „daleko odbiega od normy” w zakresie importu produktów rolnych

Polsce i Ukrainie daleko do porozumienia w sprawie ukraińskiego importu produktów rolnych, zablokowane na ich granicy przez protestujących polskich rolników, powiedział w piątek AFP szef gabinetu premiera Donalda Tuska.

Polscy rolnicy od tygodni blokują przejścia graniczne, skarżąc się na nieuczciwą konkurencję ze strony ukraińskiej produkcji.

Premier Ukrainy Denis Szmikel odwiedził w piątek granicę po zaoferowaniu rozmów, ale Polska nie wysłała swojego przedstawiciela. Prowadzono negocjacje na niskim szczeblu i nie zaobserwowano żadnych oznak postępu.

Stan rozmów „nie pozwala na stwierdzenie, że istnieje rozwiązanie satysfakcjonujące zarówno stronę polską, jak i polskich rolników” – powiedział Jan Grafic, główny doradca polskiego premiera.

„Jesteśmy dalecy od takiego porozumienia.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„Niestety, nadal nie ma ukraińskiej propozycji, która dawałaby nadzieję na wyjście z impasu w stosunkach handlowych”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłał Schmikla na granicę, aby spróbował zakończyć konflikt, który jego zdaniem opóźnia pomoc i broń do kraju w wojnie z Rosją.

„Niestety przedstawiciele polskiego rządu nie przyszli, ale zwróciliśmy się do nich publicznie, przedstawiliśmy nasze propozycje i będziemy kontynuować te prace” – powiedział Schmigel.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Zapytany, dlaczego polscy urzędnicy tam nie pojechali, Grabiec stwierdził, że spotkanie graniczne „nie ma w tej chwili żadnego sensu”.

„Nie ma sensu organizować spotkań, aby upewnić się, że nie ma satysfakcjonujących obu stron rozwiązań i nie ma kompromisu”.

Polski premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że oba kraje odbędą rozmowy 28 marca w Warszawie i że ministrowie krajów sąsiednich są w kontakcie.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Polska była kluczowym sojusznikiem Ukrainy w jej wojnie z Rosją.

Jednak protesty rolników, które miały miejsce w ostatnich tygodniach, nadwyrężyły stosunki.

Rolnicy zablokowali drogi w całej Polsce, a także na granicy, aby zaprotestować przeciwko unijnym ograniczeniom, zwiększonym cłom i importowi – w tym z Ukrainy – który nie jest wymagany do przestrzegania unijnych zasad produkcji.

READ  Polska wysyła 2000 żołnierzy do wzmocnienia granicy z Białorusią

bo/tw/jj