19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Syryjskie rodzeństwo zatrzymane w pobliżu granicy polsko-białoruskiej z powodu opadów śniegu

Semiatice, Polska, listopad. 23 (Reuters) – We wtorek straż graniczna zatrzymała w pobliżu miasta Syjamskiego braci syryjskich uciekających z Białorusi do Polski.

Brat 24 lata i jego 28-letnia siostra, którzy nie chcieli zostać zidentyfikowani, byli wśród tysięcy imigrantów, którzy wyjechali na Białoruś w nadziei na wejście do Unii Europejskiej.

Unia Europejska (UE) twierdzi, że Mińsk wywołał kryzys imigracyjny na swojej wschodniej granicy, aby zaatakować sankcje Brukseli. Białoruś wielokrotnie temu zaprzeczała.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

„Potrzebujemy ciepłego miejsca do siedzenia” – powiedział brat Reuterowi, ukrywając się wraz z siostrą pod przykrytym śniegiem drzewem w lesie.

„Jest tak zimno… nie zrobilibyśmy tego, gdybyśmy wiedzieli, że tak będzie” – powiedziała siostra.

Aktywiści owinęli koce wokół koców, aby chronić je przed zimnem.

Powiedział, że rodzeństwo z Damaszku opuściło Syrię 9 listopada i wyjechało do Polski w ostatni weekend po naciskaniu przez władze białoruskie. Pracował jako inżynier mechanik w domu i był artystą.

Były harcerz używał kompasu zamiast telefonu komórkowego, aby znaleźć drogę do UE, aby uniknąć bycia monitorowanym. Powiedzieli, że mają dość zapasów żywności, ale za mało wody.

„Uciekliśmy przed faszyzmem w nadziei na lepsze życie” – powiedział.

Aktywiści twierdzą, że rodzeństwo pomogło w rozpoczęciu procesu azylowego w UE.

Polska spotkała się z krytyką obrońców praw człowieka za wypychanie imigrantów z powrotem na Białoruś bez pozwolenia im na ubieganie się o ochronę międzynarodową.

Warszawa twierdzi, że należy zająć się imigrantami, ponieważ Białoruś jest legalnie na jej terytorium, a Polska odrzuciła pomoc humanitarną.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do reuters.com

Raport Yara Abi Nader, Marko Djurica, Fedja Grulovic, Stephan Schepers; Napisane przez Yarę Abi Nader i Alana Charlisha, pod redakcją Eda Osmond

READ  Jedyny polski astronauta, Miroslav Hermaszczyk, umiera w wieku 81 | Polska

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.