18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent RP podpisuje ustawę ograniczającą roszczenia do mienia zajętego przez nazistów

Prezydent RP podjął decyzję o podpisaniu ustawy ograniczającej Żydom możliwość odzyskiwania mienia zagarniętego przez nazistowskich okupantów niemieckich i zatrzymanego przez powojennych komunistycznych władców. IzraelPowiedział, że to niezgodne z prawem.

„Dziś podjąłem decyzję w sprawie tej akcji, która była przedmiotem ożywionej i głośnej debaty w ostatnich miesiącach w kraju i za granicą”. Andrzej Duda Powiedział w oświadczeniu wydanym w sobotę. „Po dogłębnej analizie zdecydowałem się podpisać poprawkę”.

Przed II wojną światową Polska Była to jedna z największych społeczności żydowskich na świecie, ale została całkowicie zniszczona przez nazistów, a żydowscy byli właściciele nieruchomości i ich potomkowie prowadzili kampanię o odszkodowania.

Do tej pory żydowscy obcokrajowcy lub ich potomkowie mogli nielegalnie domagać się nieruchomości i ją odzyskać, ale polscy urzędnicy przekonywali, że rodzi to niepewność co do własności nieruchomości.

Polski Trybunał Konstytucyjny nałożył w 2015 r. określony termin, po którym nie mógł zaskarżyć decyzji administracyjnych dotyczących nieruchomości. Zmiany w ustawie zostały zatwierdzone przez polski parlament na początku tego tygodnia. Ustawa określa 30-letni limit roszczeń windykacyjnych.

Sprawa mienia żydowskiego w Polsce jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ w przeciwieństwie do innych krajów UE nie tworzy funduszu odszkodowań dla osób, których majątek został skonfiskowany.

Premier Izraela, Naphtali Bennett, potępił ustawę i powiedział, że Izrael nie poprze jej aprobaty. „To była haniebna decyzja i upokarzająca zniewaga dla pamięci o masakrze” – powiedział w oświadczeniu.

Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Labid powiedział: „Polska dzisiaj po raz pierwszy uznała antysemickie i niemoralne prawo”. W odpowiedzi natychmiast wezwano szefa izraelskiej ambasady w Warszawie – dodał.

„Polska stała się dziś wieczorem antydemokratycznym, liberalnym krajem, który nie szanuje największej tragedii w historii ludzkości” – powiedział Lapid.

W tej sprawie nie zostanie wysłany nowy ambasador w Warszawie – powiedział. Zasugerował też, aby ambasador RP w Izraelu nie przedłużał urlopu i nie wracał do kraju.

READ  FIBA: Luksemburg zaskoczyła w kwalifikacjach EuroBasket Kobiet 2025

„Musi wykorzystać czas, który ma w swoich rękach, aby wyjaśnić żołnierzom, czym jest Holokaust obywatelom Izraela, a my nie będziemy tolerować znieważania pamięci tych, którzy zginęli i pamięci Holokaustu”.

Izrael omawia ze Stanami Zjednoczonymi kolejne kroki.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w czwartek, że jest „głęboko zaniepokojony” uchwaleniem ustawy przez polski parlament w Waszyngtonie i wezwał Dudę, by nie podpisywał ustawy.

Waszyngton jest jednym z najważniejszych sojuszników Warszawy, ale kryzys majątkowy pogorszył relacje między dwoma krajami, a także inne kwestie, takie jak plany wprowadzenia zmian wymierzonych w partie opozycyjne. Amerykański kanał informacyjny krytykuje pokój i go utrzymuje.

Światowa Organizacja Odbudowy Żydów (WJRO) w sobotę wezwała polski rząd do pracy nad rozwiązaniem problemu mienia skonfiskowanego w przeszłości.

„Demokracja i sprawiedliwość osiągnęły w Polsce nowy punkt zwrotny. Reutera.