1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stany Zjednoczone zabijają wyższego rangą przywódcę wspieranej przez Iran milicji Kataib Hezbollah podczas nalotu na Irak, powiedział wyższy rangą urzędnik amerykański

Stany Zjednoczone zabijają wyższego rangą przywódcę wspieranej przez Iran milicji Kataib Hezbollah podczas nalotu na Irak, powiedział wyższy rangą urzędnik amerykański

Stany Zjednoczone zabiły w środę wyższego rangą dowódcę wspieranej przez Iran grupy Kataib Hezbollah podczas strajku w Iraku – potwierdził CBS News wyższy rangą urzędnik. Celem ataku był dowódca odpowiedzialny za operacje w Syrii.

Centralne Dowództwo USA odpowiedzialne za Bliski Wschód stwierdziło w oświadczeniu, że docelowy dowódca „był odpowiedzialny za bezpośrednie planowanie i udział w atakach na siły amerykańskie w regionie”. Centralne Dowództwo USA stwierdziło również, że nic nie wskazuje na to, aby w wyniku strajku doszło do ofiar cywilnych lub szkód ubocznych.

Kataib Hezbollah to jedna z grup wspieranych przez Iran, które Stany Zjednoczone uznają za odpowiedzialne za serię ataków na siły amerykańskie w Iraku i Syrii, a także za śmiercionośny atak dronów w Jordanii, w wyniku którego zginęło trzech amerykańskich żołnierzy, a dziesiątki zostało rannych.

Urzędnicy powiedzieli CBS News, że strajk w Iraku był częścią odpowiedzi obiecanej przez prezydenta Bidena po ataku drona w Jordanii.

Centralne Dowództwo USA podało, że odwet za ten atak rozpoczął się w ubiegły piątek, kiedy Stany Zjednoczone uderzyły w ponad 85 celów w Iraku i Syrii, w tym w centra dowodzenia i kontroli oraz w rakiety używane przez bojówki i ich sponsorów z irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. W obecnej sytuacji.

Od 17 października wspierane przez Iran bojówki przeprowadziły co najmniej 168 ataków na siły amerykańskie w Iraku, Syrii i Jordanii. Ataki te, według danych dostarczonych przez Pentagon, doprowadziły do ​​śmierci 3 amerykańskich żołnierzy, a dwóch zostało bardzo ciężko rannych. Dziewięciu zostało rannych, a 132 innych odniosło obrażenia niezagrażające życiu.

READ  We Francji wybuchły protesty w związku z naciskiem Macrona na wiek emerytalny