23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zawieszenie broni w Gazie: izraelski premier Benjamin Netanjahu odrzuca warunki zaproponowane przez Hamas

Zawieszenie broni w Gazie: izraelski premier Benjamin Netanjahu odrzuca warunki zaproponowane przez Hamas

  • Autor: Lise Doucet, starsza korespondentka międzynarodowa i Katherine Armstrong
  • BBC News, Londyn

Wyjaśnienie wideo,

„Jesteśmy na dobrej drodze do absolutnego zwycięstwa” – mówi izraelski premier Benjamin Netanjahu.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił warunki zawieszenia broni zaproponowane przez Hamas, mówiąc, że „całkowite zwycięstwo” w Gazie będzie możliwe w ciągu kilku miesięcy.

Przemawiał po tym, jak Hamas przedstawił szereg żądań w odpowiedzi na wspieraną przez Izrael propozycję zawieszenia broni.

Netanjahu powiedział, że negocjacje z grupą „nic nie przyniosły” i określił jej warunki jako „dziwne”.

Rozmowy nadal mają na celu osiągnięcie jakiegoś porozumienia.

„Nie ma innego rozwiązania niż całkowite i ostateczne zwycięstwo” – powiedział Netanjahu na środowej konferencji prasowej.

Dodał: „Jeśli Hamasowi uda się pozostać w Gazie, to tylko kwestia czasu, zanim nastąpi następna masakra”.

Oczekiwano, że Izrael sprzeciwi się kontrofercie Hamasu, lecz odpowiedź ta stanowi kategoryczną naganę i jasne jest, że izraelscy urzędnicy postrzegają wysiłki Hamasu mające na celu zakończenie wojny na jego warunkach jako całkowicie nie do przyjęcia.

Sami Abu Zuhri, wyższy rangą urzędnik Hamasu, powiedział agencji prasowej Reuters, że oświadczenia Netanjahu „są formą politycznej brawury” i pokazują, że zamierza on kontynuować konflikt w regionie.

Oficjalne źródło egipskie powiedziało BBC, że nadal oczekuje się, że nowa runda negocjacji, w której pośredniczą Egipt i Katar, rozpocznie się w czwartek w Kairze.

Źródło dodało, że Egipt wezwał wszystkie strony do wykazania się elastycznością niezbędną do osiągnięcia porozumienia o rozejmie.

Odrzucenie przez Netanjahu „fikcyjnego” planu stoi w jaskrawym kontraście z oświadczeniami Kataru, który określił reakcję Hamasu jako „pozytywną”.

Projekt dokumentu Hamasu, do którego dotarł Reuters, zawierał następujące warunki:

  • Pierwszy etap: 45-dniowe zaprzestanie walk, podczas którego wszyscy izraelscy zakładnicy, mężczyźni poniżej 19 roku życia, osoby starsze i chore, zostaną wymienieni na palestyńskie kobiety i dzieci przetrzymywane w izraelskich więzieniach. Siły izraelskie wycofają się z zaludnionych obszarów Gazy i rozpocznie się proces odbudowy szpitali i obozów dla uchodźców.
  • Druga faza: Pozostali izraelscy zakładnicy płci męskiej zostaną wymienieni na więźniów palestyńskich, a siły izraelskie całkowicie opuszczą Gazę.
  • trzeci poziom: Obie strony wymienią szczątki i ciała.

Proponowane porozumienie przewidywałoby również zwiększenie dostaw żywności i innej pomocy dla Gazy. Pod koniec 135-dniowego rozejmu Hamas powiedział, że negocjacje w sprawie zakończenia wojny dobiegną końca.

Około 1300 osób zginęło w atakach Hamasu na południowy Izrael 7 października ubiegłego roku.

Według Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Hamas, w wojnie rozpoczętej w odpowiedzi przez Izrael zginęło ponad 27 700 Palestyńczyków, a co najmniej 65 000 innych zostało rannych.

Siły izraelskie penetrują Rafah

Netanjahu potwierdził także w środę, że siły izraelskie otrzymały rozkaz przygotowania operacji w mieście Rafah w południowej Strefie Gazy, skąd dziesiątki tysięcy Palestyńczyków uciekło przed walkami.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres ostrzegł, że rozszerzenie konfliktu na Rafah „znacznie zwiększy to, co i tak już jest humanitarnym koszmarem” w mieście.

Jedna z wysiedleńców na przejściu granicznym w Rafah, w pobliżu granicy z Egiptem, powiedziała BBC Arabic: „Boimy się inwazji na Rafah”.

„Śpimy w strachu i siedzimy w strachu. Nie ma jedzenia i jest zimno.”

Komentarze izraelskiego przywódcy stanowią cios w ciągłe dążenie Stanów Zjednoczonych do porozumienia, które jego główny dyplomata Antony Blinken określił jako „najlepsze rozwiązanie” – choć ostrzegł, że „wciąż pozostaje wiele do zrobienia”. „.

Podczas środowej konferencji prasowej Blinken powiedział, że w kontrpropozycji Hamasu są „pewne niejasne kwestie”. Dodał jednak: „Wierzymy, że stwarza to przestrzeń do osiągnięcia porozumienia i będziemy nad tym niestrudzenie pracować, dopóki go nie osiągniemy”.

Sharon Lifshitz, której rodzice znaleźli się wśród osób porwanych 7 października w południowym Izraelu i przewiezionych do Gazy, powiedziała programowi BBC Newshour, że odrzucenie przez Netanjahu warunków zawieszenia broni ogłoszonych przez Hamas brzmiało: „Prawie na pewno będzie to równoznaczne z wyrokiem śmierci dla większej liczby zakładników .”

Matka pani Lifshitz, 85-letnia Yocheved, została później zwolniona, ale jej ojciec, Oded, pozostaje w niewoli.

„Mój ojciec ma 83 lata, jest słaby i nie może już dłużej funkcjonować” – powiedziała.

Dodał: „Nie wiem, czy premier o nim myśli, czy rzeczywiście uważa go za kogoś, kto powróci w trumnie”.

Stanowisko Netanjahu podkreśla także zasadniczą i ciągłą niezgodność pomiędzy amerykańskimi i izraelskimi planami dotyczącymi przyszłości Gazy.

Nalega na utworzenie jednostki, w której Izrael sprawuje ogólną kontrolę nad bezpieczeństwem, a Gazą zarządzają organy lokalne niepowiązane z Hamasem ani żadną inną grupą.

Wizja Waszyngtonu na przyszłość obejmuje horyzont z państwem palestyńskim.

Pilnym pytaniem jest teraz, czy uda się uratować coś, co umożliwi kontynuację tych rozmów i doprowadzi do kolejnej wymiany zakładników i więźniów oraz bardzo potrzebnego humanitarnego rozejmu, aby umożliwić większą pomoc dla Strefy Gazy.

READ  Ataki Hamasu i reakcja Izraela: wyjaśnienie