28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Izrael-Gaza: Palestyński lekarz umiera w izraelskich więzieniach

Izrael-Gaza: Palestyński lekarz umiera w izraelskich więzieniach

Skomentuj zdjęcie, Dr Adnan Al-Barash przemawia w programie Lifeline in Gaza w BBC Arabic

Stowarzyszenia więźniów palestyńskich poinformowały, że palestyński lekarz zmarł w izraelskim więzieniu po ponad czterech miesiącach przetrzymywania.

Doktor Adnan Al-Barash, lat 50, był ordynatorem oddziału ortopedii w szpitalu Al-Shifa.

Izraelska Służba Więzienna potwierdziła, że ​​w opublikowanym 19 kwietnia oświadczeniu dotyczącym więźnia aresztowanego ze względów bezpieczeństwa narodowego i zmarłego w więzieniu Ofer był dr Al-Barsh.

Szczegóły dotyczące przyczyny śmierci nie zostały ujawnione, a Służba Więzienna poinformowała, że ​​w sprawie zdarzenia prowadzone jest śledztwo.

Jednak w czwartek we wspólnym oświadczeniu grupy wspierające więźniów palestyńskich stwierdziły, że śmierć doktora Al-Bersha była „zabójstwem” i że jego ciało nadal jest przetrzymywane przez Izrael.

Doktor Al-Barash był ordynatorem oddziału ortopedii w największej placówce medycznej w Gazie, szpitalu Al-Shifa, na który izraelskie siły zbrojne kilkakrotnie dokonywały nalotów.

Pracował tymczasowo w szpitalu Al Awda w północnej Gazie, kiedy został aresztowany przez siły izraelskie.

Jego koledzy pochwalili zmarłego chirurga, określając go jako „współczującego” i „bohaterskiego”.

Dyrektor szpitala Al-Shifa, dr Marwan Abu Saada, powiedział, że wiadomość o jego śmierci była trudna do zniesienia dla ludzkiej duszy.

Inny kolega, dr Suhail Matar, opisał doktora Al-Bersha jako „zawór bezpieczeństwa” dla całego oddziału ortopedycznego we wszystkich szpitalach w Gazie.

Doktor Matar powiedział programowi „Gaza Lifeline” na arabskim kanale BBC: „Rzadko spotyka się w życiu kogoś takiego jak on, ponieważ ten lekarz przez całe życie pracował szczerze i wkładał ogromne wysiłki własnym kosztem”.

Opisał swojego zmarłego kolegę jako osobę, która nigdy nie jest zmęczona pracą, „był kochany przez wszystkich, a jego uśmiech nigdy nie znikał”.

Skomentuj zdjęcie, Doktor Adnan Al-Barsh był ordynatorem oddziału ortopedii w szpitalu Al-Shifa, największej placówce medycznej w Gazie.

Tymczasem rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że ​​prezydent Joe Biden rozmawiał z Izraelem o znaczeniu ochrony pracowników organizacji humanitarnych w Gazie.

„Prezydent powiedział bardzo wyraźnie, że jeśli chodzi o ludzi, którzy… w Gazie zapewniają krytyczną opiekę, pomoc humanitarną, opiekę humanitarną, należy ich chronić. I z pewnością te rozmowy są i ja będzie kontynuowana” – powiedziała.

Dodał: „Wierzymy, że z pewnością… rząd izraelski poczynił wysiłki, aby to zrobić i wziął pod uwagę nasze obawy, dlatego będziemy nadal prowadzić te rozmowy, ale jest to bolesne”.

Kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Gazie oświadczyło w oświadczeniu, że śmierć doktora Al-Bersha oznacza, że ​​łączna liczba pracowników medycznych zabitych przez Izrael od ataku z 7 października wynosi obecnie 496.

Dodała, że ​​1500 innych osób zostało rannych, a 309 aresztowano.

Placówki medyczne są chronione na mocy prawa międzynarodowego, ale Izrael twierdzi, że Hamas wykorzystuje je jako przykrywkę dla operacji wojskowych, czemu Hamas zaprzecza.

BBC skontaktowało się z IDF w celu uzyskania komentarza.