18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stany Zjednoczone i Niemcy zgadzają się wysłać na Ukrainę uzbrojone pojazdy bojowe |  Ukraina

Stany Zjednoczone i Niemcy zgadzają się wysłać na Ukrainę uzbrojone pojazdy bojowe | Ukraina

Joe Biden i jego niemiecki odpowiednik Olafa Schulza Zgodzili się wysłać bojowe wozy piechoty, aby pomóc Ukrainie w walce z Rosją, dzień po tym, jak Francja oświadczyła, że ​​dostarczy Kijowowi własne pojazdy opancerzone w celu osiągnięcia przełomu w dziesięciomiesięcznej wojnie.

Wspólna deklaracja pojawiła się tuż po rozmowie telefonicznej między Bidenem i Schultzem i oznacza krokową zmianę w zachodnim wsparciu wojskowym dla Ukrainaktóry zażądał do 700 pojazdów opancerzonych, aby pomóc wypędzić Rosjan.

Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley Niemcy „Zamierza dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Mardier” – poinformował Biały Dom w czwartkowym oświadczeniu.

Ukraina wielokrotnie powtarzała, że ​​potrzebuje od 600 do 700 bojowych wozów piechoty i 300 czołgów z Zachodu, aby dać swojej armii szansę na przebicie się przez coraz bardziej ufortyfikowane rosyjskie pozycje wzdłuż linii frontu.

Jednak do tej pory Stany Zjednoczone i Niemcy były ostrożne w dostarczaniu Ukrainie pancerza w stylu NATO, ponieważ obawiały się, że Rosja zinterpretuje to jako eskalację. Ale decyzja o dostawie zachodnich pojazdów opancerzonych jest ważna, nawet jeśli oba kraje powstrzymają się od wysłania czołgów.

Biały Dom dodał, że Niemcy dostarczą Ukrainie również system obrony powietrznej Patriot, oprócz systemu, który Stany Zjednoczone obiecały w zeszłym miesiącu. Oba kraje będą szkolić ukraińskie wojsko w Marderach i Bradleyach, chociaż nie było od razu jasne, ile żołnierzy zostanie im udostępnionych.

Poseł Schulz mówił o swoim wsparciu. – To dobra decyzja – powiedział Robert Habeck, wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec, którego administracja musi eksportować zieloną broń.

Od początku wojny stale rozszerzaliśmy nasze wsparcie w porozumieniu z naszymi partnerami. To ma sens, że my również zrobimy ten krok.

Ukraina ma prawo bronić się przed rosyjskim atakiem, a my mamy obowiązek jej pomóc.

READ  Huragan Fiona: Burza prawdopodobnie będzie „ekstremalnym wydarzeniem pogodowym”, gdy zmierza w kierunku wschodniej Kanady, ostrzegają meteorolodzy

Francja poinformowała w środę, że zwiększa pomoc wojskową dla Kijowa, dostarczając bliżej nieokreśloną liczbę lekkich pojazdów opancerzonych AMX-10 RC, zdolnych do wykonywania zadań rozpoznawczych i wsparcia czołgów podstawowych. Kilka godzin później Biden zasugerował, że Stany Zjednoczone rozważają ściganie rodziny Bradleyów.

Wcześniej w czwartek starsi niemieccy ministrowie wskazywali, że sytuacja ich kraju również szybko się zmienia. Habeck podczas wizyty w stolicy Norwegii, Oslo, powiedział, że pozycja Niemiec nigdy nie została „ustalona” i że wpłynie na nią gotowość Francji i Stanów Zjednoczonych do „dostarczenia lżejszych czołgów”.

Podobne uwagi wygłosiła minister spraw zagranicznych Niemiec Annalina Berbock. „Wielokrotnie wskazywałam, że współpracujemy z naszymi partnerami, aby zobaczyć, jakiego rodzaju wsparcia wojskowego potrzebuje Ukraina” – powiedziała po spotkaniu ze swoim brytyjskim odpowiednikiem, Jamesem Cleverly, w Londynie. Sam bystry powiedział, że czołgi „mogą” być częścią następnej fazy transferów broni.

W środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że decyzja Paryża wysłała „jasny sygnał do wszystkich naszych pozostałych partnerów: nie ma logicznego powodu, dla którego Ukraina nie została jeszcze zaopatrzona w czołgi typu zachodniego”.

Ukraińscy żołnierze w Doniecku. Ukraina od dawna jest zainteresowana zachodnimi czołgami jako uzupełnienie swojej zredukowanej floty sowieckich czołgów T-64 i T-72. Zdjęcie: Reuters

Ukraina od dawna interesuje się zachodnimi czołgami i opancerzeniem, aby uzupełnić swoją zredukowaną flotę sowieckich czołgów T-64 i T-72 oraz bojowych wozów piechoty BMP, po ponad 10 miesiącach walk.

Od początku wojny Kijów otrzymał około 200 poradzieckich czołgów z krajów Europy Wschodniej, ale dostępne dostawy są w Europa Teraz ograniczone.

Aby uzupełnić swoje zapasy i zbudować nową siłę ofensywną, Ukraina starała się pozyskać czołgi Leopard 2 lub amerykańskie czołgi M1A1 Abrams, ale jej naciski nie powiodły się w zeszłym roku.

„Czołgi mogą mieć kluczowe znaczenie, ponieważ nie ma alternatywy, jeśli chcesz zaatakować formacje wroga na pozycjach obronnych” – powiedział Ben Barry, były dowódca czołgu armii brytyjskiej i analityk działań wojennych w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych.

READ  Chińskie samoloty bojowe unoszą się na niebie, a amerykańskie okręty wojenne są w drodze przed spodziewaną wizytą Pelosi na Tajwanie

Rosja w dużej mierze starała się okopać, odkąd w listopadzie zrezygnowała ze swojej odsłoniętej pozycji w Chersoniu po zachodniej stronie Dniepru, próbując skonsolidować swoją okupację obszaru mniej więcej wielkości Portugalii we wschodniej i południowej Ukrainie.

Wyłom, jeśli kiedykolwiek nastąpi, będzie prawdopodobnie wymagał połączonego użycia czołgów, ciężkiego pancerza i piechoty, powtarzając standardową taktykę ofensywną z czasów II wojny światowej. „Skuteczność piechoty jest podwójna, nawet przy pomocy tylko trzech lub czterech czołgów” — dodał Barry.

Francuski sześciokołowy AMX-10 RC został po raz pierwszy użyty w latach 80. XX wieku i był używany w wielu operacjach, od Afganistanu po Mali. Jest jednak w trakcie wycofywania przez Paryż, co czyni go idealnym prezentem dla Ukrainy.

Doradca prezydenta Francji Emmanuela Macrona powiedział, że „po raz pierwszy ukraińskie siły zbrojne zostały wyposażone w czołgi zaprojektowane przez Zachód”, ale eksperci stwierdzili, że AMX-10 RC był zbyt lekko opancerzony, aby można go było uznać za odpowiedni czołg.

Dodatkowe raporty autorstwa Patricka Wintour