22 marca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraina otrzymuje amerykańskie i niemieckie pojazdy opancerzone i odrzuca rosyjskie rozkazy zawieszenia broni

  • Ukraina opisuje nakaz Putina dotyczący prawosławnego rozejmu bożonarodzeniowego jako mistyfikację
  • Rosyjski wysłannik przy ONZ mówi, że Ukraina nie jest szanowana
  • Kijów kupuje amerykańskie wozy bojowe Bradley i niemiecki Marder

KIJÓW/Bachmut, Ukraina (Reuters) – Ukraina odrzuciła jednostronny rozkaz Rosji dotyczący 36-godzinnego zawieszenia broni od piątku, a przywódcy Stanów Zjednoczonych i Niemiec powiedzieli, że natychmiast wysyłają opancerzone pojazdy bojowe. do rządu kijowskiego.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że amerykański pakiet zbrojeniowy, który zostanie ogłoszony w piątek, ma obejmować około 50 wozów bojowych Bradley w ramach pomocy w zakresie bezpieczeństwa o łącznej wartości około 2,8 miliarda dolarów.

„W tej chwili wojna na Ukrainie znajduje się w punkcie krytycznym” – powiedział dziennikarzom prezydent USA Joe Biden. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc Ukraińcom oprzeć się rosyjskiej agresji”.

Niemcy dostarczą bojowe wozy piechoty Marder, zgodnie z czwartkowym wspólnym oświadczeniem Bidena i kanclerza Olafa Scholza.

Dodała, że ​​oba kraje zgodziły się szkolić ukraińskich żołnierzy, jak ich używać. Niemcy dostarczyłyby również baterię obrony powietrznej Patriot Ukrainie, która odniosła pewne sukcesy na polu bitwy od czasu inwazji sił rosyjskich w lutym ubiegłego roku, ale poprosiła sojuszników o cięższą broń.

Sugestia prawdy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił rosyjskie rozporządzenie w sprawie rozejmu z okazji rosyjskich prawosławnych świąt Bożego Narodzenia, rozpoczynających się w południe w piątek i kończących o północy w sobotę. Powiedział, że powstrzymanie natarcia sił ukraińskich we wschodnim regionie Donbasu i sprowadzenie większej liczby sił rosyjskich było podstępem.

„Teraz chcą wykorzystać Boże Narodzenie jako przykrywkę, choćby na krótki czas, do powstrzymania natarcia naszych chłopców w Donbasie i sprowadzenia sprzętu, amunicji i sił skupionych w pobliżu naszych pozycji” – powiedział Zełenski w swoim przemówieniu wideo w czwartek wieczorem .

„Co by im to dało? Po prostu kolejny wzrost ich całkowitych strat.”

READ  Ośmiu kandydatów startuje na miejsce premiera Wielkiej Brytanii Johnsona

Biden zauważył, że oferta zawieszenia broni złożona przez Putina była oznaką desperacji. „Myślę, że próbuje znaleźć trochę tlenu” – powiedział dziennikarzom w Białym Domu.

Ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow odpowiedział na Facebooku, mówiąc: „Waszyngton jest zdeterminowany, by walczyć z nami„ do ostatniego Ukraińca ”.

Podejmując decyzję o wysłaniu Bradleya, wezwał Waszyngton do rozważenia „możliwych konsekwencji tak niebezpiecznego kursu”.

Rosyjski Kościół Prawosławny obchodzi Boże Narodzenie 7 stycznia. Główna Cerkiew Prawosławna Ukrainy od 2019 roku uznaje się za niezależną i odrzuca wszelkie pojęcie lojalności wobec patriarchy Moskwy. Wielu ukraińskich wierzących zmieniło swój kalendarz, aby obchodzić Boże Narodzenie 25 grudnia, tak jak ma to miejsce na Zachodzie.

Zełenski, mówiąc wyraźnie po rosyjsku, a nie po ukraińsku, powiedział, że zakończenie wojny oznacza „koniec agresji na wasz kraj… a wojna zakończy się albo, gdy twoi żołnierze odejdą, albo my ich wypędzimy”.

Dmitrij Polański, szef stałej misji Rosji przy ONZ, napisał na Twitterze, że reakcja Ukrainy była „kolejnym przypomnieniem, z kim walczymy na Ukrainie – bezwzględnymi nacjonalistycznymi przestępcami… którzy nie szanują rzeczy świętych”.

Nie ma pokoju

W czwartkowej rozmowie telefonicznej z Zełenskim prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego rząd jest gotowy do podjęcia zadań mediacji i moderacji w celu zapewnienia trwałego pokoju między Rosją a Ukrainą.

Kreml powiedział, że Putin osobno powiedział Erdoganowi w czwartek, że Rosja jest otwarta na dialog w sprawie Ukrainy, ale Kijów będzie musiał zaakceptować utratę terytorium, do którego Rosja się domaga.

Przemawiając na spotkaniu w Lizbonie, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że jego zdaniem walczące strony są „dalekie od momentu, w którym będą mogły odbyć się poważne negocjacje pokojowe”.

Wojna, którą Putin określił jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu ochronę bezpieczeństwa jego kraju, doprowadziła do wysiedlenia milionów ludzi, śmierci tysięcy cywilów i pozostawiła ukraińskie miasta, miasteczka i wsie w gruzach.

READ  Kanada, aby wzmocnić obronę i bezpieczeństwo cybernetyczne w polityce Indo-Pacyfiku, skupić się na „destrukcyjnych” Chinach

W czwartkowej aktualizacji Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że ​​w konflikcie zginęło co najmniej 452 dzieci, a 877 zostało rannych.

W stolicy Kijowie i we wschodnim mieście Kramatorsk ludzie, którzy starali się żyć na co dzień podczas wojny, odrzucili wezwanie Putina do zawieszenia broni.

„Spójrzcie, mieliśmy katolickie Boże Narodzenie, a walki trwały” – powiedział 30-letni Valery w Kramatorsku, dodając, że w jego mieście tylko w sylwestra zginęło trzy lub cztery osoby.

„Walki nigdy się nie kończą, ani w święta, ani w weekendy. Ufasz mu? Nie”.

W Kijowie 52-letnia Natalya Shkolka powiedziała: „Mieliśmy takie bombardowanie w sylwestra. Myślę, że to po prostu hipokryzja ze strony Putina”.

Najbardziej zaciekłe walki toczą się we wschodniej Ukrainie, a najgorsze w pobliżu wschodniego miasta Bachmut.

Ukraina twierdzi, że Rosja straciła tysiące żołnierzy, pomimo utrzymywania niewielkiego terytorium w ciągu miesięcy daremnych ataków na Bachmuta.

Bliżej frontu Reuters widział eksplozje pocisków artyleryjskich i dym wypełniający niebo.

„Zatrzymujemy się. Chłopaki próbują powstrzymać obronę” – powiedział Victor, 39-letni ukraiński żołnierz, który prowadził pojazd opancerzony z Soledar, miasta wydobywającego sól na północno-wschodnich obrzeżach Bachmutu.

Urzędnik Białego Domu powiedział, że Stany Zjednoczone są zdania, że ​​Jewgienij Prigożyn, sojusznik Putina, założyciel potężnej grupy najemników, chce przejąć kontrolę nad wydobyciem soli i gipsu z kopalń w pobliżu Bachmutu.

Reuters raport Buruax; Pisanie przez Granta McCalla i Stephena Coatesa; Montaż autorstwa Cynthii Osterman i Michaela Berry’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.