16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Xi spotyka Putina podczas pierwszej podróży poza Chiny od początku koronawirusa

Xi spotyka Putina podczas pierwszej podróży poza Chiny od początku koronawirusa

LONDYN/PEKIN (Reuters) – Xi Jinping opuści Chiny po raz pierwszy od ponad dwóch lat w podróży do Azji Środkowej, gdzie zaledwie miesiąc wcześniej spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miejsce najpotężniejszego chińskiego przywódcy od czasów Mao Zedonga.

Ta podróż, pierwsza zagraniczna podróż Xi od początku pandemii COVID-19, pokazuje, jak pewny jest on, że trzyma się władzy w Chinach i jak tragiczna jest sytuacja na świecie.

W związku z konfliktem Rosji z Zachodem o Ukrainę, kryzysem związanym z Tajwanem i słabnącą gospodarką światową, Xi ma w środę złożyć wizytę państwową w Kazachstanie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Kazachstan i Kreml zapowiedziały, że chiński prezydent spotka się następnie z Putinem na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w starożytnym mieście Jedwabnego Szlaku w Samarkanda w Uzbekistanie.

Doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział dziennikarzom w zeszłym tygodniu, że rosyjski prezydent ma spotkać się z Xi na szczycie. Kreml odmówił podania szczegółów ich rozmów. Chiny muszą jeszcze potwierdzić plany podróży Xi.

Spotkanie da Xi okazję do umocnienia swoich wpływów, podczas gdy Putin może zademonstrować skłonność Rosji do Azji; Obaj przywódcy mogą okazać swój sprzeciw wobec Stanów Zjednoczonych, tak jak Zachód stara się ukarać Rosję za wojnę z Ukrainą.

powiedział George Magnus, autor „Czerwonych flag”, książki o wyzwaniach Xi.

„W szczególności wyobrażam sobie, że Xi byłby bardziej zaniepokojony tym, jak potoczy się wojna Putina i czy Putin lub Rosja rozegrają się w pewnym momencie w najbliższej przyszłości, ponieważ Chiny wciąż potrzebują antyzachodniego przywództwa w Moskwie”.

Rosja poniosła najgorszą porażkę w wojnie w zeszłym tygodniu, opuszczając swoją główną twierdzę w północno-wschodniej Ukrainie. Czytaj więcej

Pogłębienie „bez granic” partnerstwa między wschodzącym supermocarstwem Chin a gigantem surowców naturalnych Rosji jest jednym z najciekawszych wydarzeń geopolitycznych ostatnich lat – i takim, na które Zachód patrzy z niepokojem.

READ  USA przyspiesza wjazd uchodźców ukraińskich na granicę z Meksykiem: Aktualizacje na żywo

Niegdyś główny partner w globalnej hierarchii komunistycznej, Rosja jest obecnie uważana, po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, za młodszego partnera wschodzących komunistycznych Chin, które mają wyprzedzić Stany Zjednoczone jako największa gospodarka świata w następnej dekadzie.

Pomimo wielu historycznych sprzeczności w partnerstwie, nic nie wskazuje na to, by Xi był skłonny zrezygnować ze swojego poparcia dla Putina w najpoważniejszej konfrontacji Rosji z Zachodem od szczytu zimnej wojny.

Zamiast tego dwaj 69-letni liderzy pracują nad pogłębieniem więzi. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 r. handel między Rosją a Chinami wzrósł o prawie jedną trzecią.

Alexander Korolev, starszy wykładowca polityki i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii, powiedział, że wizyta „pokazuje, że Chiny są gotowe nie tylko do kontynuowania „normalnych interesów” z Rosją, ale nawet do okazania wyraźnego poparcia i przyspieszenia formacji silniejszego sojuszu między Chinami a Rosją”. Sydnej.

„Pekin niechętnie dystansuje się od Moskwy, mimo że stoi w obliczu poważnych kosztów reputacji i ryzyka stania się celem wtórnych sankcji gospodarczych”.

najlepsza jedenastka

Prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczy w spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Pekinie, Chiny, 4 lutego 2022 r. Sputnik/Alexey Druzhinin/Kremlin za pośrednictwem Reuters Attention Editors — ten obraz pochodzi od strony trzeciej.

Powszechnie oczekuje się, że Xi zerwie z precedensem na Kongresie Partii Komunistycznej, który rozpoczyna się 16 października i zapewni trzecią pięcioletnią kadencję prezydentury. Czytaj więcej

Podczas gdy Xi osobiście spotkał Putina 38 razy, odkąd został prezydentem Chin w 2013 roku, nie spotkał się osobiście z Joe Bidenem, odkąd ten ostatni został prezydentem Stanów Zjednoczonych w 2021 roku.

Ostatni raz Xi spotkał Putina w lutym, zaledwie kilka tygodni przed tym, jak rosyjski przywódca zarządził inwazję na Ukrainę, która spowodowała śmierć dziesiątek tysięcy ludzi i zasiała chaos w światowej gospodarce.

Podczas tego spotkania na otwarciu Zimowych Igrzysk Olimpijskich Xi i Putin ogłosili „bez granic” partnerstwo, poparli się nawzajem w konfrontacjach o Ukrainę i Tajwan obietnicą większej współpracy z Zachodem.

READ  Panika zaczęła się pojawiać, gdy Putin zbliżał się do wojny

Chiny powstrzymały się od potępienia rosyjskiej operacji przeciwko Ukrainie lub określenia jej jako „inwazji”, zgodnie ze stanowiskiem Kremla, który określa wojnę jako „specjalną operację wojskową”.

„Większym przesłaniem nie jest to, że Xi popiera Putina, ponieważ było całkiem jasne, że Xi popiera Putina” – powiedział profesor Steve Tsang, dyrektor Chińskiego Instytutu w Szkole Studiów Orientalnych i Afrykańskich w Londynie.

„Największym sygnałem jest to, że on, Xi Jinping, opuści Chiny po raz pierwszy od czasu epidemii w okresie poprzedzającym Zjazd Partii. Jeśli są spiski przeciwko niemu, to wtedy te spiski będą miały miejsce. Jest wyraźnie pewny siebie że do spisków nie dojdzie, bo jest poza granicami kraju”.

Xi, syn komunistycznego rewolucjonisty, przygotowuje się do zapewnienia trzeciej historycznej kadencji przywództwa na XX Zjeździe Partii Komunistycznej, który rozpocznie się 16 października. Ostatni raz wyjechał z Chin w styczniu 2020 r., zanim świat wpadł w zablokowanie COVID. Czytaj więcej

Głowa Kremla

Po tym, jak Zachód nałożył najostrzejsze sankcje na Moskwę w historii współczesnej w związku z wojną na Ukrainie, Putin powiedział, że Rosja po stuleciach postrzega Zachód jako tygiel wzrostu gospodarczego, technologii i wojny. Czytaj więcej

Przedstawiając Zachód jako wycofujący się zdominowany przez USA sojusz, którego celem jest ograniczenie – a nawet zniszczenie – Rosji, światopogląd Putina współgra ze światopoglądem Xi, który przedstawia Chiny jako alternatywę dla porządku kierowanego przez USA w erze po II wojnie światowej.

Uszakow, doradca Putina, powiedział, że spotkanie Xi z Putinem będzie „bardzo ważne”. Nie podał dalszych szczegółów.

Gdy Europa stara się odejść od rosyjskiego importu energii, Putin będzie dążył do zwiększenia eksportu energii do Chin i Azji.

Putin powiedział w zeszłym tygodniu, że uzgodniono główną trasę eksportu gazu do Chin przez Mongolię. Gazprom (GAZP.MM) Od lat bada możliwość budowy nowego dużego gazociągu – Power Siberia 2 – który przejeżdżałby przez Mongolię, dostarczając rosyjski gaz do Chin.

READ  Z listu wynika, że ​​papież Pius XII mógł wcześnie zdawać sobie sprawę z Holokaustu

Będzie transportować 50 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, około jednej trzeciej tego, co Rosja zwykle sprzedaje Europie – lub równowartość rocznego wolumenu Nord Stream 1.

Szanghajska Organizacja Współpracy, która skupia Rosję, Chiny, Indie, Pakistan i cztery kraje Azji Środkowej, jest gotowa zaakceptować Iran, jednego z głównych sojuszników Moskwy na Bliskim Wschodzie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Napisane przez Guya Faulconbridge’a. Dodatkowe raporty Olsasa Oysoffa w Ałmaty oraz Yu Lun Tian i Martina Quinna Pollarda w Pekinie; Montaż dokonali Raisa Kasulowski i Alexander Smith

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.