22 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Spór między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi o przyczynę cięcia ropy przez OPEC +

Spór między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi o przyczynę cięcia ropy przez OPEC +

  • Arabia Saudyjska odmawia sformułowania decyzji OPEC + jako politycznej
  • Mówi, że poinformował Stany Zjednoczone, że opóźnienie będzie negatywne z ekonomicznego punktu widzenia
  • Mówi, że decyzja została podjęta na podstawie równowagi rynkowej i ograniczenia zmienności
  • Biały Dom twierdzi, że przedstawił analizę, która mówi, że cięcia będą boleć

KAIR (Reuters) – Arabia Saudyjska odrzuciła krytykę zeszłotygodniowej decyzji OPEC+ o obniżeniu celu wydobycia ropy naftowej pomimo sprzeciwów ze strony Stanów Zjednoczonych jako „nieopartych na faktach” i powiedziała w czwartek, że żądanie Waszyngtonu ma odroczyć cięcie o miesiąc. Miało to negatywne konsekwencje gospodarcze.

Biały Dom zakwestionował to w czwartek, mówiąc, że przedstawił Saudyjczykom analizę, która wykazała, że ​​cięcia mogą zaszkodzić światowej gospodarce. Ta sprzeczność dołożyła się do i tak już mroźnego okresu w stosunkach między dwoma krajami, które od dziesięcioleci łączyły sojusz energetyczny dla bezpieczeństwa.

OPEC+, grupa producencka obejmująca Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników, w tym Rosję, ogłosiła w zeszłym tygodniu cięcie o 2 miliony baryłek dziennie od celu produkcyjnego po tygodniach nacisków ze strony amerykańskich urzędników przeciwko takiemu posunięciu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zmiana nastąpiła mimo tego, że rynki paliw pozostają napięte, a akcje głównych gospodarek są na niższym poziomie niż wtedy, gdy OPEC ograniczył produkcję w przeszłości.

Obniżka OPEC+ wzbudziła w Waszyngtonie obawy o możliwość wyższych cen benzyny przed wyborami w USA w listopadzie, ponieważ Demokraci próbują zachować kontrolę nad Izbą i Senatem.

Prezydent USA Joe Biden obiecał na początku tego tygodnia, że ​​„będzie konsekwencje” dla stosunków USA z Arabią Saudyjską po posunięciu OPEC+.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej poinformowało w czwartkowym oświadczeniu, że decyzja OPEC+ została przyjęta w drodze konsensusu, biorąc pod uwagę równowagę podaży i popytu i ma na celu ograniczenie zmienności rynku.

READ  Ekspert ONZ wzywa Polskę do zniesienia „podwójnych standardów” w stosunku do uchodźców Wiadomości o migracji

W oświadczeniu saudyjskiego MSZ mowa była o konsultacjach ze Stanami Zjednoczonymi przed posiedzeniem OPEC+ 5 października, na którym wezwano do odroczenia cięć o miesiąc.

W oświadczeniu saudyjskiego MSZ stwierdzono: „Królestwo dało jasno do zrozumienia, poprzez ciągłe konsultacje z administracją amerykańską, że wszystkie analizy ekonomiczne wskazują, że odroczenie decyzji OPEC + na okres jednego miesiąca, zgodnie z tym, co zostało zaproponowane, spowoduje mieć negatywne konsekwencje gospodarcze.”

Stany Zjednoczone oskarżyły Arabię ​​Saudyjską o kłanianie się Moskwie, która sprzeciwia się zachodniemu limitowi cen rosyjskiej ropy w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę.

„Dostarczyliśmy Arabii Saudyjskiej analizy, aby pokazać, że nie ma podstaw rynkowych do obniżenia celów produkcyjnych i że mogą z łatwością czekać na następne spotkanie OPEC, aby zobaczyć, jak się sprawy rozwiną” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Białego Domu Jack Kirby. Dodał, że inne kraje OPEC powiedziały Stanom Zjednoczonym, że czują się „zmuszone” do poparcia decyzji Arabii Saudyjskiej.

Oświadczenie saudyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, cytujące anonimowego urzędnika, podkreśliło „czysto ekonomiczny kontekst” cięcia ropy. Popyt na ropę na całym świecie osłabł, a Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), Departament Energii USA i Międzynarodowa Agencja Energii obniżyły w tym tygodniu prognozy popytu na 2023 rok.

Jednak Międzynarodowa Agencja Energetyczna dodała w czwartek, że ruch OPEC może zwiększyć popyt, mówiąc, że „wyższe ceny ropy mogą okazać się punktem zwrotnym dla światowej gospodarki już na krawędzi recesji”.

W oświadczeniu saudyjskim stwierdzono, że królestwo uważa swoje relacje ze Stanami Zjednoczonymi za „relacje strategiczne” i podkreśliło znaczenie wzajemnego szacunku. Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej wydała oświadczenie na poparcie oświadczeń Arabii Saudyjskiej, chwaląc wysiłki Królestwa na rzecz ochrony rynku przed wahaniami.

W badaniu przeprowadzonym w zeszłym tygodniu Goldman Sachs powiedział w ciągu ostatnich 25 lat, że OPEC nigdy nie ograniczył produkcji, gdy zapasy w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – składającej się z 38 najbogatszych gospodarek świata – były tak niskie. Akcje OECD są obecnie o 8% poniżej ich średniej z pięciu lat. Zauważyli jednak, że OPEC ograniczył produkcję w okresach słabego popytu.

READ  Powódź ratuje ukraińską wieś przed rosyjską okupacją

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Ahmeda El-Hamiego, Moaza Abdel-Aziza i Maha El-Dahana). Montaż dokonali Jacqueline Wong, Tom Hogg, Jane Merriman i Margarita Choi

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.