3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sonda kosmiczna NASA wykryła prawdopodobny krater na Księżycu powstały w wyniku katastrofy rosyjskiego statku kosmicznego Łuna 25

Sonda kosmiczna NASA wykryła prawdopodobny krater na Księżycu powstały w wyniku katastrofy rosyjskiego statku kosmicznego Łuna 25

Notatka redaktora: Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Na Księżycu pojawił się nowy krater, który prawdopodobnie powstał w wyniku zderzenia rosyjskiej bezzałogowej misji Łuna 25 z powierzchnią Księżyca.

Zdjęcia wykonane przez należącą do NASA sondę Lunar Reconnaissance Orbiter i opublikowane przez tę agencję w czwartek ukazują nowy krater.

Statek kosmiczny Łuna 25, pierwszy rosyjski lądownik księżycowy od 47 lat, wystartował 10 sierpnia i miał wylądować w pobliżu południowego bieguna Księżyca dwa tygodnie później.

Jednak komunikacja ze statkiem kosmicznym nie działała prawidłowo, a rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos zgłosiła „awarię”, gdy Łuna 25 próbowała wejść na orbitę Księżyca przed lądowaniem 19 sierpnia.

Władze Roskosmosu stwierdziły później, że prawdopodobną przyczyną wypadku była awaria silnika.

Agencja udostępniła szacunki miejsca uderzenia 21 sierpnia, umożliwiając członkom zespołu Lunar Reconnaissance Orbiter wysłanie następnego dnia poleceń do statku kosmicznego w celu wykonania zdjęć miejsca.

24 sierpnia orbiter robił zdjęcia przez cztery godziny, odsłaniając nowy krater. Zdjęcia porównano ze zdjęciami wykonanymi w tym samym miejscu przed wypadkiem, w czerwcu 2022 r.

Według badaczy nowy krater znajduje się blisko przewidywanego punktu uderzenia, co skłoniło zespół sondy do wniosku, że jest to możliwe miejsce ostatecznego spoczynku Łuny 25. Uruchomienie NASA.

Krater ma 10 metrów szerokości i 400 kilometrów od planowanego celu lądowania Łuny 25.

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, która krąży wokół Księżyca od 2009 roku, jest wykorzystywana do monitorowania i rejestrowania kraterów uderzeniowych z poprzednich misji, które uderzyły w powierzchnię Księżyca, w tym indyjskiego Chandrayaan-2 w 2019 roku.