7 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Alice Bialiatsky, Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich z Pokojową Nagrodą Nobla

Alice Bialiatsky, Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich z Pokojową Nagrodą NoblaCNN

Białoruska obrończyni praw człowieka Alicja Bialacka oraz dwie organizacje z Rosji i Ukrainy – Memoriał Centrum Swobód Obywatelskich – VAZA B pokojowa Nagroda Nobla na rok 2022.

Zwycięzcy zostali uhonorowani za „wybitne wysiłki w celu udokumentowania zbrodni wojennych, łamania praw człowieka i nadużycia władzy” w swoich krajach.

„Od wielu lat promują prawo do krytykowania władzy i ochrony podstawowych praw obywateli” – powiedział Norweski Komitet Noblowski.

Ich zwycięstwo następuje siedem miesięcy po tym, jak Rosja rozpoczęła wojnę na pełną skalę z Ukrainą z pomocą Białorusi.

Komisja poinformowała, że ​​ukraińska grupa Centrum Wolności Obywatelskich „uczestniczyła w wysiłkach mających na celu zidentyfikowanie i udokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych na ukraińskiej ludności cywilnej”.

„We współpracy z partnerami międzynarodowymi centrum odgrywa wiodącą rolę w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności za ich zbrodnie”.

Memoriał powstał w 1987 roku, a po upadku Związku Radzieckiego stał się jednym z najwybitniejszych obserwatorów praw człowieka w Rosji. Pracowała nad ujawnieniem nadużyć i okrucieństw epoki stalinowskiej.

Grupa została zamknięta przez rosyjskie sądy w zeszłym roku, co zadało poważny cios pustym organizacjom społeczeństwa obywatelskiego w kraju.

„W tym roku mieliśmy do czynienia z wojną w Europie, co jest bardzo nietypowe, ale mamy też do czynienia z wojną, która ma globalny wpływ na ludzi na całym świecie” – powiedział dziennikarzom przewodniczący komisji Berit Reiss-Andersen. .

Reiss Andersen powiedział, że celem nagrody nie było wysłanie wiadomości do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina ani żadnej innej osoby, ale dodał, że reprezentuje ona „autorytarny rząd, który tłumi działaczy na rzecz praw człowieka”.

To pilna historia. Więcej szczegółów wkrótce…

READ  Chiny oferują bezwizowy wjazd obywatelom Francji, Niemiec i Włoch