24 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec wygrywa pierwsze w mieście wybory samorządowe – DW – 17.12.2023

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec wygrywa pierwsze w mieście wybory samorządowe – DW – 17.12.2023

Filtruj z Niemcy Daleko w prawo Alternatywa dla Niemiec (AFD) W niedzielę partia po raz pierwszy wygrała wybory na burmistrza miasta.

Tim Lochner został wybrany po wygranej w drugiej turze głosowania w mieście Pirna, położonym we wschodnim stanie kraju Saksonia Gdzie Niezwykle silna była partia Alternatywa dla Niemiec.

Wstępne wyniki wykazały, że Lochner otrzymał 38,5% głosów, podało miasto na swojej stronie internetowej.

Potrójna walka

Kandydat skrajnie prawicowy pokonał Katharine Dollinger Knuth (CDU), która zajęła drugie miejsce z 31,4% głosów, i Ralpha Thiele z małej partii Wolni Wyborcy, który otrzymał 30,1%.

Lochner (53 lata) jest niezależnym, ale zdecydował się stanąć do głosowania pod sztandarem skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec.

W pierwszej turze Lochner otrzymał jedną trzecią głosów, ale w drugiej mógł zwiększyć swój udział. Lokalni Zieloni i Socjaldemokraci wycofali się po pierwszej turze i poparli Dollingera Knutha z CDU.

Tim Lochner został pierwszym burmistrzem niemieckiego miasta z ramienia AfDFoto: Sebastian Kahnert/DPA/Image Alliance

Pirna położona jest 30 kilometrów (18,6 mil) na południowy wschód od Drezna, na skraju Gór Łabskich i liczy około 40 000 mieszkańców. Miasto słynie przede wszystkim z niemal doskonale zachowanej Starówki.

Organizacja ekstremistyczna

Niedzielne wyniki podano zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przez krajową agencję wywiadowczą wschodniego kraju związkowego Saksonia Partia Alternatywa dla Niemiec uznawana jest za partię skrajnie prawicową.

Berna to pierwszy raz, kiedy partia Alternatywa dla Niemiec zdobyła stanowisko burmistrza miasta. W sierpniu Hannes Loth został wybrany na pierwszego burmistrza gminy Raguhn-Gesnitz w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, która liczyła jednak zaledwie 9 000 mieszkańców.

W czerwcu partia wygrała pierwsze wybory do rad wojewódzkich Kandydat Robert Siesselmann w regionie Sonneberg w Turyngii.

Skrajnie prawicowa partia tak ma W Niemczech zjawisko to nabrało tempa Sondaże pokazują, że około co piąty wyborca ​​deklaruje, że oddałby swój głos na AfD, co plasuje ją drugą po CDU najpopularniejszą partią.

READ  Stany Zjednoczone oskarżają pięć firm w Chinach o wspieranie armii rosyjskiej

We wschodnich landach odsetek wyborców skłonnych do głosowania na AfD wynosi ponad 30% – więcej niż w przypadku wszystkich pozostałych partii – a w przyszłym roku wybory mają odbyć się w trzech z tych landów: Turyngia, Saksonia i Brandenburgia.

Na początku tego miesiąca Friedrich Merz, lider chadeków, głównej partii opozycyjnej w Niemczech, wycofał się ze swoich komentarzy, sugerując, że jego partia jest otwarta na współpracę z AfD na szczeblu gminnym.

Niemcy: Lider Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) wycofuje się ze współpracy ze skrajnie prawicową partią Alternatywa dla Niemiec (AfD)

Ta przeglądarka nie obsługuje komponentu wideo.

gsi/ab (AFP, dpa, epd)

Skoro tu jesteś: W każdy wtorek redaktorzy DW podsumowują, co dzieje się w niemieckiej polityce i społeczeństwie. Tutaj możesz zapisać się na cotygodniowy biuletyn e-mailowy o Berlinie.