16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska przygotowuje się do przyjęcia ukraińskich uchodźców w razie wojny

WARSZAWA, Polska (AP) – Polska, największy kraj UE graniczący z Ukrainą, przygotowuje się do przyjęcia ukraińskich uchodźców w przypadku kolejnego rosyjskiego ataku na ten kraj. Ale polski rząd uważa, że ​​najgorszej sytuacji można uniknąć.

Podobne ustalenia są czynione w całym regionie, zwłaszcza w krajach graniczących z Ukrainą.

Polska twierdzi, że zachowa swoje operacje dyplomatyczne, jeśli będzie to konieczne, aby ułatwić deportacje Ukraińców na dużą skalę, ponieważ inne kraje zmniejszają swoje misje dyplomatyczne na Ukrainie.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że w ostatnich latach, zwłaszcza po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2014 roku, Polska od kilku tygodni robi plany przyjęcia uchodźców w celu przyjęcia dużej liczby ukraińskich migrantów ekonomicznych.

Chociaż Polska ma wizerunek wobec uchodźców, sprzeciw ten opiera się w dużej mierze na jej niechęci do włączania dużej liczby osób o różnym pochodzeniu religijnym i etnicznym.

Ukraińcy – ludy słowiańskie o tym samym języku i obyczajach, co kochający Polaków – wypełnili luki na rynku pracy i są w ostatnich latach bardzo przyjmowani w Polsce.

Przydacz powiedział w poniedziałkowym wywiadzie radiowym, że Polska ma nadzieję, że sytuacja na Ukrainie się nie pogorszy, ale kraj przygotowuje się na każdą możliwość, w tym na dużą liczbę uchodźców.

„W tej złej sytuacji nie mówimy o setkach czy tysiącach, ale mówimy o ogromnych liczbach” – powiedział Presidax dla Radia Plus.

Dodał, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od kilku tygodni przygotowywało „widoki wewnętrzne, infrastrukturę i plany”.

Programy te obejmą uchodźców w hostelach, schroniskach, obiektach sportowych i innych miejscach.

Według Christopha Kozinsky’ego, burmistrza polskiego miasta Kiszyniowa, przy granicy z Ukrainą i sekretarza Związku Miast Polskich, miejscowi urzędnicy, w tym burmistrz miasta, zostali poproszeni o sporządzenie raportów na temat tego, co mogą zrobić . .

Ukraina, która graniczy z Białorusią na północy i Rosją na wschodzie, graniczy z krajami UE: Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią oraz Mołdawią spoza UE.

READ  Białoruś niszczy obóz migrantów, ułatwia konflikt graniczny z Polską

Nacjonalistyczny premier Węgier Victor Orban ostrzegł w sobotę Rosyjska inwazja na Ukrainę może wysłać setki tysięcy ukraińskich uchodźców przez granicę do jego kraju.

Tymczasem Słowacja również przygotowuje się na falę uchodźców w sprawie konfliktu. Rząd przygotował plan postępowania w takiej sytuacji, ale został skategoryzowany.

„Według aktualnych badań i analiz mogę powiedzieć, że nawet ograniczona rosyjska ofensywa militarna na terytorium Ukrainy spowoduje przekroczenie naszych granic przez dziesiątki tysięcy uchodźców” – powiedział słowacki minister obrony Jaroslav Knot.

Knot powiedział, że ci, którzy uciekną przed wojną, otrzymają status uchodźcy.

„Z perspektywy kontynentu europejskiego obecna sytuacja po II wojnie światowej jest bardzo niebezpieczna” – powiedział Nat.

Czeski minister spraw wewnętrznych Vit Ragusan zaproponował wysłanie funkcjonariuszy policji, aby pomogli w takich starciach na Słowacji.

___

Karel Janisek w Pradze i Justin Spike w Budapeszcie na Węgrzech przyczynili się do powstania tego raportu.