18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sieci supermarketów obniżają ceny w Polsce po zawieszeniu podatku VAT

Firmy takie jak Little i Aldi jako pierwsze sieci supermarketów ogłosiły, że obniżą ceny tysięcy produktów w odpowiedzi na decyzję rządu o zawieszeniu podatku VAT na żywność, gaz i nawozy. Rosnąca inflacja.

Po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu obniżek podatków w ramach rządu Najnowsza „tarcza przeciwinflacyjna”Premier Mateusz Morawiecki ostrzegł, że detaliści powinni odpowiednio obniżyć ceny, ponieważ przekładają się one na niższe wydatki konsumentów – szacowane na 45 zł miesięcznie (10 euro) na przeciętne gospodarstwo domowe.

„Każdy, kto sprzedaje te produkty [covered by the VAT reduction] Musimy obniżyć ceny tych produktów ”- powiedział Moraviki. Zaapelował do kupujących, aby sprawdzili, czy tak się dzieje, i ogłosił, że analitycy handlu detalicznego i Komisja Antymonopolowa będą monitorować ceny.

Polski rząd znosi VAT na żywność i gaz w swoim najnowszym pakiecie antyinflacyjnym

W odpowiedzi na to wezwanie Little ogłosił obniżkę ceny 2000 produktów. Sieć nie opublikowała wyczerpującej listy, ale do tańszych produktów należą mleko, masło, śmietana, pieczywo, jabłka, marchew i ziemniaki, a także ziemia ogrodowa, nawozy i środki do pielęgnacji roślin.

Sieć zauważyła, że ​​pomimo rosnącej inflacji, cena koszyka podstawowych towarów w jej sklepach spadła w ubiegłym roku o 5,13%, wynika z opublikowanego w grudniu raportu agencji sił sprzedaży ASM.

Inna firma dyskontowa, Aldi, ogłosiła, że ​​od 31 stycznia, czyli na dzień przed obniżką VAT, obniży ceny na około 2000 produktów. – Nie czekamy, jesteśmy o krok do przodu – powiedział Adam Łopatka, dyrektor firmy zarządzającej typami, Interia.

Lidl został najnowszą siecią, która wykorzystała lukę w niedzielnym zakazie handlu w Polsce

Detaliści podkreślają jednak, że w miarę postępów wiele czynników pozostających poza ich kontrolą będzie miało wpływ na ceny. To zawiera Wzrosną koszty gazu i energii elektrycznej, Kwestie łańcucha dostaw, a także zobowiązania wobec dostawców i wykonawców mogą zmusić niektóre sklepy do podnoszenia cen bez obniżania cen.

READ  Obina zdobyła brązowy medal w Polsce

Są też eksperci Ostrzeżony Oznacza to, że po wygaśnięciu obniżek VAT (do czego jest już sześć miesięcy) inflacja może wzrosnąć do 10%, według Radia ZET. W grudniu osiągnął 8,6%, szósty z rzędu miesięczny wzrost i najwyższy poziom od listopada 2000 roku.

W listopadzie rząd ogłosił Poprzedni zestaw 10 mld zł środków antyinflacyjnych, m.in. obniżenie akcyzy na paliwo, obniżenie podatku VAT na gaz i energię elektryczną oraz ulgi specjalne dla 5 mln gospodarstw domowych.

Inflacja w Polsce już szósty miesiąc z rzędu sięga 8,6%

Kluczowe źródło obrazu: Witoldstek / Wikimedia Commons (Poniżej CC BY-SA 4.0)