24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Setki osób są zaginione, a liczba ofiar śmiertelnych pożarów w Chile sięga 122

Setki osób są zaginione, a liczba ofiar śmiertelnych pożarów w Chile sięga 122

SANTIAGO, Chile (AP) – Wolontariusze w środkowym Chile próbowali w poniedziałek usunąć zwęglony metal, potłuczone szkło i inne śmieci z dzielnic Zniszczone przez pożary lasów W ciągu ostatnich kilku dni władze podniosły liczbę ofiar śmiertelnych do 122. Setki osób nadal uznane są za zaginione.

Wydawało się, że pożary przygasły w poniedziałek rano po intensywnych pożarach, które trwały od piątku na wschodnim krańcu Viña del Mar. Dwa inne miasta w regionie Valparaiso, Quilpe i Villa Alemana, również zostały poważnie zniszczone. Prezydent Gabriel Burić W niedzielę powiedział, że w okolicy spalono co najmniej 3000 domów.

Marisol Prado, dyrektor chilijskiej służby kryminalistycznej, powiedziała, że ​​w poniedziałkowe popołudnie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 10, co zwiększa liczbę ofiar do 122.

Prado powiedział, że wiele ciał jest w złym stanie i trudnych do zidentyfikowania, ale dodał, że pracownicy medycyny sądowej pobiorą próbki materiału genetycznego od osób, które zgłosiły zaginięcie swoich bliskich.

Burmistrz Viña del Mar Macarena Ripamonte powiedziała, że ​​w liczącym około 300 000 mieszkańców mieście zaginęło co najmniej 370 osób.

Pożary spustoszyły kilka dzielnic zbudowanych niepewnie w górach wznoszących się na wschód od Viña del Mar, również popularnego kurortu nadmorskiego.

Urzędnicy wskazali, że niektóre pożary lasów wokół miasta mogły zostać wywołane celowo. Buric powiedział, że sucha pogoda, silny wiatr i niska wilgotność przyczyniły się do szybszego rozprzestrzeniania się pożarów.

Priscilla Rivero, szefowa kuchni z dzielnicy Alto Miraflores, powiedziała, że ​​płomienie przeniosły się z pobliskiego wzgórza do jej domu po około 15 minutach.

Powiedziała, że ​​gdy zobaczyła zbliżający się ogień, przeniosła swoje dzieci w bezpieczne miejsce, ale zanim wróciła, aby uratować część swojego dobytku, jej dom płonął, a z okien widać było płomienie.

„To miejsce, w którym mieszkaliśmy przez całe życie” – powiedział Rivero. „To bardzo smutne widzieć to zniszczone, tracić nasze wspomnienia, zdjęcia, zdjęcia ze ślubu moich rodziców, ale część z tego pozostanie w naszych sercach”.

READ  Raigad: Dziesiątki pozostają zaginione, ponieważ operacja wyszukiwania osuwisk w Indiach została odwołana

Szkoły i inne budynki użyteczności publicznej w Viña del Mar oraz w stolicy Santiago służą obecnie jako magazyny, w których ludzie przekazują dary w postaci wody, żywności, świec i łopat dla ofiar pożarów.

W Viña del Mar i sąsiednich miastach Villa Alemana i Coeli policja poprosiła osoby, które nie zostały dotknięte pożarami, aby pozostały w domach, aby zespoły ratownicze mogły łatwiej się przemieszczać.

W poniedziałek setki osób dotkniętych pożarami wróciły do ​​swoich domów, aby przeszukać gruzy. Wielu twierdziło, że wolą spać w pobliżu swoich domów, aby uniemożliwić złodziejom zajęcie reszty ich majątku lub ziemi, na której zbudowano ich domy.

W dzielnicy Villa Independentencia, na wschodnich obrzeżach Viña del Mar, Marco Delgadillo próbował uprzątnąć gruz ze swojego domu, który zbudował 25 lat temu, kiedy teren ten został po raz pierwszy losowo zasiedlony przez robotników bez pozwoleń na budowę.

Płomienie strawiły meble Delgadillo, a dym poczerniał ściany, ale one pozostały.

Budowniczy zapowiedział odbudowę i wezwał władze miejskie, aby pomogły mu naprawić zawalony dach jego domu przed nadejściem zimy na półkuli południowej.

„Nie mamy innego wyboru” – powiedział Delgadillo. „Kupno nowej działki jest obecnie nieopłacalne”.

____

Rueda doniósł z Bogoty w Kolumbii

____

Śledź relację AP z Ameryki Łacińskiej i Karaibów https://apnews.com/hub/latin-america