16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zmarł prezydent Namibii i działacz przeciwko apartheidowi Haji Geingob.  Naciskał na Afrykę na arenie światowej

Zmarł prezydent Namibii i działacz przeciwko apartheidowi Haji Geingob. Naciskał na Afrykę na arenie światowej

WINDHOEK, Namibia – Prezydent Namibii i założyciel-premier Haig Geingob zmarł w niedzielę w wieku 82 lat podczas leczenia nowotworu, a naród południowoafrykański szybko złożył przysięgę swojemu zastępcy, że dokończy jego kadencję.

Geingob odegrał kluczową rolę w jednej z najbardziej stabilnych demokracji w Afryce po powrocie z długiego wygnania w Botswanie i Stanach Zjednoczonych jako działacz przeciwko apartheidowi. Był trzecim prezydentem kraju od czasu uzyskania przez niego niepodległości w 1990 r., po ponad stu latach rządów niemieckich, a następnie rządów apartheidu w Republice Południowej Afryki.

Jest prezydentem od 2015 r., a w tym roku zakończy swoją drugą i ostatnią kadencję. Jego zastępca, wiceprezydent Nangolo Mbumba, złożył przysięgę pełniącego obowiązki prezydenta w stolicy Windhoek, aby dokończyć kadencję zgodnie z konstytucją.

Wybory mają się odbyć w listopadzie. W oświadczeniu rządu podano, że Mbumba będzie rządził Namibią do 21 marca przyszłego roku, kiedy zwycięzca obejmie urząd.

Biuro prezydenta poinformowało, że Geingob zmarł w lokalnym szpitalu wraz z rodziną. W zeszłym miesiącu wrócił do Namibii ze Stanów Zjednoczonych, gdzie według jego biura przeszedł dwudniowe testy „nowej terapii komórkami nowotworowymi”. W 2014 roku oświadczył, że pokonał raka prostaty.

Mówiąc cicho, ale stanowczo w promowaniu programu Afryki jako ważnej strony zainteresowanej w sprawach globalnych – powiedział kiedyś w przemówieniu przed Narodami Zjednoczonymi: „Wykluczanie Afryki z Rady Bezpieczeństwa jest niesprawiedliwością” – Geingob utrzymuje bliskie stosunki z ONZ Stany Zjednoczone i inne kraje Zachodu. Ale także, podobnie jak wielu afrykańskich przywódców, zbudowali ciepłe stosunki z Chinami i innymi mocarstwami.

Prezydent Rosji Władimir Putin był jednym z przywódców, którzy przesłali w niedzielę kondolencje, zapewniając, że „na zawsze będzie pielęgnował” wspomnienia spotkania z Geingobem. „Trudno przecenić jego osobisty wkład w rozwój przyjaznych stosunków między Namibią a Rosją” – napisano w oświadczeniu.

Geingob gościła w zeszłym roku Pierwszą Damę USA Jill Biden podczas jej wizyty przed przewidywaną podróżą męża do Afryki w 2023 r. Tak się jednak nie stało.

READ  Ukraina: W ataku na szpital dziecięcy w związku z rosyjskimi nalotami na miasta zginęło co najmniej 31 osób

Namibia, licząca nieco ponad 2,5 miliona mieszkańców, jest bogata w minerały, takie jak diamenty, złoto i uran. Według Banku Światowego, choć zalicza się go do krajów o wyższym średnim dochodzie, nierówności społeczne i gospodarcze są w dalszym ciągu powszechne.

Jednak w niedzielę lider opozycji McHenry Finane złożył hołd.

„Rzeczywiście śmierć prezydenta Geingoba stanowi wielką stratę nie tylko dla Namibii, ale dla całego kontynentu afrykańskiego. Taki był kaliber tego genialnego negocjatora i męża stanu oraz wzór niezłomnego przywództwa w niespokojnych czasach” – powiedział Venani .

Geingob, który był pierwszym premierem Namibii w latach 1990–2002 i piastował to samo stanowisko w latach 2008–2012, może wypowiadać się otwarcie w sprawach krajowych i zagranicznych. W styczniu skrytykował Niemcy, byłą potęgę kolonialną, za wspieranie Izraela po tym, jak Republika Południowej Afryki wniosła sprawę przeciwko Izraelowi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, oskarżając go o popełnienie ludobójstwa na Palestyńczykach w Gazie.

„Niemcy nie mogą moralnie wyrazić swojego zaangażowania w Konwencję ONZ przeciwko ludobójstwu, w tym odpokutowania za ludobójstwo w Namibii, wspierając jednocześnie odpowiednik Holokaustu i ludobójstwa w Gazie” – powiedział Geingob.

Miał na myśli wydarzenia, które miały miejsce w latach 1904–1908, kiedy kolonialne siły bezpieczeństwa w Namibii podczas tłumienia powstania zabiły dziesiątki tysięcy ludzi. Niemcy przyznały w 2021 r., że czyny te są równoznaczne z ludobójstwem i przeznaczyły ponad 1 miliard dolarów na projekty infrastrukturalne w kraju.

W niedzielę napłynęły kondolencje od przywódców afrykańskich.

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa określił Geingoba jako „weterana, który przyczynił się do wyzwolenia Namibii od kolonializmu i apartheidu”.

Prezydent Kenii William Ruto powiedział, że Geingob „zdecydowanie wzmocnił głos kontynentu i jego widoczność na arenie międzynarodowej”.

READ  Antonio Guterres mówi, że świat jest w niebezpieczeństwie

Prezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa zamieścił na stronie internetowej X informację, że „przywództwo i niezłomność Geingoba zawsze będą pamiętane”.

___

Mutsaka doniósł z Harare w Zimbabwe.

___

Wiadomości AP z Afryki: https://apnews.com/hub/africa