30 listopada, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sekretarz Generalny ONZ twierdzi, że śmierć w Gazie pokazuje, że w izraelskiej taktyce jest coś „złego”.

Sekretarz Generalny ONZ twierdzi, że śmierć w Gazie pokazuje, że w izraelskiej taktyce jest coś „złego”.

NOWY JORK (Reuters) – Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres powiedział w środę, że liczba cywilów zabitych w Strefie Gazy pokazuje, że coś jest wyraźnie nie tak z izraelskimi operacjami wojskowymi przeciwko palestyńskim bojownikom Hamasu.

Izrael zobowiązał się wyeliminować Hamas, który rządzi Strefą Gazy, po tym, jak bojownicy zabili 1400 osób i wzięli ponad 240 zakładników w ataku 7 października. Izrael zbombardował z powietrza Strefę Gazy zamieszkaną przez 2,3 miliona ludzi, rozpoczął oblężenie i rozpoczął inwazję lądową.

„Hamas dopuszcza się naruszeń, gdy ma ludzkie tarcze” – powiedział Guterres na konferencji Reuters Next. „Ale gdy spojrzeć na liczbę cywilów zabitych w operacjach wojskowych, coś jest wyraźnie nie tak”.

Urzędnicy palestyńscy podali, że w Gazie zginęło dotychczas 10 569 osób, z czego 40% to dzieci.

„Ważne jest również, abyśmy uświadomili Izraelowi, że w interesie Izraela nie leży codzienne oglądanie okropnego obrazu tragicznych potrzeb humanitarnych narodu palestyńskiego” – powiedział Guterres. „To nie pomaga Izraelowi w oczach światowej opinii publicznej”.

Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan odrzucił oświadczenia Guterresa i stwierdził, że nie można ufać liczbie ofiar śmiertelnych ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia w Gazie. Powiedział, że Izrael pracuje nad ograniczeniem ofiar wśród ludności cywilnej, powołując się na korytarz ewakuacyjny, podczas gdy Hamas atakuje cywilów.

„Czy Sekretarz Generalny ośmiela się powiedzieć, że skoro niemieckie ofiary cywilne podczas II wojny światowej były wyższe niż amerykańskie czy brytyjskie, to znaczy, że coś jest nie tak z amerykańskimi i brytyjskimi operacjami wojskowymi podczas walki z ludobójczym reżimem?” – powiedział agencji Reuters.

Wymagane jest rozeznanie

Chociaż Guterres stanowczo potępił atak Hamasu na Izrael, powiedział: „Musimy rozróżnić: Hamas to jedno, a naród palestyński to inna sprawa”.

„Jeśli nie dokonamy tego rozróżnienia, uważam, że to sama ludzkość straci swoje znaczenie” – powiedział Guterres.

READ  Badanie pokazuje, że wydarzenia kulturalne online mogą przynieść korzyści samotnym starszym osobom | Zdrowie psychiczne

Guterres porównał liczbę dzieci zabitych w Gazie ze żniwami konfliktów na całym świecie, które co roku przedstawia Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W poniedziałek powiedział, że Gaza stała się „cmentarzem dzieci”.

„Każdego roku najwyższa liczba zabójstw dzieci dokonanych przez jakikolwiek podmiot we wszystkich obserwowanych przez nas konfliktach sięga setek” – powiedział Guterres.

Dodał: „W ciągu kilku dni w Gazie zginęło tysiące dzieci, co oznacza, że ​​istnieje również wyraźny błąd w sposobie prowadzenia operacji wojskowych”.

Raport ONZ na temat dzieci w konfliktach zbrojnych zawiera listę mającą na celu narażenie stron konfliktów w nadziei, że nakłonią je do wdrożenia środków mających na celu ochronę dzieci. Sprawa od dawna budzi kontrowersje, a dyplomaci twierdzą, że w ostatnich latach Izrael wywierał presję, próbując pozostać poza listą.

W czerwcu Guterres dodał rosyjskie siły zbrojne do listy sprawców zawartych w raporcie po tym, jak Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła, że ​​w 2022 r. zamordowali oni na Ukrainie 136 dzieci. Kolejny raport ma zostać opublikowany w połowie 2024 r.

„dramatyczne potrzeby”

Guterres określił sytuację humanitarną w Gazie jako „katastrofalną”. Sekretarz Generalny ONZ nalega na humanitarne zawieszenie broni, aby pomoc mogła dotrzeć do Gazy. Powiedział także, że zginęły 92 osoby współpracujące z agencją ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA).

„Jest absolutnie niezbędne, absolutnie niezbędne, aby do Gazy napłynęła pomoc humanitarna odpowiadająca ogromnym potrzebom, przed którymi stoi ludność” – powiedział Guterres.

Organizacja Narodów Zjednoczonych pracuje nad zwiększeniem dostaw pomocy humanitarnej do Gazy. Guterres powiedział, że w ciągu ostatnich osiemnastu dni tylko 630 ciężarówek z Egiptu mogło wjechać przez przejście graniczne w Rafah. ONZ chce także móc korzystać z kontrolowanego przez Izrael przejścia granicznego Kerem Shalom.

READ  Z Rosji z pieniędzmi: Gruzja kwitnie, gdy Rosjanie uciekają przed wojną Putina

„Prowadzimy intensywne negocjacje z Izraelem, Stanami Zjednoczonymi i Egiptem, aby zapewnić skuteczną pomoc humanitarną dla Gazy” – powiedział Guterres. „Jak dotąd było to za mało i za późno”.

Jeśli chodzi o to, co stanie się w Gazie po zakończeniu walk, Guterres nakreślił, jak to określił, „najlepszy scenariusz” – według którego „ożywienie” Autonomii Palestyńskiej jest w stanie przejąć kontrolę polityczną.

Guterres przyznał, że należy wynegocjować okres przejściowy z Palestyńczykami i Izraelem. Opisał, że mówienie o ewentualnym utworzeniu sił pokojowych ONZ w przyszłości jest „przedwczesne”, stwierdzając, że taki krok nie był omawiany w organizacji światowej.

„Wiele podmiotów może odegrać rolę. Organizacja Narodów Zjednoczonych może odegrać rolę. Wiele odpowiednich krajów w regionie może odegrać rolę. Stany Zjednoczone mogą odegrać rolę” – powiedział Guterres, dodając, że powinien to być zatem punkt wyjścia dla „ Poważne negocjacje w sprawie rozwiązania dwupaństwowego” obejmujące utworzenie państwa palestyńskiego obok Izraela.

Tekst: Michelle Nichols. Pod redakcją Willa Dunhama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę