17 maja, 2024

Wnioski ze środowych play-offów NBA: Celtics rozbijają Heat i awansują, Mavericks pokonują Clippers

Napisane przez Jareda Weissa, Jaya Kinga, Willa Guillory, Lou Murraya i Tima Cato

Dallas Mavericks odnieśli dominujące zwycięstwo nad Los Angeles Clippers 123:93 i oddalili się o jedno zwycięstwo od zwycięstwa w pierwszej rundzie.

Luka Doncić rozegrał jak dotąd swój najlepszy mecz w sezonie 2024, notując 35 punktów, 10 asyst i siedem zbiórek. Pięciu innych Mavericks miało dwucyfrową liczbę punktów, w tym trzech rezerwowych.

Jeśli Clippers przegrają w meczu 6, środowy wieczór będzie ostatnim meczem serii na Crypto.com Arena.

Mavericks 123 Clippers 93

seria: Mavericks prowadzą 3-2

Gra 6: Piątek w Dallas

Najlepszy mecz Dončicia w historii

Podczas porannej strzelaniny, zanim Mavericks wygrali piąty mecz, Dončić powiedział, że „prawdopodobne” jest, że nie zagra z powodu skręcenia kolana. Miał z tym problemy na początku trzeciego meczu, ale nie osiągnęło to wysokich standardów, jakie stawiał Czwórce. Połysk nie był tak trwały i spójny jak zwykle.

Następnie Dončić rozegrał swój najlepszy mecz w serii, zdobywając 35 punktów, dodając 10 asyst i siedem zbiórek. Był zdecydowany i silny fizycznie, wchodząc na boisko z rozmiarem i pewnością siebie, jaką zawsze miał w swojej karierze. A kiedy Dončić wkracza do akcji, jego koledzy z drużyny również robią to samo.

Dusząca obrona Dallas po raz kolejny była obecna podczas środowego dominującego zwycięstwa: Clippers oddali zaledwie 14 z 35 celnych strzałów w obręcz, kompletnie nie byli w stanie oddać strzałów w pobliżu obręczy. Jednak w Los Angeles było jeszcze zimniej za łukiem, po oszałamiającym występie w czwartym meczu i fatalnym występie 6 z 30, zanim w środę Tyronn Lue wycofał swoje startery.

To, co zamieniło tę sytuację w eksplozję w drugiej połowie, to atak Doncica i dołączenie do gry wystarczającej liczby zawodników, w szczególności 5 z 7 strzałów Maxiego Klebera z głębi pola i 12 punktów Derricka Jonesa Jr. Według Dallas był to dominujący występ. Mogłoby tak być, a kolejny taki występ popchnąłby Dallas do przejścia do następnej rundy. — Tim Cato, autor beatów Mavericks

Clippers ponieśli porażkę ze względu na słabą skuteczność w strzelaniu

Strzały były kluczową częścią zdolności Clippers do pokonania Mavericks bez dostępności Kawhi Leonarda. Zdobyli 18 sekund zarówno w grze 1, jak i grze 4. Zdobyli 18 sekund w grach 2 i 3.

READ  Will Brennan przegrał u siebie w 14-biegowym zwycięstwie Guardians nad Astros

Robienie zdjęć pozwala na dwie rzeczy. Pomaga szybko zdobywać punkty, ale także blokuje grę w defensywie. Niecelne strzały mogą siać spustoszenie w mentalności zawodnika, a obrona niezbędna do pozostania w grze może nie działać prawidłowo, im dłużej utrzymuje się zły atak.

Clippers mieli trudności z oddaniem strzału z zewnątrz przez cały mecz, w pierwszej kwarcie nie trafiając 7 z 10 strzałów spoza bramki. Nadal jednak trzymali się Mavericks, przegrywając zaledwie 25-24.

Jednak obrona zaczęła pękać w drugiej kwarcie, nawet gdy Mavericks tracili strzały. Clipper miał kilka rzutów rożnych w ramach 12-punktowej drugiej kwarty. W tym okresie trafił 4 z 6 trójek. Koledzy z drużyny Clippera nie trafili we wszystkie sześć prób; Dončić i Kyrie Irving prowadzili 0 z 8 z 3 w pierwszej połowie. Jednak Clippers nie wykorzystali wszystkich siedmiu prób rzutów za trzy punkty w drugiej kwarcie i stracili 3 z 15 z 3 w pierwszej połowie, tracąc tylko dwie próby bez zdobycia dwóch punktów.

Do przerwy Mavericks prowadzili 56-46, ale Clippers w trzeciej kwarcie nadal nie potrafili znaleźć zasięgu, tracąc 7 z 10 trójek. Ich czas dobiegł końca w tym okresie, gdy Mavericks trafili 4 z 9 3. Tendencja ta utrzymywała się do końca meczu, kiedy Clippers trafili zaledwie 9 z 35 trójek, co stanowi 25,7 procent, czyli tyle samo, co ich średnia strat w serii.

Trudne dla Clippers jest to, że gwiazdy Mavericks nie były dużo lepsze. Dončić i Irving trafili zaledwie 3 z 15 trójek, czyli łącznie Clippers w pierwszej połowie. Jednak koledzy z drużyny Doncica i Irvinga trafili 12 z 25 trójek (48 procent).

To, że Clippers nie strzelają dobrze piłki, to jedno, ale to był ogromny cios, ponieważ w miarę upływu meczu przestali się bronić i zaczęły pojawiać się faule. — Lou Murray, Clippers pokonali pisarza

(Zdjęcie: Brian Babineaux/NBAE za pośrednictwem Getty Images)

seria: Celtics prowadzą (4-1)

Celtics odnieśli sukces w pierwszym meczu bez Kristapsa Porzinisa

Celtics z łatwością minęli Miami i wygrali serię w pięciu meczach, więc nie było jasnego wskazania, jak będzie wyglądać rotacja wielkich graczy w rundzie 2, a Kristaps Porzinis prawdopodobnie będzie marnował czas.

READ  Aktualizacje na żywo US Open: Serena Williams kontra Annette Kontaveit

„Nie jestem pewien” – powiedział Joe Mazzola zapytany o harmonogram. „Damy mu tydzień, zobaczymy, gdzie się znajduje i jak zareaguje na leczenie w ciągu następnego tygodnia”.

Al Horford musiał zagrać tylko 23 minuty, a Luke Kornet 18, ale Horford nie musiał już wracać w czwartej kwarcie. Czy Celtics zagrają z Kornetem w głębi czwartej kwarty w następnej kwarcie, aby Horford mógł wejść na boisko na krótszy okres czasu? Czy dołączą trochę Xaviera Tillmana, aby złagodzić obciążenie minut Horforda?

Jarrett Allen opuścił piąty mecz drużyny Cleveland z powodu kontuzji żebra, więc jego nieobecność będzie miała wpływ na to, czy Boston będzie polegał na środkowym boisku przez cały mecz, jeśli Cleveland awansuje. Orlando ma ogólnie duży rozmiar i siłę, więc czy Boston użyje Tillmana zamiast Korneta? Celtics pokazali w tej serii przeciwko Miami, że potrafią dobrze reagować na przeciwności losu. Jednak ich następny przeciwnik będzie miał wyraźną przewagę na boisku i prawdopodobnie wystawi Celtics na poważniejszy test. — Jared Weiss, autor tekstów o beatach Celtics

Celtics pokazali, że są pilnie potrzebni

W ostatnich latach Celtics grają niemal wyłącznie długie serie. Nie w pierwszej rundzie W piątym meczu pokazali, że trzeba pilnie zająć się sprawami, wyeliminować Miami i zapewnić sobie dwa dodatkowe dni odpoczynku. Boston wyeliminował wszelkie napięcie w pierwszej połowie i zbudował 30-punktową przewagę, a następnie w drugiej połowie nie pozwolił Miami zbliżyć się do celu. W meczu decydującym o serii Jayson Tatum potrzebował zaledwie 32 minut, a Jaylen Brown zaledwie 26 minut. Celtics zakończyli mecz w składzie ławkowym, w którym znaleźli się Svi Mikhailik, Oshay Brissett, Tillman, Jaden Springer i Payton Pritchard.

Przeciwko rozstawionemu z ośmiu zawodników, któremu brakowało trzech starterów: Jimmy’ego Butlera, Terry’ego Roziera i Jaime’a Jaqueza Jr., Celtics zrobili to, co powinni. Po opuszczeniu drugiego meczu serii zwiększyli intensywność i zakończyli atak Heat w kolejnych trzech meczach. Miami w piątym meczu zdobyło zaledwie trzy punkty za trzy punkty, nie notując przy tym żadnego spójnego wyniku.

READ  Jimmy Butler, Heat zachowaj spokój, gdy Celtics zdominują piąty mecz wschodnich finałów

W późniejszych rundach Celtics staną przed trudniejszym rywalem. Przynajmniej na początku drugiej rundy będą grać bez Porzinisa. Jednak bez niego dominowali przez cały sezon zasadniczy i znów świetnie prezentowali się bez niego w piątym meczu. Wykorzystując pierwszą szansę na zamknięcie serii, nieco ułatwili sobie ścieżkę kwalifikacyjną i zachowali dodatkowe kilometry przed sobą. — Jay King, autor tekstów o beatach Celtics

Dokąd stąd zmierza Miami?

Sezon Heat zakończył się dziś wieczorem okropnie, a teraz przygotowują się na kolejne lato pełne pytań o to, jak mogą wzmocnić skład i wrócić do rywalizacji o mistrzostwo.

Kiedy Butler doznał kontuzji kolana podczas porażki Miami w play-in Championship z Filadelfią, szanse na wywarcie jakiejkolwiek presji na Bostonie w tej serii były nikłe. To jednak dwa sezony z rzędu, a Heat wkroczyli na posezonową fazę rozgrywek z numerem 8.

Próbowano już śledzić Damiana Lillarda w zeszłym sezonie, po wyjeździe na finały NBA. Po tak paskudnej porażce w tym sezonie Miami z pewnością powróci na rynek w poszukiwaniu kolejnej gwiazdy, która będzie w stanie zapewnić więcej ataku, który w każdym z ostatnich dwóch sezonów był poniżej średniej.

Pojawiają się także pytania dotyczące Butlera, który rozpoczyna ostatni sezon swojego obecnego kontraktu. Miami będzie miało szansę przedłużyć z nim kontrakt przed rozpoczęciem następnego sezonu. Ale jeśli obie strony nie osiągną porozumienia, czy Miami będzie rozważać przyszłość bez Butlera? Czy Butler będzie próbował wywalczyć sobie wyjście?

Miami będzie musiało podjąć kilka trudnych decyzji. Czy front office bardziej angażuje się w obecną wersję zespołu, czy zaczyna szukać sposobów na odbudowę? Obecność Bama Adebayo sprawia, że ​​przyszłość wydaje się mniej niepewna. Potrzebuje jednak wokół siebie więcej współpracowników, którzy mogą być częścią przyszłości i pomóc mu znaleźć drogę z powrotem na szczyt Wschodu. — Will Guillory, pisarz NBA