23 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sejm uchwalił ustawę antyholokaustową

Zatwierdzony przez Sejm RP Prawo Ma na celu zakończenie roszczeń i odszkodowań za mienie skonfiskowane podczas rządów komunistycznych w kraju w latach 40. i 50. XX wieku, w tym tych, którzy uniknęli Holokaustu.

Prezydent RP Andrzej Duda ma 21 dni na podpisanie ustawy lub jej zawetowanie.

– Potępiam uchwaloną dziś polską ustawę parlamentarną, która wpływa na pamięć o masakrze i prawa jej ofiar – powiedział izraelski minister spraw zagranicznych. Yair Lapid Powiedział środa.

W lipcu wyższa izba parlamentu – Senat – zneutralizowała pierwotną wersję ustawy uchwaloną w czerwcu przez izbę niższą – SSE.

Ale Sezm odrzucił miękką wersję ustawy we wtorek i głosował za jej przyjęciem w środę za namową rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Pod koniec lat czterdziestych i na początku pięćdziesiątych polskie władze komunistyczne skonfiskowały dużą ilość mienia w całym kraju, w tym około trzech milionów przedwojennych Żydów w Polsce, z których 90% zostało zabitych przez nazistów.

Zajęcie większości tego majątku odbywało się zgodnie z prawami uchwalonymi w czasach reżimu komunistycznego, ale odbywało się to poza ramami niektórych ustaw, umożliwiając pierwotnym właścicielom lub ich spadkobiercom odzyskanie majątku przez polskie sądy.

Nowe prawo nie będzie w stanie unieważnić konfiskaty przez sąd 10 lat po konfiskacie.

Ponadto nowe prawo nie wszczyna nawet postępowania sądowego w celu odzyskania mienia, jeśli minęło 30 lat od skonfiskowania mienia.

Wreszcie, nawet jeśli postępowanie sądowe w celu odzyskania określonej nieruchomości już się rozpoczęło, roszczenie zostanie automatycznie odrzucone, jeśli zostanie wszczęte 30 lat po przejęciu, a proces prawny nie zostanie zakończony przed wejściem w życie nowego prawa.

„Jesteśmy oburzeni dzisiejszym referendum w sprawie niesprawiedliwej polskiej niższej izby żydowskiej i nie-Żydów” – powiedział Gideon Taylor, szef operacji Światowej Organizacji Odbudowy Żydów. „Gdyby ustawa została podpisana przez prezydenta Dudę, polski rząd prawnie przewidziałby możliwość ugody za to, co zostało odebrane właścicielom. Polska z pewnością nie ponosi odpowiedzialności za to, co nazistowskie Niemcy zrobiły podczas Holokaustu.

Taylor wezwał Dudę do uchylenia ustawy i wezwał polski rząd do współpracy z WJRO w celu rozwiązania kwestii odzyskiwania własności prywatnej.

„Wielu ocalałych z Holokaustu i ich rodziny od dawna czeka na sprawiedliwość” – powiedział. „Nie przestaniemy szukać sprawiedliwości dla ocalałych z masakry i innych”.

Przewodniczący Knesetu Mickey Levy określił to prawo jako „codzienne piractwo i profanację Holokaustu”.

W związku z tym postanowił nie tworzyć ponownie Komisji Przyjaźni Parlamentarnej między izraelskim Knesetem a polskim Sejmem i Senatem, która nadal podejmuje różne działania na rzecz zacieśniania stosunków między krajami.