26 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska denerwuje USA nowym prawem medialnym

10 sierpnia 2021 r. protestujący w głównej polskiej prywatnej sieci telewizyjnej TVN bronili wolności mediów w Warszawie listami od amerykańskiego nadawcy.

Janek Skorziński | AFP | Obrazy Getty

LONDYN – polscy prawodawcy zatwierdzili Kontrowersyjna ustawa medialna, której zdecydowanie sprzeciwiają się kraje takie jak Stany Zjednoczone.

Ustawa, uchwalona w środę w izbie niższej polskiego parlamentu, zabraniała firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli grupie 30 krajów, posiadania większościowego pakietu udziałów w państwowych mediach. Ustawa nie została jeszcze zatwierdzona przez izbę wyższą polskiego parlamentu i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Na przykład ten projekt ustawy jest amerykańską firmą medialną Odkrycie Polski nadawca może zostać zmuszony do sprzedaży udziałów w TVN.

„Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone projektem ustawy uchwalonym dziś przez niższą izbę polskiego parlamentu, który jest skierowany do najczęściej oglądanej niezależnej stacji informacyjnej, i jest to jedna z największych inwestycji amerykańskich w kraju” – powiedział Anthony Blinken, sekretarz stanu, w oświadczeniu w środę.

„Ten projekt ustawy zagraża wolności mediów i podważa silny klimat inwestycyjny w Polsce” – powiedział Blingen.

Według Financial Times, Discovery określa nowe prawo jako „dyskryminację wobec TVN i Discovery”.

Różnorodność mediów i sprzeciw są mile widziane przez silne demokracje, z którymi się nie walczy.

Vera Jurova

Komisja Europejska

Unia Europejska, będąca członkiem Polski od 2004 roku, potępiła nową politykę.

„Silne demokracje witają i nie walczą z różnorodnością mediów i sprzeciwem. Polska telewizja wysyła negatywny sygnał legislacyjny” – powiedziała w czwartek na Twitterze członkini Komisji Europejskiej Vera Jurova.

Komisja, Komitet Wykonawczy Unii Europejskiej i Polska były w ostatnich latach skłócone, skarżąc się, że były rząd konserwatywny podjął różne działania, które podważają podstawowe wartości obozu: wolność prasy i sądownictwa .

W rzeczywistości Sąd Najwyższy regionu w zeszłym miesiącu orzekł, że nowa polska procedura dyscyplinarna dla sędziów narusza prawo europejskie.

READ  Polskie Asoci wstrzymuje produkcję nawozów po cenach gazu

Inny członek UE, Węgry, podniósł podobne konflikty z europejskimi firmami. Niedawno w Brukseli pojawiło się nowe prawo dyskryminujące społeczność LGBTQ+.

Dlatego narastają obawy o przyszłość tych krajów w UE, a nawet holenderski premier Mark Rutte powiedział, że Węgry powinny opuścić Konfederację.

Nowe wybory w Polsce

Polskie podejście nie wydaje się być zgodne we własnych granicach.

Wiodącym głosem w rządzie jest Konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość, wspierane przez dwie młodsze partie. Jednak dążenie do wdrożenia nowej ustawy medialnej doprowadziło do rezygnacji kontrahenta z koalicji i rodzi pytania o przyszłe kierownictwo kraju.

Analitycy z firmy doradczej Eurasia Group przewidują przedterminowe wybory jeszcze w tym roku lub na początku 2022 roku.

Klimat polityczny w Polsce zmienił się dramatycznie w ostatnich latach, a Donald Tusk, który pełnił funkcję premiera Polski w latach 2007-2014, zdecydował się na powrót do swojego kraju na początku tego roku, gdzie pełnił funkcję na najwyższym szczeblu polityki europejskiej.

„Dziś w Polsce rządzi zło, a my chcemy z nim walczyć. Wystarczy, nie potrzeba żadnego innego uzasadnienia” – powiedział Dusk, zapowiadając na początku lipca powrót do polityki wewnętrznej.