30 maja, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kreml odrzucił krytykę polskiego premiera wobec Putina jako „szokującą”

(Reuters) – Kreml w piątek odpowiedział na apel polskiego premiera Mateusza Morawieckiego o „oddzielenie” rosyjskiej „potwornej ideologii”.

„To jest istota nienawiści do Rosjan, która niestety jak przerzut dotknęła całe polskie przywództwo i pod wieloma względami polską społeczność” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

We wtorek w brytyjskiej gazecie Telegraph Moraviki powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin był bardziej niebezpieczny niż Adolf Hitler czy Józef Stalin, ponieważ miał do dyspozycji zaawansowaną broń.

„To szokujące stwierdzenie jest niestety szalone i nie do przyjęcia” – powiedział Pieskow.

Stosunki między Polską a Rosją, która jest członkiem NATO, są już napięte od czasu rozmieszczenia przez Rosję wojsk na sąsiedniej Polsce Ukrainie 24 lutego.

Ponad połowa z 6 milionów osób, które uciekły z Ukrainy, wjechała do Polski.

Warszawa nadal opowiadała się za ostrzejszymi zachodnimi sankcjami wobec Moskwy i wydaliła 45 rosyjskich ambasadorów, co wywołało w Moskwie awanturniczą odpowiedź.

Ambasador Rosji, który w poniedziałek miał na sobie wieczorową suknię na sowieckim cmentarzu wojskowym w Warszawie, został pomalowany przez protestujących na czerwono.

Rosja zażądała oficjalnych przeprosin i ostrzegła przed „dalszymi działaniami”, jeśli nie będzie zadowolona z odpowiedzi Polski.

(Raport Reutera; redakcja Kevina Liffeya)

READ  Irlandia za dobra dla Polski w eliminacjach do Euro