29 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sanjay Shah, brytyjski kupiec, zostaje poddany ekstradycji do Danii pod zarzutem oszustwa

Sanjay Shah, brytyjski kupiec, zostaje poddany ekstradycji do Danii pod zarzutem oszustwa

Brytyjski trader funduszy hedgingowych oskarżony o oszukanie duńskich podatników na kwotę 1,3 miliarda dolarów został poddany ekstradycji do Danii przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie mieszkał od ponad dziesięciu lat.

Handlowiec Sanjay Shah został zatrzymany przez policję w środę rano po przybyciu do Kopenhagi, a w czwartek ma stawić się w sądzie na rozprawę w sprawie zwolnienia za kaucją.

Władze duńskie ścigają Shaha, odkąd dowiedziały się, że od 2012 roku on i jego koledzy z Solo Capital w Londynie znajdowali sposób na wypłacanie pieniędzy z lokalnej wersji Urzędu Skarbowego. Metoda ta polegała na złożonym i starannie zaprojektowanym handlu mającym na celu odzyskanie podatków od dywidend. Pan Shah od dawna utrzymuje, że jest niewinny.

Te rzekome transakcje zostały wykorzystane przez innych handlowców do wysysania bogactwa z innych krajów, co jeden z naukowców określił jako „największą kradzież podatkową w historii Europy”. Konsekwentne liczenie aresztowań i postępowań na kontynencie stało się jasne, jakie są tego skutki. Niemcy zabrano za około 30 miliardów dolarów, Francja straciła około 17 miliardów dolarów, a mniejsze kwoty zabrano Polsce, Norwegii, Austrii, Włochom i innym.

Kraje te niewiele zrobiły, aby ostrzec innych przed transakcjami łapownictwa. Dania była jednym z ostatnich krajów dotkniętych tą sytuacją i przez lata próbowała przekonać Zjednoczone Emiraty Arabskie i negocjować ekstradycję pana Shaha.

Peter Hammelgaard, duński minister sprawiedliwości, powiedział: „Kwestia dywidendy jest dla Danii ważną kwestią i jedną z największych i najpoważniejszych spraw dotyczących oszustw karnych”. „Zagrożone są nasze fundusze publiczne, państwo opiekuńcze i społeczeństwo oparte na zaufaniu”.

Shah powiedział, że wykorzystał lukę prawną, która zdaniem prawników była całkowicie legalna. Shah, nie przyznając się do winy, wiele lat temu zaproponował rozwiązanie tej sprawy, ale oferta została natychmiast odrzucona, powiedział jego publicysta Jack Irvin.

READ  Wielka Brytania twierdzi, że ma na celu zapewnienie ukraińskim czołgom produkcji zachodniej: bezpośrednie ulepszenia

„Wygląda na to, że duński rząd, władze prawne i media skazały Shaha przed procesem” – napisał w oświadczeniu pan Irvine. „Musimy zadać sobie pytanie, czy może uzyskać sprawiedliwy proces?”

Shah przeprowadził się do Dubaju w 2009 roku, twierdząc, że zakochał się w tym mieście. Przez pewien czas mieszkał w willi o powierzchni 3000 metrów kwadratowych z dostępem do plaży i jachtem wartym 1,3 miliona dolarów.

Podczas gdy duńscy prokuratorzy przedstawiali go jako narodowego złoczyńcę, władze Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Niemiec zaczęły zamrażać jego aktywa, a pan Shah został ostatecznie zmuszony do wystawienia domu na sprzedaż – powiedział Irvine. Od lat nie podróżował w obawie przed aresztowaniem.

Pod naciskiem duńskich śledczych Shah został aresztowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w maju 2022 r. Podpisanie umowy o ekstradycji, na mocy której pan Shah mógł zostać wysłany do Danii, aby stanął przed sądem, zajęło miesiącami.

Ta sprawa będzie jedną z wielu w toku. Władze duńskie złożyły pozew w Londynie przeciwko dziesiątkom instytucji finansowych, domagając się odzyskania około 1,7 miliarda dolarów utraconych wpływów podatkowych.

W Niemczech toczy się dochodzenie w sprawie ponad 1000 prawników i finansistów, z których wielu zostało już skazanych i ukaranych grzywną na podstawie podobnych zarzutów. W maju Hanno Berger, były inspektor podatkowy i rzekomy pomysłodawca porozumień wiceprezydenta w Niemczech, został skazany na osiem lat więzienia. Został poddany ekstradycji ze Szwecji, gdzie mieszka od 2012 roku.