24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sam Bankman Fried: Wyrok w sprawie zhańbionego „króla kryptowalut”

Sam Bankman Fried: Wyrok w sprawie zhańbionego „króla kryptowalut”

  • Napisane przez Natalie Sherman
  • Korespondent biznesowy, Nowy Jork

Źródło obrazu, Getty Images/Bloomberg

Sam Bankman-Fried, miliarder i były szef kryptowalut, który został skazany w zeszłym roku za oszustwa i pranie pieniędzy, w czwartek powróci do sądu w Nowym Jorku, aby zostać skazanym za swoje zbrodnie.

32-latek niemal na pewno trafi do więzienia; Nie wiadomo, jak długo.

Ten moment ożywił debatę na temat rozmiarów jego zbrodni i tego, jaka kara może być dla niego odpowiednia.

Jego zespół prawny wezwał do złagodzenia kary, ale prokuratorzy żądają od 40 do 50 lat więzienia.

Mówią, że taka kara jest uzasadniona dla kogoś, kto okłamał inwestorów i banki i ukradł miliardy z depozytów klientom upadłej obecnie giełdy kryptowalut FTX.

Jego zespół obrońców zaproponował karę od pięciu do sześciu i pół roku więzienia, zarzucając rządowi przyjęcie „średniowiecznego poglądu na karę” poprzez naleganie na długi wyrok więzienia dla pokojowego przestępcy, który pierwszy raz dopuścił się przestępstwa.

To pytanie wywołało setki stron listów od byłych klientów FTX, jego rodziny, przyjaciół jego rodziców – a nawet zupełnie obcych osób – próbujących wpłynąć na sędziego Lewisa Kaplana, sędziego federalnego, który zadecyduje o jego losie.

„Nie okazał skruchy, więc dlaczego jakikolwiek sędzia miałby okazywać miłosierdzie?” powiedział Sunil Kavori, brytyjski inwestor, który w momencie upadku giełdy posiadał akcje o wartości ponad 2 milionów dolarów, i jedna z osób, która mobilizowała byłych klientów, aby podzielili się z sądem swoimi doświadczeniami.

Skomentuj zdjęcie,

Sunila Kavoriego czeka długie i niepewne oczekiwanie na odzyskanie którejkolwiek ze swoich inwestycji

Upadek FTX w 2022 r. był oszałamiającym upadkiem dla Bankmana Frieda, który stał się miliarderem i gwiazdą biznesu promującą firmę, platformę, za pomocą której ludzie mogą wpłacać kryptowaluty i handlować nimi.

Przyciągnął miliony klientów, zanim pogłoski o problemach finansowych wywołały ucieczkę depozytów.

W listopadzie 2023 r. amerykańskie jury stwierdziło, że Bankman-Fried ukradł z giełdy miliardy dolarów pieniędzy klientów przed upadkiem, aby kupować nieruchomości, przekazywać darowizny na cele polityczne i wykorzystywać je do innych inwestycji.

Obecnie wydaje się, że wielu z tych klientów jest w stanie odzyskać duże sumy w ramach planu opracowywanego w odrębnej sprawie upadłościowej.

Zgodnie z tą propozycją byli klienci mogliby otrzymać pieniądze w oparciu o wartość ich udziałów w momencie krachu na giełdzie.

W pozwie sądowym obrona Bankmana-Frieda, który ma złożyć apelację od wyroku, stwierdziła, że ​​takie zadośćuczynienie uzasadnia obniżoną karę.

Powiedzieli, że dowodzi to, że „pieniądze są zawsze dostępne”, co „byłoby niemożliwe, gdyby tak się stało”. [FTX’s] „Aktywa zniknęły w osobistych kieszeniach Sama”.

Jednak plan płatności rozgniewał wielu byłych klientów, ponieważ przegapiliby ożywienie kryptowalut, które miało miejsce od tego czasu.

John Ray, prawnik prowadzący FTX do upadłości i krytyk Bankman-Fried, odnotował te obawy w swoim własnym piśmie do sądu.

„Nie dajcie się zwieść; klienci, wierzyciele pozarządowi, wierzyciele rządowi i niedoinformowani akcjonariusze cierpieli i nadal cierpią” – napisał do sądu, argumentując, że roszczenia z tytułu minimalnych strat są oznaką, że Bankman-Fried nadal żyje „ życie w złudzeniach.”

Byli klienci FTX, z którymi rozmawiała BBC, powiedzieli, że poczuli się urażeni pogodnym lekceważeniem ich problemów i nalegali, aby sędzia odrzucił wezwania do złagodzenia kary.

„Ludzie, którzy to mówią, nie są w takiej sytuacji jak ja, gdzie wszystko straciłem” – powiedział Arush Sehgal, 38-letni przedsiębiorca technologiczny mieszkający w Barcelonie wraz z żoną. Jeden z największych indywidualnych wierzycieli na giełdzie, posiadający oszczędności o wartości około 4 milionów dolarów w dolarach i bitcoinach w FTX w momencie jej upadku.

Źródło obrazu, Arusha Sehgala

Jest jednym z klientów pozywających w związku z obecnym planem upadłości, co jego zdaniem stanowi „drugie przestępstwo” wobec klientów Bankman Fried.

Angela Chang, 36-latka z Vancouver, która pracowała w branży oprogramowania, powiedziała, że ​​w momencie upadku firmy FTX zdeponowała w niej około 250 000 dolarów. Powiedziała, że ​​obawia się, że szkody wyrządzone klientom FTX zostaną zdyskontowane, ponieważ działają w branży kryptowalut.

„Ludzie uważają, że kryptowaluty są przestępcze, więc sympatyzują z tym facetem… ale ja nie jestem przestępcą” – powiedziała, opisując, jak upadek firmy wpędził ją w depresję i spowodował zadłużenie na kartach kredytowych. . W obliczu kryzysu gotówkowego ostatecznie sprzedał część roszczenia inwestorowi.

Skala przestępstwa rzadko jest kwestionowana tak jak w tym przypadku, powiedział Daniel Richman, profesor prawa na Uniwersytecie Columbia.

Powiedział jednak, że na decyzje często wpływają inne kwestie, w tym wrażenia, jakie sędzia wywiera na oskarżonym oraz środki, jakie mogą podjąć, aby powstrzymać go od popełniania dalszych przestępstw.

W tej sprawie sędzia Kaplan, weteran systemu sądowego, który przewodniczył wielu głośnym procesom z udziałem osób publicznych, takich jak Donald Trump i aktor Kevin Spacey, okazał się sceptyczny wobec działań Bankman-Frieda i wycofał kaucję. w zeszłym roku, po tym jak wyszło na jaw, próbował zastraszyć innych świadków.

„Każdy sędzia lub prawnik powie Ci, że jedną z najlepszych rzeczy, jakie może zrobić oskarżony przed wyrokiem, jest pokazanie, że podąża właściwą drogą, okazanie wyrzutów sumienia i wykazanie się pewnym stopniem samoświadomości w związku ze swoim przestępstwem” – stwierdził profesor Richman.

„Tutaj mamy nie tylko oskarżonego, który stanął przed sądem, ale mamy także oskarżonego, który – przynajmniej według sędziego – utrudniał proces” – powiedział, dodając, że byłoby „naprawdę zaskakujące”, gdyby sędzia Kaplan wydał nakaz rządzący. Orzeczenie czegoś w rodzaju wniosku obrony.

Od lat 80. Stany Zjednoczone znacznie wydłużyły długość oficjalnych zaleceń dotyczących kar pozbawienia wolności dla przestępców umysłowych.

Profesor Richman stwierdził, że choć sędziowie często odchodzą od wytycznych, wprowadzając duże zróżnicowanie, „ryzyko surowości jest większe niż w większości krajów” – szczególnie w głośnych sprawach.

W swoim apelu do sędziego Barbara Freed, matka Bankman-Freed i była profesor prawa, przytoczyła „karny charakter” amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, „który czyni nas bardzo izolowanymi wśród demokracji”.

„Nie mam złudzeń co do odkupieńczej mocy więzień” – napisała. „Wsadzenie go do więzienia na dziesięciolecia z pewnością zniszczyłoby Sama tak samo, jak powieszenie go”.

READ  Ceny konsumpcyjne rosną w Chinach, ponieważ Covid pobudza gromadzenie zapasów żywności