Bruksela (Reuters) – Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETK) orzekł we wtorek, że polskie przepisy pozwalają Ministrowi Sprawiedliwości na powoływanie sędziów do Wyższych Sądów Karnych lub ich odwoływanie bez wskazywania przyczyn naruszenia prawa UE.
Sprawa powstała po tym, jak polski sąd zapytał, czy polski rząd skutecznie działał jako jeden z trzech sędziów zajmujących drugie miejsce w panelu w sprawach karnych, czy też zawieszenie drugiego sędziego naruszyło potrzebę niezawisłości sędziowskiej.
Polski sąd orzekł, że sekundy i wypowiedzenia nie były oparte na z góry określonych kryteriach prawnych i że te ostatnie nie powinny być załączane do uzasadnienia.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) stwierdził, że przepisy wtórne powinny zapewniać niezbędne gwarancje, aby zapobiec ryzyku wykorzystania ich jako środka sprawowania politycznej kontroli nad orzeczeniami sądowymi.
Polski nacjonalistyczny rząd jest uwikłany w trwające spory z Unią Europejską dotyczące kwestii takich jak praworządność i reformy sądownictwa, które zdaniem krytyków podważają niezawisłość sądownictwa.
W październiku polski reżim nakazał TSUE płacić 1 mln euro dziennie https://www.reuters.com/world/europe/eu-top-court-orders-poland-pay-1-million-euros-day- rule- Law-Order-2021-10-27 Kara za utrzymywanie spornego pokoju dyscyplinarnego dla sędziów.
(Raportowanie Philipa Blenkinshopa, redagowanie przez Eda Osmonda)
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35