22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Żydowski historyk zignorował nagrodę Centrum Historii Rządu Polskiego

Żydowska historyczka Elena Adler odmówiła przyjęcia 19 000 dolarów nagrody od rządowej organizacji Blecki, argumentując, że tłumi ona pracę „historyków, którzy próbują pokazać złożone i prawdziwie tragiczne aspekty wojennej przeszłości Polski”.

Adler, profesor nadzwyczajny na Penn State University, otrzymał stypendium XX wieku za swoją książkę 2020 Survival on the Margins: Polish Jewish Refugees in the Soviet Union podczas wojny. Zaszczytu miało być przyznane przez Muzeum Pamięci Auschwitz.

„Chociaż Flecky był bardzo hojny we wspieraniu niektórych badaczy historii II wojny światowej, był zaangażowany w tłumienie pracy historyków, którzy starali się pokazać złożone i prawdziwie tragiczne aspekty wojennej przeszłości Polski” – napisał w liście Adler. Data 4 listopada dla firmy. Został wydany online w piątek.

Polskie agencje rządowe są oskarżane przez historyków o traktowanie Żydów podczas ludobójstwa. Kraj uchwalił szeroko krytykowaną ustawę w 2019 r., która uniemożliwiała obwinianie Polski za zbrodnie nazistowskie.

Niedawna sprawa przed sądem wysokim przeciwko historykom Johnowi Krabowskiemu i Barbarze Enkelking przeciwko polskiemu rządowi skłoniła parę do przeprosin za ujawnienie w swojej książce okrucieństw, których rzekomo popełnił polski burmistrz. A Sąd Apelacyjny uchylił Wyrok w sierpniu.

„Wojna i okupacja popychają ludzi i społeczności w ich granice. W czasie II wojny światowej sytuacja była tragiczna, choć nie na równi ze wszystkimi biegunami. Inni, których znamy ze stypendium, na różne sposoby skorzystali zabijając sąsiada” napisał w swoim liście.

Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Flecky. (Dzięki uprzejmości firmy Blake)

W sobotę Wojciech Kozłowski, dyrektor Plekie, odpowiedział w liście Został opublikowany na stronie internetowej ośrodka, zaprzeczając zarzutom Adlera i oskarżając go o podjęcie nagłej decyzji.

READ  Polskie partie opozycyjne zawarły pakt poparcia wspólnych kandydatów w wyborach do Senatu

„Nie dziwię się, że stawiasz te zarzuty bez dowodów i przykładu, ponieważ są one całkowicie bezpodstawne” – napisał. „Podobnie jak w przypadku studiowania przeszłości, ważne jest, aby zapoznać się ze źródłami i zweryfikować łatwo dostępne opisy, aby sformułować świadomą opinię na temat teraźniejszości. Jednak minie więcej niż cztery dni między twoją pozytywną odpowiedzią na informacje, które masz. zdobył nagrodę i Twoją ostateczną decyzję o jej odrzuceniu.

Kozlovsky zaznaczył, że celem nagrody książkowej było rozszerzenie zakresu dyskusji poprzez „żywy dialog” literatury na temat historii Polski XX wieku wydawanej w różnych językach.

„Nadal wierzymy, że jest to możliwe” – napisał, zapraszając Adlera do odwiedzenia firmy.

Według informacji prasowej książki, praca Adlera skupia się na „około 200 000 żydowskich uchodźców z Polski, którzy żyli i pracowali w surowej sowieckiej ojczyźnie w latach 1940-1946”.

„Przetrwali ciężką pracę, dotkliwe zimno i poważne niedobory. Ale poza zasięgiem nazistów, w Holokauście uniknęli losu milionów współwyznawców” – czytamy w wyjaśnieniu.

Firma Flecky została nazwana ku pamięci generała Wittolda Blecke, który pomógł zlokalizować Tajną Armię Polską, główny ruch antynazistowski podczas II wojny światowej. Blake sfałszował swoją tożsamość, aby dostać się do Auschwitz, gdzie pomagał w organizacji powstania i zbierał raporty o nazistowskich okrucieństwach.

Podaruj oświecający prezent Chanuka

Oto dar Chanuki, który inspiruje wiedzę i wgląd w Izrael i naród żydowski.

Członkostwo w The Times of Israel Community Prize oferuje odbiorcy pełne korzyści z członkostwa w ciągu jednego roku w specjalnej obniżonej cenie.

Ucz się więcej

Ucz się więcej

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać

Jesteś poważny. Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – aby dostarczać wymagającym czytelnikom, takim jak Ty, wiadomości o Izraelu i świecie żydowskim.

READ  Dipunk: Telewizja nie emituje mapy Polski, która obejmuje tereny ukraińskie

Więc teraz mamy prośbę. Podobnie jak inne serwisy informacyjne, nie znosiliśmy Pay. Ale ponieważ gazeta, którą tworzymy, jest tak droga, zapraszamy do przyłączenia się czytelników, którzy stali się ważni dla Times of Israel. Czasy społeczności Izraela.

Korzystając z The Times of Israel, możesz pomóc naszemu wysokiej jakości magazynowi za 6 USD miesięcznie Bez reklam, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać